0

Detoks suyu, vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olduğu için sağlıklı yaşamaya özen gösterenlerin favori içecekleri arasında yer alıyor. Bu kategoriye giren tarifler, doğru zamanda ve miktarda tüketildikleri takdirde vücut fonksiyonları üzerinde daha pek çok olumlu etkiye sebep olabiliyor. Peki, detoks programlarının merkezinde yer alan suların tam olarak nedir ve ne işe yarar? Ya da detoks suyu zayıflatır mı? Tüm bu soruların cevapları için okumaya devam edin.

Detoks Suyu Nedir : Detoks Suyu Tarifleri-1 - Saç Bakım Güzellik Detoks Suyu Nedir : Detoks Suyu Tarifleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Detoks Suyu Nedir?

Detoks suyu; çeşitli bitkilerin, sebzelerin ve meyvelerin içeriğinde bulunan yararlı maddelerin sağladığı faydalardan olabildiğince fazla yararlanabilmek için hazırlanan karışımlardır. Detoks programı kapsamında hazırlanan sıvıların en önemli özellikleri, genelde evde bulunan malzemelerle kolayca hazırlanabilmeleridir. Yalnızca bir adet salatalık, limon veya elma, birkaç maydanoz yaprağı kullanarak hem fiziksel hem de ruhsal açıdan kendinizi çok daha güçlü hissetmenizi sağlayacak harika detoks suları hazırlayabilirsiniz. Üstelik hazırlık aşamasında damak tadınıza uygun çeşitli eklemeler yaparak standart tariflerin lezzetini çok daha üst seviyelere çıkartabilirsiniz.

Evde hazırlayabileceğiniz tamamen organik tariflerin yanı sıra özellikle çalışan kişiler için hazırlanmış hazır detox suyu kitleri de mevcuttur. Sağlıklı yaşam odaklı bazı markaların tüketime sundukları bu kitler, zamandan ve enerjiden tasarruf etmek isteyenler için idealdir.

Detoks Suyu Nedir : Detoks Suyu Tarifleri-3 - Saç Bakım Güzellik Detoks Suyu Nedir : Detoks Suyu Tarifleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Detoks Suyu Ne İşe Yarar?

Klinik çalışmalar ile kanıtlanmış detoks suyu faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Bir program dahilinde detoks suyu tüketmek, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur.
  • Detoks kapsamında hazırlayacağınız çaylar ve sular, cilt sağlığınızın korunmasına yardımcı olur.
  • Sebze ve meyve içerikli sıvılar, sindirim sisteminizin sağlıklı çalışmasını destekler.
  • Yağ yakıcı tariflere yönelerek fazla kilolarınızdan kurtulma imkanı bulabilirsiniz.
  • Detoks çayı ve suyu tüketiminin beraberinde getireceği faydalar sayesinde kendiniz ruhsal açıdan da daha iyi hissedebilirsiniz.

Detoks Suyu Nasıl Yapılır?

Detoks suyu hazırlama sürecinde farklı yöntemlere başvurabilirsiniz. Örneğin; en çok kullanılan seçenek olan kaynatma yöntemini kullanarak malzemelerin içerisinde bulunan ve vücut fonksiyonları için faydalı maddelerin suya geçmesini sağlayabilirsiniz. Birkaç dakika süren bu işlemin ardından kaynayan karışımı soğumaya bırakıp keyifle tüketebilirsiniz.

Alternatif olarak havuç, brokoli, maydanoz, elma gibi malzemeleri blenderdan geçirmeyi de tercih edebilirsiniz. Hatta kullanacağınız malzemelerin sertliğine göre katı meyve/sebze sıkacağı kullanmayı düşünebilirsiniz. Zamandan kazanmanızı sağlayacak bu yöntem sayesinde hazırlayacağınız suları hemen tüketme imkanı bulabilirsiniz. Blendera atarak birkaç dakikada hazırlayabileceğiniz tarifler arıyorsanız, Nemlendirici Detoks Suları İle Serinleyin başlığı altında sıraladığımız birbirinden faydalı seçeneklere göz atabilirsiniz.

