0

Baharın gelmesi ve havaların ısınmaya başlaması; evlerde, gardıroplarda temizlik ve değişiklik planlarını da beraberinde getirdi. Hem mevsime uygun hem de daha sağlıklı ve temiz bir yaşam alanına sahip olabilmek için bahar temizliğinde dikkat etmeniz gereken noktaları Bahar Temizliği Püf Noktaları: Ev Nasıl Temizlenir? yazısından öğrenebilir; daha fazla tüyo için temizsozluk.com'u inceleyebilirsiniz.

Peki, bu bahar temizliğine bir de cilt bakımı ve makyaj koleksiyonunuzu eklemeye ne dersiniz?

Tüm güzellik rutininizi etkileyen ürünler de bir bahar temizliğini hak ediyor. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız okumaya devam edin.

Güzellik Ürünleriniz İçin Bahar Temizliği Zamanı-1 - Saç Bakım Güzellik Güzellik Ürünleriniz İçin Bahar Temizliği Zamanı-2 - Saç Bakım Güzellik

Kullanmadığınız ve tarihi geçen ürünleri atın

Birçoğumuz kozmetik ürünlerinin ne kadar dayandığı konusunda fikir sahibi değiliz. Alında ürünlerin etiketleri ve kutuları son kullanma tarihlerini içerse de, bazı ürünler uzun süredir sizinle beraberse zamanla silinerek kaybolmuş olmaları muhtemel. Yapılan araştırmalar ürünlerin ortalama kullanım sürelerini söylüyor. İşte o süreler;

  • Temizleyici, nemlendirici, serum, kapatıcı: 1 yıla kadar
  • Pudralar ve farlar: 2 yıla kadar
  • Göz kalemleri, dudak ürünleri ve ojeler: 2 yıla kadar
  • Parfümler: 10 yıla kadar

Evet, Her ürün farklıdır ama bu rakamlar biraz fikir edinmenize yardımcı olabilir. Son kullanma tarihi geçmiş kozmetiklerin kullanılmasının tahrişe, enfeksiyona ve sivilceye neden olabileceğini söyleyelim. Bu yüzden bahar temizliğine, uzun süredir sizinle olanları çöpe atmakla başlayabilirsiniz.

Güzellik Ürünleriniz İçin Bahar Temizliği Zamanı-3 - Saç Bakım Güzellik Güzellik Ürünleriniz İçin Bahar Temizliği Zamanı-4 - Saç Bakım Güzellik

Daha hafif cilt bakım ürünlerine geçin

Kışın kullandığınız nemlendiriciler çok yoğun ve kalın ise, onları daha hafif ve su bazlı formüllerle değiştirmeyi deneyin. Ayrıca, bahar ayları alerjiler konusunu da gündeme getirdiğinden, bu alerjenlerle savaşmak için C Vitamini gibi bazı antioksidanları da koleksiyonunuza eklemek için iyi bir zaman olabilir. C vitaminin cilde etkilerini daha detaylı olarak yazımızdan da okuyabilirsiniz.

Bunun yanında cilt bakım ürünlerinizi güneş koruyuculu seçenekler arasından da tercih edebilir ya da kışın kullandığınız güneş koruyucu kreminiz yerine biraz daha fazla koruma faktörlü bir ürün tercih edebilirsiniz.

Daha hafif makyaj malzemelerine geçin

Tabii cilt bakım ürünlerinin yanında en çok değişiklik isteyen kategorinin makyaj malzemeleri olduğunu söyleyelim. Koyu renkli far paletleri, yoğun yapılı fondötenler çekmecelerin arkasına giderken, rengarenk farların açığa çıkma zamanları geldi. Bunun yanında lipbalmlar, nude tonlarda rujlar ve lipglosslar da kendilerine ön sıralarda yer bulabilir. Hep aynı renkleri ve ürünleri kullanıyorsanız bu bahar için yeni bir şeyler denemeyi de bir düşünebilirsiniz.

Güzellik Ürünleriniz İçin Bahar Temizliği Zamanı-5 - Saç Bakım Güzellik Güzellik Ürünleriniz İçin Bahar Temizliği Zamanı-6 - Saç Bakım Güzellik

Makyaj fırçalarınızı temizleyin

Makyaj fırçaları ve süngerler her kullanımda bakteri ve kir biriktirir. Onları ne kadar az yıkarsanız, bu kir ve bakteriler de cildinize okadar fazla yayılır. Bazı uzmanlar, makyaj fırçaları ve süngerlerinin her hafta temizlenmesi gerektiğini söylüyor. Aslında düzenli yapmanız gereken bu işlemi bahar temizliğinizde daha ince detaylı olarak yapabilir, çok uzun süredir sizinle olan sünger ve fırçaları yenileriyle de değişitirebilirsiniz.

Temizleme konusuna dönersek; fırçalarınızı ve süngerlerinizi temizlemek için özel bir temizleyiciye ihtiyacınız yok. Cildinize uygun bir sabun işinizi görecektir. Burada nemlendiricili Dove Beauty Bar Sabunlarından yardım alabilirsiniz. Böylece fırçalarınızın da yumuşak yapısını korumasını dağlamış olursunuz.