0

Özellikle yaz aylarında vazgeçilmez bakım ürünlerinizden biri olan deodorantın ve antiperspirantın 2019’a kadar geçirdiği evrimden bahsetmek istiyoruz.

Kötü vücut kokuları azaltmayı amaçlayan bu ürünler direkt olarak insan psikolojisini hedef alan reklamlarla sektörde kendine yer buldu. 1919’a tarihlenen ilk reklam kampanyasında oldukça cinsiyetçi bir tutum sergilenerek kadınların "kötü koku" yaydığı ve bu sebeple yalnız kalabilecekleri öne sürüldü. Bu pazarlama taktiği, söz konusu ürünün satışlarını %100’dan daha fazla bir oranda artırdı. Tabii bu tutum erkeklere de sıçrayarak 1930’larda da devam etti. 

deodorant - Saç Bakım Güzellik deodorant - Saç Bakım Güzellik

Stick formdaki ilk deodorantla 1940 yılında tanıştık. Tükenmez kalem bilyesinden esinlenen roll-on deodorantsa 1952’de hayatımıza girdi.

Peki sprey deodorantlar? Onları hayatımıza sokmak için 60’lara kadar bekliyoruz. Bu form 80’lerde fırtınalar estiriyor. 90’larda Nirvana’nın Smells Like Teen Spirit şarkısı deodorant satışlarını tavan yaptırdı. Şimdilerde deodorant ve antiperspirantların bakım rutininize girmesi için herhangi bir ikna yöntemine ihtiyacı yok. Kendileri bir zorunluluk halini almış durumda.

Çünkü gün içinde aktif olduğunuz her an ferah hissetmenin yolu her gün deodorant kullanmaktan geçiyor. Nedeni ise Neden Her Gün Deodorant Kullanmalısınız? yazımızda.

Bonus: Jean'in Tarihi: Derin Bir Bakış yazımız da ilginizi çekebilir.