0

Saçlarınızda bulunan gri saçların karizmanıza olan katkıları yadsınamaz. Henüz gri saç telleriniz yoksa bile er ya da geç onlara sahip olacaksınız. Peki, gri saçları boyamak mı yoksa onlarla yola devam etmek mi? Hangisini seçerseniz seçin, saçlarınızın en iyi şekilde görünmesini sağlamak; daha da önemlisi daima iyi hissetmek için bu doğal süreçle ilgili gerçekleri öğrenin.

1. Gri saçların bilimsel açıklaması

Saç kökleriniz, saçınıza rengini veren bir kimyasal olan melanin üreten pigment hücrelerine sahip. Yaşlandıkça bu hücreler ölmeye başlar. Pigment olmadan, yeni saç telleri daha açık renkte büyür; sonuçta çeşitli gri tonları ve nihayetinde beyaz saçlar ortaya çıkar. Bir folikül melanin üretmeyi bıraktığında, tekrar renkli saçlar oluşturamaz.

Saçınızdaki Doğal Griler Hakkında Bilmeniz Gerekenler-1 - Saç Bakım Güzellik Saçınızdaki Doğal Griler Hakkında Bilmeniz Gerekenler-2 - Saç Bakım Güzellik

2. Ne zaman ve neden olur?

Saçlarınızdaki griler/beyazlar için stresli işinizi veya sizi üzen durumları suçlayabilirsiniz. Ancak bunun ne kadar erken ve hızlı olacağını belirleyen şey, çoğunlukla genleriniz. Yani ebeveynlerinizden herhangi biri 30’lu yaşlarında tamamen gri saçlara sahip olmuşsa, sizin de olma şansınız bir hayli yüksek.

3. Prematüre gri saç ne demek?

Bazı insanların saçları, diğerlerine kıyasla 10 veya daha fazla yıl önce grileşir. Bu tür saçlar, prematüre gri saç olarak adlandırılır. Eğer beyaz tenliyseniz ve 20 yaşında olmanıza rağmen saçlarınızda gri teller gözlemliyorsanız prematüre gri saçlara sahipsiniz anlamına gelir.

4. Çeşitli sağlık sorunları, gri saç tellerine neden olabilir mi?

Evet olabilir. Şu durumlar, saçlarınızda gri saç tellerinin artmasına neden olabilir:

  • B12 vitamini eksikliği
  • Tiroid hastalığı
  • Saç derisindeki pigment hücrelerini yok eden vitiligo hastalığı
  • Bazı nadir, kalıtsal tümörler
  • Alopesi areata, saçların yamalar halinde dökülmesine neden olan bir durum. Bu, saçlarınızın aniden grileştiğini, beyazladığını düşünmenize neden olabilir. Çünkü dökülen saçlarınız yeniden uzadığında bölgesel olarak gri, beyaz veya normal renkte çıkacaktır.
Saçınızdaki Doğal Griler Hakkında Bilmeniz Gerekenler-3 - Saç Bakım Güzellik Saçınızdaki Doğal Griler Hakkında Bilmeniz Gerekenler-4 - Saç Bakım Güzellik

5. Stres, gri saç tellerinden sorumlu olabilir mi?

Direkt olarak değil. Ancak stresin saç dökülmesine neden olabileceği biliniyor. Saçlarınız strese bağlı olarak normalde olduğundan daha fazla dökülürse, tekrar uzadığında orijinal renginiz yerine gri olması mümkün.

6. Gri saç tellerini koparmalı mı, koparmamalı mı?

Gri veya beyaz saç telini koparmanın, onları arttıracağı yönünde efsaneler var. Bu, doğru olmasa bile seçiminizi koparmamaktan yana kullanın. Çünkü bunu yaparak sadece kaçınılmaz olanı geciktirmiş olursunuz; kopardığınız saç telinin yerini başka bir gri saç teli alır. Üstelik koparmak için saç tellerini çekmek, saç köklerine zarar verebilir.

7. Gri saç teli, diğer saç tellerinden farklı mı?

Gri saç, kütikülü daha ince olduğu için doğal renkteki saçınızdan daha incedir. Saçlarınızın normalde de sudan, güneşin zararlı ışınlarından, nemden, kimyasallardan ve ısıyla şekillendirmeden korunmaya ihtiyacı var. Eğer onları bu faktörlerden korumazsanız saçlarınız nem kaybeder. Bu da zaten ince olan gri saç tellerinizi daha kuru ve kırılgan bir hale getirebilir.

Saçınızdaki Doğal Griler Hakkında Bilmeniz Gerekenler-5 - Saç Bakım Güzellik Saçınızdaki Doğal Griler Hakkında Bilmeniz Gerekenler-6 - Saç Bakım Güzellik

İpucu 1: Gri saç tellerini saç stilinizle kamufle edin

Eğer bölgesel olarak gri saç telleriniz varsa ve onlardan rahatsızsanız saç stilinizi değiştirerek kamufle edebilirsiniz. Veya onları boyama yoluna gidebilirsiniz. Seçiminiz hangisinden yana olursa olsun doğru saç stili ve bakım rutini ile sağlıklı görünen saçlara sahip olmak mümkün.

İpucu 2: Saçlarınızın nemini koruyun

Saçlarınıza ihtiyacı olan nemi kazandırmak, donuk ve kuru gri saç telleriyle mücadelenizi kolaylaştırabilir. Bunun için saç bakım rutininin temel adımı olan şampuan seçimi konusunda özenli olun. Sağlıklı saçlar için Clear Men Hızlı Stil 2'si 1 Arada Şampuan’ı deneyebilirsiniz. Clear Men Hızlı Stil 2'si 1 Arada Şampuan, özel besleyiciler ve vitamin B3 içerir. Kolay şekil alan saçlar ve canlı saç derisi için temizler ve bakım yapar.

Ayrıca Evde Kendi Saçınızı Nasıl Kesersiniz? yazımıza göz atabilirsiniz.