0

Doğal malzemelerin cildiniz ya da saçlarınız üzerindeki mucizevi etkilerini çoktan keşfetmiş olmalısınız! Peki ya patates suyunun faydaları hakkında bilginiz var mı? Mutfaklarda sıklıkla kullanılan bu leziz gıdanın çiğ hali ve patates suyu ile harikalar yaratabilirsiniz. Patatesle hazırlayabileceğiniz farklı maskeler sayesinde cildinizi besleyebilir, gençleştirebilirsiniz. Patates suyunun cilde faydaları pek çoktur, aynı zamanda saç bakımında da etkili bir üründür. O halde gelin, patates suyu neye iyi gelir hep birlikte inceleyelim…

Patates Suyunun Cilde Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Patates Suyunun Cilde Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Patates Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Patates Suyu Cildi Sıkılaştırır mı?

Yapımı son derece kolay, ev tipi bir cilt maskesi türü olan patates ile daha genç, parlak, sıkı ve ışıl ışıl bir tene sahip olabilirsiniz. Patates suyunun faydaları şunlardır:

 

  • Göz altı morluklarını gidermede, ciltteki renk eşitsizliklerini yok etmede iyi bir yardımcıdır.
  • Vitamin ve mineraller bakımından zengin olduğu için anti-aging özelliği bulunur. Özellikle çok derin olmayan çizgilere uygulandığında güzel sonuçlar verir.
  • Vücuttaki selülitlerle mücadele konusunda da patates suyunun faydaları son derece etkilidir.
  • Patates suyu antibakteriyel içerikli olduğu için akne, sivilce, siyah nokta gibi cilt sorunlarının kısa sürede iyileşmesini sağlar.
  • Gün boyu yorulan, solgun görünen yüzünüze patates suyu maskesi uyguladığınızda aniden canlandığına, ışıldadığına şahit olabilirsiniz.
  • Yüzler, eller ve tüm vücut için faydalı olan patates suyu özellikle boyun bölgesindeki kırışıklıklar için tercih edilebilir.
  • Haşlanmış patates suyunu gargara yaparsanız, ağız içindeki yaraları da iyileştirmeye yardımcı olur. Aynı şekilde diş iltihaplanmalarında da geçici rahatlama sağlayabilir.
Patates Suyunun Cilde Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Patates Suyunun Cilde Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Vitamin, mineral, kalsiyum, fosfor, bakır, folik asit gibi içerikler bakımından zengin olan patates suyu neye iyi gelir diye baktığınızda ilk göze çarpan doğal tonik etkisi olur. Tüm bu bileşenler sayesinde cildi sıkılaştırma özelliği taşıyan patates suyu sıkılaştırmanın yanı sıra, cilde aydınlık bir görünüm vermesi ve tazelik kazandırması gibi sebeplerle de tercih edilir. Patates suyundan yüksek verim alabilmek için düzenli uygulamanız ve kullandığınız maske ve suların taze olması önem taşır.  

Patates Suyu Cilt Lekelerine İyi Gelir mi?

Patates suyu maskesi yüzünüzde ya da cildinizde bulunan lekelerin giderilmesi adına da etkili bir çözümdür. Yaşla beraber oluşan bazı leke ve izler, patates suyunun düzenli kullanılması sonucunda gözle görülür biçimde azalır. Hem patatesin kendisi hem de patates suyu aynı zamanda doğal peelingdir. Dolayısıyla ölü derilerin ciltten arındırılması konusunda işlev görür. Bunun yanı sıra yara ve kızarıkların hızlı iyileşmesini de sağlar. Cildinize belirli aralıklarla peeling yapmak tüm ürünlerin kullanımını daha da etkili hale getirecektir. Peeling nedir diye merak ediyorsanız, buradan inceleyebilirsiniz.

Patates Suyu Cilde Nasıl Uygulanır?

Patates Suyunun Cilde Faydaları-5 - Saç Bakım Güzellik Patates Suyunun Cilde Faydaları-6 - Saç Bakım Güzellik

Öncelikle patates suyu nasıl yapılır, ona bakalım… Yemeklik patatesleri alıp büyüklüğüne göre ikiye ya da dörde bölün ve haşlayın. Bu haşlama suyunu cildinize sürmek üzere soğutun. Bir başka yöntem olarak ise patatesi rendeleyebilir, ince bir tülbent içine alarak sıkıp suyunu çıkarabilirsiniz. Bu suyla yüzünüzü tıpkı tonikle temizler gibi silebilir, bir pamuk ile göz altlarınıza minik tampon hareketlerle uygulayarak etkisini artırabilirsiniz. Burada önemli olan nokta her seferinde taze patates suyu kullanmaktır. Fazla haşlayıp bekletmeniz halinde maksimum fayda sağlayamazsınız. Yalnızca ciltte değil, saç bakımında da patates suyunun faydaları öne çıkar. Saçı erken beyazlayanlar, dökülenler ve cansız saçlara sahip olanlar patates suyu ile saçlarında canlı bir görünüm yakalayabilir.

 

Cildinizi gençleştirecek, parlaklık verecek ve güzelleştirecek patates suyu mucizesini denemek için acele edin! Ayrıca cildiniz için mesai harcarken evde yüz maskesi nasıl yapılır başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.