0

Duş almak, başlı başına bir iyi hissetme ritüeli. Bununla birlikte her duş alma deneyimi, birbiriyle aynı değil. Evet, su ve sabun temelde duş almanız için yeterli ama eğer doğru bir duş bakım rutini benimserseniz her seferinde duştan daha parlak bir ten ve ışıltılı saçlarla çıkabilirsiniz. Birkaç basit tüyo ve dikkat noktası ile cildinizin ve saç tellerinizin sağlığını desteklemeniz mümkün. Bununla birlikte duş alırken yapılan yanlış uygulamalar, rahatlamaktan ziyade cilt ve saç sağlığınızın zarar görmesine neden olabiliyor. Doğru duş bakım rutini için bu önemli noktaları göz önünde bulundurmayı deneyin.

Doğru Duş Bakım Rutini-1 - Saç Bakım Güzellik Doğru Duş Bakım Rutini-2 - Saç Bakım Güzellik

Çok sıcak su kullanmayın

Cildinizi kurutmadan rahatlatabilmek için duşunuzu ılık su ile almanız en iyisi. Çok sıcak su ile yıkanmak, cildi doğal yağlarından arındırır ve nem dengesini bozarak kurumasına yol açar. Her ne kadar rahatlatıcı bir etkisi olsa da düzenli olarak bunu yapmak cildinize zarar vererek kuruluğa daha yatkın hale gelmesine neden olabilir.

Cildinize nazik davranın

Kese ve kuru fırçalama gibi uygulamalar, ölü derileri arındırmak ve cildin yenilenmesini sağlamak için tercih edilebilir. Ancak bu tür uygulamaları her duşta uygulamamak gerekir. Uzmanlar cilt sağlığı için haftada sadece bir veya iki kez kese yapmak gerektiğini söylüyor. Aksi takdirde cildinizi tahriş edebilir ve yine kurumasına yol açabilirsiniz.

Doğru Duş Bakım Rutini-3 - Saç Bakım Güzellik Doğru Duş Bakım Rutini-4 - Saç Bakım Güzellik

Yüzünüzü yıkamayı atlamayın

Duş sırasında yüzünüz doğal olarak ıslanacak. Ancak yine de daha hassas olduğu için ve yeteri kadar temizlenmesi adına özel bir bakıma ihtiyacı var. Bu yüzden duş sırasında yüzünüz için yüz temizleyici ürünler kullanın. Bu sırada yine suyun çok sıcak olmamasına özen gösterin. Yüzünüzü ılık suyla yıkamanız gözeneklerinizin açılmasına ve derinlemesine temizlenmesini sağlar. Buradaki püf noktası, yüzünüzü ılık suyun ardından soğuk ile durulamak. Çünkü soğuk suyun gözenekleri sıkılaştıcı ve canlandırıcı etkisi mevcut. Eğer soğuk ile duş almayı sevmiyorsanız sadece yüzünüz için bunu deneyebilirsiniz.

Saç bakımına zaman ayırın

Duş sırasında saçlarınızı şampuanlarken ürünü eşit şekilde dağıttığınızdan emin olun. Sadece başınızın tepe kısmına dökmeyin, elinize ufak bir miktar alın ve saçınızın her tarafına uygulayın. Özellikle uzun saçlara sahipseniz ense kısmını da yeterince şampuanlamaya dikkat edin. Saçlarınızı yıkarken kafa derinize masaj yapmak için zaman ayırmanız da büyük önem taşıyor. Bunu yapmak kan akışını hızlandırır ve saç uzamasını teşvik edebilir. Ayrıca yüzünüze benzer şekilde saçlarınızı soğuk su ile durulamanız saçlarınızın doğal nemini korumasına ve canlanmasına yardımcı olacaktır. 

Doğru Duş Bakım Rutini-5 - Saç Bakım Güzellik Doğru Duş Bakım Rutini-6 - Saç Bakım Güzellik

Mis gibi kokan ve doğal içeriğe sahip bir duş jeli ile cildinizi temizleyin.

Kuru, taze ve kokusuz kalmak için duş jeli seçimi de son derece önemli. Güvenilir ve kaliteli bir duş jeli, sıradan bir duş ritüelini bile son derece keyifli ve rahatlatıcı bir deneyime dönüştürebilir. Bunun için Türkiye’deki kadınları dinleyerek tasarlanan Pure Line Duş Jelleri'nden yardım alabilirsiniz. Tene yayılan kokusu ile her koklayışta duş anındaki “o hisse” götürüyor. Doğal özlerin harika uyumu ile tasarlanan bu ürünlerin içeriğnde ise paraben ve yapay renklendirici bulunmuyor.

Pure Line ile portakalın yanında buğday özü, incirin yanında beyaz gül, yaseminin yanında sarı kantaron, misket limonunun yanında paçuli, matcha yeşil çayın yanında müge çiçeği gibi farklı varyantlardan oluşan bir koku şölenine davetlisiniz.

Ayrıca Cildinizi Taze Ve Doğal Bileşenlerle Besleyin yazımıza göz atabilirsiniz.