0

Yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak her ne kadar düzenli bakım rutini, nemlendirici ve losyonlardan geçiyor gibi görünse de. Onlar kadar etkili bir şey daha var: Vücut temizliği. Cildinizin yumuşak ve parlak olması için bakımlarına son derece dikkat ediyor olabilirsiniz, peki ya duş esnasında da kullandığınız ürünler ve uygulamalara dikkat ediyor musunuz? Duşta kullandığınız duş jeli ve tıraş olurken yaptığınız uygulamalar da vücudunuzun sağlığı ve güzelliği için büyük önem taşıyor. Gelin yumuşak bir cilt ve iyi bir tıraşın püf noktalarını keşfedelim.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Tıraş Olmanın İncelikleri -1 - Saç Bakım Güzellik Pürüzsüz Bir Cilt İçin Tıraş Olmanın İncelikleri -2 - Saç Bakım Güzellik

Duştan önce cildinize peeling yapın

Tüyleri almak ve cildinizi hazırlamak için duşa girmeden önce ölü derilerden kurtulmayı deneyin. Peeling sadece tıraş öncesi değil, düzenli olarak yapıldığında özellikle bacaklarınızın daha yumuşak olmasına ve batıklardan kurtulmaya da yardımcı olur. Tıraş öncesi yaptığınız peeling ile ölü derilerin tıraş bıçağının arasına dolmasını engelleyerek daha rahat bir tıraş yapabilirsiniz. Batık tüyler peeling ile ortaya çıkacağından daha pürüzsüz bir cilt için de ortam sağlamış olursunuz.

Kuru cildi asla jilet ile tıraş etmeyin

Eğer tıraş için jilet tercih ediyorsanız, kuru cilde uygulanan jilet cildinizi tahriş eder, kızarıklık, kesik ve yanmalara neden olabilir. Üstelik cildinizde batıklar ve kırmızı noktalar bile oluşabilir. Bu yüzden tıraş olmak için duş almayı beklemenizde fayda var. Ilık su ve buhar cildin yumuşamasına yardım eder. Duşa girdikten sonra tıraş için birkaç dakika bekleyerek cildinizin iyice yumuşamasına olanak sağlayın. Tabii su ve buhar iyi bir tıraş için yeterli değil. Jileti vücudunuz üzerinde daha rahat ve güvenli şekilde gezdirmek için mutlaka bir köpük ya da krem kullanın. Bu noktada tıraş rutininize Dove Argan Yağı Duş Köpüğü’nü dahil edebilirsiniz. Diğer duş jellerine kıyasla 10 kat daha yoğun köpüğe sahip kremsi formülü sayesinde etkili bir nemlendirme sağlarken, %100 nazik temizleyiciler içermesi ile de cildi nazikçe temizler ve yumuşacık yapar.

Ayrıca kullandığınız jilet başlığını temizlemeyi ve düzenli olarak yenilemeyi de ihmal etmeyin.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Tıraş Olmanın İncelikleri -3 - Saç Bakım Güzellik Pürüzsüz Bir Cilt İçin Tıraş Olmanın İncelikleri -4 - Saç Bakım Güzellik

Tekniğe dikkat edin

İyi bir tıraş için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de teknik. Üstelik bu sadece vücut için değil, erkeklerin sakal tıraşında bile dikkat etmesi gereken önemli özelliklerden. Jileti kılların çıkış yönü doğrultusunda hareket ettirmek olası tahriş ve kesiklerin önüne geçer. Ayrıca tıraş sırasında çok fazla baskı uygulamamaya da dikkat etmelisiniz. Diz kapağı, diz kapağının arkası, ayak bilekleri gibi kısımlar diğer bölgelere göre daha ince bir deride olduğu için ekstra bir özen göstermeniz gerekebilir.

Duştan çıkmadan önce cildinizi iyice temizleyin

Tıraşın ardından, duştan çıkmadan önce cildinizi mutlaka iyice nemlendirin. Dove Argan Yağı Duş Köpüğü, standart duş jellerine kıyasla su veya lif ile köpürtmeye gerek duymadan direkt cilde uygulanabilir olması ile anında yoğun köpük ve etkili bir nemlendirme vaadediyor. Kalıcı ve yoğun argan kokusu ile cildinizi yumuşatıp nemlendirmek için cildinize uygulayın ve ılık su ile durulayın.

İyice nemlendirin

Tıraşın ardından, cildin nemini koruması ve pürüzsüzlüğün sağlanması için cildinizi mutlaka nemlendirin. Vücudunuzu kuruladıktan sonra dairesel hareketler ile masaj yaparak vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.