Detoks Suyu Nedir : Detoks Suyu Tarifleri-5 - Saç Bakım Güzellik Detoks Suyu Nedir : Detoks Suyu Tarifleri-6 - Saç Bakım Güzellik

Detoks Suyu Tarifleri

Yıl boyunca tüketebileceğiniz en etkili detoks suyu tarifleri araştırması mı yapıyorsunuz? İşte bu doğrultuda yönelebileceğiniz seçeneklerden bazıları:

Elmalı Tarçınlı Detoks Suyu

Yağ yakıcı etkisiyle kilo vermenize yardımcı olacak bir tarif arıyorsanız, elmalı ve tarçınlı detoks suyunu deneyebilirsiniz. Ödem attıran detoks suyu olarak da anılan tarifi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler 1 adet ince dilimlenmiş elma, 2 adet çubuk tarçın ve 1 litre sudan ibaret. Tüm malzemeleri bir tencerede birleştirip kaynattıktan sonra süzüp soğumaya bırakabilirsiniz. Elmalı ve tarçınlı detoks suyu, aynı zamanda vücut direncini artırmak için de ideal bir seçenek.

Naneli ve Limonlu Detoks Suyu

En iyi detoks suyu tarifleri arasında yer alan bir diğer seçeneğin ana malzemeleri ise nane ve tabii ki C vitamini deposu olan limon. Üstelik ferahlatıcı etkisiyle ön plana çıkan bu tarifi hazırlamak son derece kolay. Nane yapraklarını ve limon dilimlerini bir sürahi dolusu suyun içerisine atıp bir süre bekledikten sonra tüketmeye başlayabilirsiniz.

Mangolu ve Zencefilli Detoks Suyu

Metabolizmanın hızlanmasına ve hafızanın güçlenmesine katkı sağlayan bu tarifin yapımı için 1 adet taze mangoyu küçük dilimler halinde keserek su dolu sürahiye ekleyebilirsiniz. Ardından yarım zencefili rendeleyerek mangoları beklettiğiniz suya atıp bir gün dinlenmesi için buzdolabına kaldırabilirsiniz. 

Portakallı, Elmalı, Havuçlu Detoks Suyu 

Kış mevsiminde keyifle tüketebileceğiniz en etkili detoks suyu tarifleri arasında bulunan bu tarifi hazırlamak için bir öncekinde olduğu gibi tüm malzemeleri küçük küçük doğramanız gerekiyor. Daha sonrasında ise doğradığınız portakalı, elmayı ve havucu blenderdan geçirip hemen tüketebilirsiniz.

Yukarıda sıraladığımız tariflere ilaveten dilerseniz cildinizin toksinlerden arınmasına yardımcı olacak maydanoz ve limon detoksu da hazırlayabilirsiniz.

Detoks Suyu Nedir : Detoks Suyu Tarifleri-7 - Saç Bakım Güzellik Detoks Suyu Nedir : Detoks Suyu Tarifleri-8 - Saç Bakım Güzellik

Detoks Suyu Ne Zaman İçilir?

Detoks programları, genelde 3 veya 5 gün sürer. Program dahilinde detoks suyu kullanımı için en ideal zaman dilimi, öğle yemeğinden hemen öncesidir. Tabii detoks programı uygularken arındırıcı etkiyi pekiştirmek için yataktan kalktıktan hemen sonra içerisine birkaç dilim limon atıp beklettiğiniz suyu ılık olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Gün içerisinde ise enerji vermesi için yeşil çay içebilirsiniz. Uygulama esnasında nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili ipuçları, Doğru Şekilde Detoks Nasıl Yapılır? başlığı altında sizleri bekliyor.

Detoks Suyu Zararları Var mıdır?

Detoks suyu, genelde vitamin ve mineral bakımından zengin sebzeler, meyveler içerir. Ancak çoğu tarife zayıflama ya da arınma amacıyla başvurulduğu için dengeli beslenme gerekliliği kolaylıkla göz ardı edilebilir. Hatta detoks suyu ödem attırıcı etkisi sebebiyle bazı kişilerde sindirim ve dolaşım sistemleri ile ilgili sıkıntılara yol açabilir. Dolayısıyla hamilelik sürecindeki, yeni doğum yapmış, diyabet ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalığı bulunan kişilerin detoks suyu tüketiminden kaçınmaları gerekir. 

İster zayıflama ya da vücut direncini artırma amacıyla olsun, detoks suyu içeren programlara uzun süre devam etmemekte fayda vardır. Doktorunuza danışmadan uzun süren programlar uyguladığınızda detoks suyu zararları çok daha net biçimde hissedilebilir. Bu nedenle uzun süreli detoks programı uygulayacaksanız, bir uzmandan destek almanız yararınıza olacaktır.