0

Saçınızda değişiklik istediğinizde akla gelen ilk yöntem genellikle perçem ya da kakül gibi modellerden birini uygulamak oluyor. Aslında perçem ve kakül arasında çok fark olmadığını baştan söyleyelim. Kakül perçeme göre saçlardan daha kalın teller alınarak düz şekilde kesilmesi işlemi iken, perçem daha az saç telinin önleri kısalı uzunlu şekilde kesilerek yanlara doğru katlar yapılması işlemidir.

Bu modeli uyguladıktan sonra saç tipine göre onları yönetmek bazen zor olabiliyor ve tabii perçemler hızlı uzamasıyla bilindiği için bir süre sonra şeklini de kaybedebiliyor. Perçemlerinizi şekillendirebileceğiniz birbirinden farklı saç modellerini keşfedin.

Perçem Nasıl Şekillendirilir? -1 - Saç Bakım Güzellik Perçem Nasıl Şekillendirilir? -2 - Saç Bakım Güzellik

Örgüler

Özellikle 2021 yaz sezonu saç trendleri arasında olan, birbirinden farklı birçok modele sahip örgüler perçemlerinizi şekillendirirken de yardımcınız olabilir. Saçın iki yanından yapılan ince örgülü saç modellerini mutlaka görmüşsünüzdür. Perçemlerinizi ortadan ayırın, saçınızın yan kısmında bulunan daha uzun saç telleri ile birleştirin. Yüzünüzün iki yanına düşecek örgüler elde edebilirsiniz. Ayrıca saçın iki yanına birer ince balıksırtı örgü de ekleyebilirsiniz. Burada da perçemleri saçın daha uzun kısımları ile birleştirmeyi unutmayın.

Sadece perçemlerinizi kullanarak da benzer modeller elde edebilirsiniz. Perçeminizi ince örgüler şeklinde örün ve saçınızın içinden geçirerek kulak hizanızda tel tokalar ile sabitleyin.

Saç aksesuarları

Saçları şekillendirmenin en kolay ve eğlenceli yolu saç aksesuarları kullanmaktan geçiyor olabilir. Kendinize birkaç büyük çıtçıtlı denilen tokalardan edinebilirsiniz. Bu tokaların son yıllarda trend olması ve özellikle saçın ön kısımlarında kullanılması perçemlerinizi şekillendirmenin en iyi yollarından biri olabilir. Perçemlerinizi ister iki yanda kullanın isterseniz bir kenara toplayın. Ayırdığınız kısımlara perçemleri de içine alacak şekilde eğlenceli tokalar takabilirsiniz.

Modern Krepeler

Perçemlerinizi krepe yaparak modern bir görünüme sahip bir saç modeli deneyebilirsiniz. Özellikler saçınız kısaysa, ön kısımlara ince bir tarak ile krepe yapın ve Toni&Guy Yüksek Tutuşlu Saç Spreyi sıkarak modelinizi sabitleyin. Saçınız uzun ise, perçemlerinizi hafifçe kabartarak saçınızın gerisine doğru alabilir ve minik bir toka ile sabitleyebilirsiniz. 2000’li yılların başında oldukça trend olan bu model modern bir görünüm yaratmasa da Retro bir stile sahip olabilirsiniz.

İki yandan burgular

Eğer perçemleriniz hafif uzadıysa saçınızı ortadan ayırarak, iki yandaki perçemleri kıvırarak ince birer burgu haline getirebilirsiniz. Ardından saç uzunluğunuza göre bu burguları yukarıya ya da saçınızın iki yanına olacak şekilde sabitleyin. Yan tarafa sabitlediğiniz perçemlerin üstünden birer tutam saç çıkararak taç görünümü de elde edebilirsiniz.