0

Güzellik ve cilt bakım ürünlerinin çoğunu, makyaj çantalarında, kutularda ya da dolaplarda saklıyor olabilirsiniz. Fakat ürünlerin nerede ve nasıl saklandıkları raf ömürlerini kısaltarak etkinliklerinin bozulmasına sebep olur. Saç, cilt, vücut ve makyaj ürünlerinin doğru şekilde muhafaza edilmesi doğru bi cilt bakım rutinin en temel unsuru.

Güzellik Ürünlerinizi Nerede ve Nasıl Saklamalısınız?-1 - Saç Bakım Güzellik Güzellik Ürünlerinizi Nerede ve Nasıl Saklamalısınız?-2 - Saç Bakım Güzellik

Güneşten Uzaklaşın

Bir saklama alanı için doğru ısının oda sıcaklığı olduğunu söyleyebiliriz. Odanız doğrudan güneş alıyorsa, ürünlerinizi karanlık kalan bir yerde tutmanızda fayda var. Güneş; ürünü ısıtarak içeriğindeki aktif bileşenlerin parçalanmasına neden olur. Ayrıca nemli bir ortam yaratarak yapılarının değişmesine de sebep olur.

Bunu doğrudan ojelerinizi kontrol ederek de anlayabilirsiniz. Ojeleri açtığınızda içeriğinin sakız gibi bir formda olduğunu ve yoğunlaştığını görüyorsanız saklandıkları yerin onlar için fazla ısıda olduğunu anlayabilirsiniz. Diğer ürünleriniz de ojelere yakın bir konumdaysa mutlaka yerlerini değiştirin.

Buzdolabında Yer Açın

Soğuk saklama, bazı ürünlerin raf ömrünü uzatır. Özellikle, içeriğinde vitamin olan ürünleri buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca serumları, kağıt maskeleri ve güneş sonrası jellerini soğuk kullanmak kan dolaşımını da hızlandırarak cildinizdeki etkilerini artırır ve cildinizin ferahlamasını da sağlar.

Saklamanın yanında eriyen rujlarınız ya da ojeleriniz varsa, bir süre buzdolabında tutarak tekrar şekil almasını sağlayabilirsiniz. Fakat çok bekletmediğinizden emin olun. Soğuk rujların içindeki yağın ayrışmasına da sebep olur. Bu yüzden birkaç saat beklettikten sonra rujlarınızı buzdolabından çıkartabilirsiniz.

(Ayrıca Sarı Saçın Ruju yazımız ilginizi çekebilir.)

Sadece güzellik ürünlerinizi koymak için banyoya, son dönemde bunun için üretilen mini bir buzdolabı almak da iyi bir çözüm olabilir.

Güzellik Ürünlerinizi Nerede ve Nasıl Saklamalısınız?-3 - Saç Bakım Güzellik Güzellik Ürünlerinizi Nerede ve Nasıl Saklamalısınız?-4 - Saç Bakım Güzellik

Banyoyu Atlayın

Duştan gelen buhar, güzellik ürünlerinin yapısını değiştirerek, bozulmalarına ve bazı kozmetik ürünlerinin küflenmesine sebep olur. Şampuanlar, banyo tuzları, duş jelleri, saç kremleri gibi duş ürünlerinin dışındaki tüm ürünlerini kuru bir alana taşımanızda fayda var. Özellikle beautyblender’ınızı (makyaj süngeri) nemlendirerek kullanıyorsanız, banyoda bekletmemeye özen gösterin. Nem ve buhar ile küflenmesine neden olabilirsiniz.

Aşırı Soğuktan Kaçının

Aşırı sıcak ve soğuğun yanında; dikkat etmeniz gereken bir diğer ısı da donma noktası dediğimiz aşırı soğuklar. Bu da ürünleriniz için yanlış bir saklama ısısı. Özellikle losyon, krem ve saç kremleri gibi emülsiyonlar, kısmen donarsa ve daha sonra çözülürse tüm etkinliğini kaybeder. Bu yüzden buzdolabında sakladığınız ürünlerin donmamasına dikkat edin.

 Doğru ve Temiz Bir Makyaj Çantası Nasıl Hazırlanır? yazımız da ilginizi çekebilir.