0

Hava soğukken daha fazla açlık hissi yaşamak çok normal. Normal rutininizden daha fazla yediğinizde, vücut kendini sürekli sindirim modunda tutar. Bu durum; hastalanmaya karşı daha savunmasız hale getiren bağışıklık sistemlerinin enerji kaybetmesine yok açar. Zayıflayan bağışıklık sistemi; sık sık hastalanma, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk hatta sık sık uçuk çıkması gibi sorunlara yol açar.

Kış detoksu enerjinizi kullanmayı yönetmeyi öğreterek, sağlıklı ve zinde kalmaya yardımcı olur. Dikkat etmeniz gereken noktaları adım adım söylüyoruz.

Kış Detoksu İle Sağlıklı ve Zinde Hissedin-1 - Saç Bakım Güzellik Kış Detoksu İle Sağlıklı ve Zinde Hissedin-2 - Saç Bakım Güzellik

Kendinizi Sıcak Tutun

Yapmanız gereken ilk şey, soğuk kış günlerinde kendinizi sıcak tutmak olsun. Evinizin içinde ve dışında sıcak giysiler giyin. Organik pamuk ve yün sıcak tutarken, cildinizin nefes almasına ve terlemesine de izin verir. Böylece terleme ile toksinlerden de arınmış olursunuz. Ayakları sıcak tutmak da oldukça önemli. Kendinize bir ev terliği ya da ev botu edinmeyi de ihmal etmeyin.

Besleyici Kış Yemekleri Tüketin

Kış soğuklarında çok üşüyorsanız, kuru bir cildiniz varsa ve enerjiniz düşükse sağlıklı yağlar ve besinlere ihtiyacınız var demek. Sıcak çorbalara hayatınızda yer açın. Çorbaları hazırlarken kemik suyundan destek alabilirsiniz. Kemik suyunda bulunan kolajen kemiklerinizi güçlendirmenin yanında cilt, saç ve tırnakların sağlığını korumasına da yardımcı olur. Bunun yanında gün içinde ödem söktürecek ve rahatlamanızı sağlayacak bitki çayları tüketmeye de özen gösterin. Detoks yapmak istediğiniz süre zarfı içinde tahıllara, glutene ve karbonhidrata da ara verin.

“Acı”ya Yer Açın

Acı yiyecekler sağlıklı bir sindirim sistemi için oldukça etkili. Şişkinlik, sindirmede güçlük, kabızlık gibi sorunlarınız varsa acı gıdalar bu sorunlara yardımcı olacak. Acı biber içerisinde bulunan beta karoten, antioksidan ve C vitamini sayesinde vücutta dolaşımı hızlandırır ve mikropları öldürerek vücudu koruma altına alır.

Kış Detoksu İle Sağlıklı ve Zinde Hissedin-3 - Saç Bakım Güzellik Kış Detoksu İle Sağlıklı ve Zinde Hissedin-4 - Saç Bakım Güzellik

Şekere Ara Verin

Fazla şeker tüketiminin sağlığa zararlı olduğunu sık sık duyuyorsunuzdur. Şeker tüketimi anlık ihtiyaçlarınızı karşılasa bile birkaç saat sonra açlık ve açlığın yarattığı sorunlar olarak geri dönüyor. Birçok hastalığı tetikleyebileceği gibi; kan şekerini ve insülin seviyesini aniden yükselttiği için aknelerin oluşması gibi cilt sorunlarına da neden oluyor.

Telefonda Geçirdiğiniz Süreyi Yönetin

Detoks sadece beslenmeyle ilgili değil, aynı zamanda hayatı nasıl yaşadığınızla da ilgili. Yapılan araştırmalarda akıllı telefonların her 13,5 saniyede bir kontrol edildiği tespit edilmiş. Üstelik her geçen gün sosyal medyada geçirilen vakit de artıyor. Bu süreleri yönetmekle işe başlayabilirsiniz.

Egzersiz Yapın

Spor yapmanın, sağlığa, cilde, vücuda ve insan psikolojisine iyi geldiğini artık hepimiz biliyoruz. . Bu yüzden düzenli hareket etmeniz oldukça önemli. Özellikle, masa başı işte çalışıyorsanız veya günün çoğunu oturarak geçiriyorsanız bu konuyu biraz daha fazla önemsemelisiniz. Hareketsiz kalmak; duruş bozuklukları, sağlıksız kilo alma, bel ve sırt ağrıları gibi sorunlara yol açar. Yürüme ve yoga gibi hafif egzersizler detoksunuzun önemli bir parçası olabilir. Yorgun olduğunuzu düşündüğünüz zamanlarda bile hafif bir esneme egzersizi yaparak enerjinizi yükseltebilirsiniz.

Önemli Not: Diyet şeklinde uygulamak istediğiniz detoks için bir diyetisyene danışmayı unutmayın.

Bonus: Kış mevsiminin soğuk ve yağmurlu günleri, sadece ruh haliniz değil saçlarınız üzerinde de etki sahibi. Bu noktada Yağmurlu Havalar İçin Saç Çözümlerimizden yararlanın.