0

Sıcak havalarda vücut kendini soğutmak için bazı yollara başvurur ve bunu terleyerek yapar. Yazın sıcakta terleme koltuk altı yerine genellikle kasıklar, kalça ve göğüsler gibi bölgelerden olur. Özellikle göğüs teri rahatsız edici ve cildi tahriş edici olabilir. Ancak tamamıyla normal ve çoğu kadın bunu yaşar.

Göğüs Terini Önleme Yolları-1 - Saç Bakım Güzellik Göğüs Terini Önleme Yolları-2 - Saç Bakım Güzellik

Göğüs terini nasıl önleyebilirsiniz?

Sütyen seçimi

Çoğu sütyen, polyester ve suni ipek gibi sentetik malzemelerden yapılır. Sentetik malzemeler de bulunduğu bölgenin nefes almasını engeller. Yani sentetik sütyenler ısıyı hapsettiklerinden terin buharlaşmasını engeller.

Dolgulu sütyenlere de yaz mevsiminde ara vermeyi deneyebilirsiniz. Dolgular ekstra terlemenize neden olan bir katmandır. Ayrıca teri cildinizin üzerinde tutarak cildin tahriş olmasına da neden olabilir. İnce kumaşlar ve ince sütyenler tercih etme durumunda ter sürekli olarak buharlaşarak karnınıza doğru akmayacak. Bir başka yöntem olarak spor sütyenlerini de tercih edebilirsiniz. Spor esnasındaki terlemeleri önlemek için yapılan bu sütyenler nefes alabilen ve nemi emen kumaşlardan üretilir.

Kısacası sütyen seçiminizi dolgusuz ve pamuklu olan seçeneklerden ya da spor sütyenlerinden yana kullanabilirsiniz.

Kıyafet seçimi

Dar giysiler ısıyı ve nemi hapseder. Ayrıca, dar giysiler daha fazla ter lekesi ve ıslak kısım anlamına gelir. Pamuk ve keten gibi bol, nefes alabilen kumaşlar hava akışını artıracak ve teri gizleyecektir. Ayrıca siyah kumaşlar da teri göstermemesiyle bilinir, şüphe duyduğunuzda ve terleyeceğinizi düşündüğünüz anlarda siyah renge yönelebilirsiniz.

Bir düğün daveti ya da özel bir gün için yanınızda kağıt havlu taşımayı da unutmayın. Kağıt havlular ile terlediğiniz bölgelere hafifçe dokunabilirsiniz.

Deodorant seçimi

Non-antiperspirantlar ter kokusunu baskılar antiperspirantlar ise terlemeyi önler. Bu seçeneklerden birini tercih ederek göğüs bölgenize uygulamayı deneyebilirsiniz. Özellikle hoş kokulu deodorantlar parfüm gibi de kullanıldığı için göğüs bölgenize uygulamayı deneyin. Bu noktada bir aerosol (sprey) ya da stick formdaki ürünlerden tercih edebilirsiniz. Göğüs bölgesine uygulamak oldukça kolay olacaktır. Rexona deodorantlarının birbirinden farklı seçeneklerini keşfedin ve sizin için uygun olabilecek birini edinerek yanınızdan ayırmayın.

Göğüs Terini Önleme Yolları-3 - Saç Bakım Güzellik Göğüs Terini Önleme Yolları-4 - Saç Bakım Güzellik

Doğal yöntemler

Argan yağı: Argan yağı yüzyıllardır cilt enfeksiyonlarını tedavi etmede bir alternatif tıp ürünü olarak kullanılır. Şimdilerde güzellik uzmanları, hem terlemeyi hem de tahrişi azaltarak göğüs terinde de oldukça faydalı olduğunu söylüyor.(*)

Bebek pudrası: Bebek pudrası sürtünme ve tahrişleri önledeme oldukça etkilidir. Göğsünüze biraz bebek pudrası dökerek terlemeyi en aza indirgeyebilir ya da terleme sonucu oluşan tahrişlerden kurtulabilirsiniz.

Mısır nişastası: Mısır nişastası eski dönemlerden beri bebek pudrasının gördüğü işlevlerin bir alternatifidir.

El dezenfektanı: Zor durumda kaldığınızda ve ter kokusu hissettiğinizdde terlediğiniz bölgelere dezenfektan uygulayarak bakterileri öldürebilir ve kokudan geçici olarak kurtulabilirsiniz. Tabii vücudun terleyen bölgelerinin genel olarak hassas deriye sahip bölgeler olduğunu düşünürsek çok zorda kalmadıkça kullanmayın.

Önemli Not: Doğal yöntemlerde bulunan ürünlerin cildinizde alerjijk reaksiyonlara sebep olmadığından mutlaka emin olun. Bunun için ürünleri kolunuzun iç kısmına dökerek 24 saat bekleyebilirsiniz. Herhangi bir kızarıklık, kaşıntı, karıncalanma gibi durumlarda da asla kullanmayın.

Önemli Not 2: Yaptığınız hiçbir şey fayda sağlamıyor ve terlemeniz gündelik hayatınızı etkiliyorsa mutlaka bir dermatolog ile görüşün.