0

Asla modası geçmeyen, her sezon trend saç modelleri arasında yer alan kahkül her kadının hayatında mutlaka 1 kez denediği ya da denemek istediği saç modelleri arasında geliyor. Üstelik kendi içinde birbirinden farklı birçok model seçeneğine de sahip. Uzun, kısa, perçem, yan kahkül, kıvırcık, pixie gibi birçok kahkül seçeneği var. Yüz tipinize ve saç şeklinize göre seçim yaptığınızda kullanımı da oldukça rahat. Şimdi çoğu yüz tipine ve neredeyse her saç şekline yakışmasıyla bilinen yan kahkülü konu ediniyoruz. Tarzınıza biraz değişiklik istiyorsanız, yan kahküle dair tüm detayları yazımızdan keşfedebilirsiniz.

Yan Kahkül Modelleri: Nasıl Kesilir, Kimlere Yakışır? -1 - Saç Bakım Güzellik Yan Kahkül Modelleri: Nasıl Kesilir, Kimlere Yakışır? -2 - Saç Bakım Güzellik

Yan kahkül nedir?

Genellikle kahkül kısmının aynı uzunlukta olmadığı bu model, yüzün önüne düşen saçların kenardaki saçlara göre daha kısa olmasıyla elde edilir. Yani yüzün tam önünde olan kahkül modellerinden farklı olarak asimetrik bir görünümdedir. Bu modeli kısa perçemler olarak da düşünebilirsiniz. Sağa ya da sola atarak kullanabileceğiniz gibi ortadan ayırdığınız saçları iki yana düşecek şekilde de kullanabilirsiniz. Gözünüzde net şekilde canlanması için yukarıdaki görsel doğru bir örnek olacak.

Yan kahkül kimlere yakışır?

Genellikler herkese yakışmasıyla bilinen yan kahkül yüzünüzün yuvarlak hatlarını daha oval bir görünümde olmasına yardımcı olabilir. Özellikle geniş bir alnınız varsa, yüzünüzün simetrisini de değiştirerek daha orantılı bir görünüm yaratabilir. Yan kahkül sayesinde yüzünüz olduğundan daha sivri ve kemikli görünebilir. Yüzü çevreleyen bu saçlar zarif bir görünüm yaratmanın yanında oldukça çekici bir hava katmasıyla da oldukça sevilir.

Eğer tam yuvarlak bir yüz şekliniz varsa, önden küt şekilde kesilmiş bir kahkül sizin için daha doğru bir seçenek olabilir. Dar bir alnınız varsa, kahkül ile yüzünüzü daha fazla küçültmemek için kaşlarınızdan daha yukarda modeller deneyebilir ya da ince perçemlere yönelebilirsiniz.

Yan Kahkül Modelleri: Nasıl Kesilir, Kimlere Yakışır? -3 - Saç Bakım Güzellik Yan Kahkül Modelleri: Nasıl Kesilir, Kimlere Yakışır? -4 - Saç Bakım Güzellik

Yan kahkül nasıl kesilir?

  • Saçınızın tam uzunluğunu görmek için kuru kesim yapmak önemli. Islak kestiğinizde tahmin ettiğinizden daha kısa olmasına neden olabilirsiniz.
  • Öncelikle bu kahkülün genellikle iki yana ya da tek bir yana asimetrik şekilde ayrılarak kullandığını hayal etmelisiniz. Saçlarınızı yüzünüzün önüne alıp kesim yaparsanız, kuaföre gidip düzelttirmek zorunda kalabilirsiniz.
  • Bu yüzden istediğiniz kalınlıkta saçlarınızı ön kısımlardan alarak saçın diğer kısımlarını toplayın. Bu ön kısımları ortadan ikiye ayırarak tarayın.
  • İşaret ve orta parmaklarınız arasına sol tutamı alın çekiştirmeden paralel olacak şekilde bir kuaför makasıyla kesin.
  • Burada dikkat etmeniz gereken nokta; alnınızdan başlayan kenardan kulağa doğru gelirken, saçınızı daha uzun tutmalısınız. Yani yukarıdan başlayıp, aşağı doğru inen bir kesim yapmalısınız.
  • Makası paralel tuttuğunuzda bu şekilde bir asimetrik görünüm yaratacaksınız.
  • Bir kısmı tamamladıktan sonra diğer tutam için de aynı işlemi uygulayın.
  • Küt bir görünümü engellemek için son adım olarak makası dikey tutun ve uçlardan küçük küçük kırparak profesyonel bir görünüm yaratın.

*Yan kahkül için küçük bir tüyo vermek gerekirse, yüze yakın olan kısımdaki saçları kaşlarınıza kadar gelen bir uzunlukta, devamını ise kulaklarınıza inen bir uzunlukta tutmaya özen gösterin.