0

Saçı olduğundan daha dolgun ve hacimli gösteren katlı saç kesim her sezon trend saç modelleri arasında yerini koruyor. 2022 trend saç modelleri arasında da yer alan katlı kesim aslında birbirinden farklı model ve seçeneğe sahip. Her türlü saç uzunluğuna ve saç tipine uygun olarak elde edilen katlı kesim ile saçlarınızı canlandırabilir, özellikle ince telli ve çabuk sönen saçlarınız varsa daha gür görünmesini sağlayabilirsiniz. Kısa saça yapıldığı düşünülen, ya da saçı kısaltarak elde edildiği sanılan katlı kesim aslında uzun saçlı kadınlar tarafından da oldukça fazla tercih ediliyor.

Uzun Katlı Saç Modelleri -1 - Saç Bakım Güzellik Uzun Katlı Saç Modelleri -2 - Saç Bakım Güzellik

Saça kat vermek ne işe yarar?

Genellikle saçın uçlarının üst kısma doğru kısaldığı ya da aralarda kısa saçların olduğu kesime katlı kesim denir. Saçın tamamının uç kısımdan aynı uzunlukta olmadığı bu model saçı daha gür ve hacimli göstermesi sebebiyle çok fazla tercih edilir. Saçı kısa gösterdiği düşünülen katlı kesim içinde aslında birçok farklı model var. Önlerden verilen katla saçın ön kısmı kısa görünürken arka kısımlar uzun kalabilir ya da aralara eklenen katlarla saçın boyunda bir değişiklik yapılmazken volümlü bir görünüm yaratılabilir. Sonuç tamamen saçınızın uzunluğuna ve bu uzunluğu nasıl istediğinize bağlı.

Kat kat saç modelleri kime yakışır?

Katlı saç kesimi bir anda tüm havanızı değiştirebilir. Her katlı model farklı yüz tiplerinde farklı etkiler yaratsa da genellikle yüzü olduğundan daha ince ve uzun göstermesiyle sevilir. Yuvarlak bir yüz tipiniz varsa, saçınızın ön kısımlarından kısa başlayan katlar yüzünüzün oval görünmesini sağlayabilir. Saçınız kulak hizasında bir kısalıkta ise yüz şeklinize köşeli ve keskin hatlı bir görünüm de katabilir.

Uzun Katlı Saç Modelleri -3 - Saç Bakım Güzellik Uzun Katlı Saç Modelleri -4 - Saç Bakım Güzellik

Gizli kat saç kesimi nedir?

Ghost cut kesimi adı da verilen bu katlı saç kesiminde katlar çok fazla belli olmaz, kesim daha yumuşak bir şekilde yapıldı için doğal bir görünümde olur. Gizli kat kesimde diğer katlı kesimlerin aksine farklı bir teknik izlenir. Saç enlemesine değil boylamasına kesilir. Yani makasın dik tutulduğu bu kesimde keskin bitişler olmadığı için küt bir görünüm de önlenmiş olur. Saçın genellikle iç kısımlarından uygulanan bu gizli katlar sayesinde saç doğal olarak gür ve hacimli görünür. Üstelik boyunda herhangi bir kısaltma olmasına da gerek yok. Dilediğiniz uzunluktaki saçlar için bu modeli tercih edebilirsiniz.

V şeklinde saç kesimi kimlere yakışır?

Saçınızın tamamını arkaya attığınızda saç uçlarının v şeklinde bir görünümde olduğu kesim de çok fazla tercih edilen saç kesim modellerinden. Geçmiş yıllarda oldukça popüler olan bu saç modeli yeniden trendler arasında yer alıyor. Saçın ön kısımlarından arkaya doğru daha uzun geldiği bu model her yüz tipine yakışmasıyla bilinir. Özellikle önlerin daha kısa olmasından kaynaklı yüzü olduğundan daha uzun ve ince gösterebilir.