0

Her gün yüzümüze cilt bakımınızı uyguluyor, temizliyor, peeling yapıp nemlendiriyorsunuz. Peki ya dekolte bölgenize hiç bakım yapıyor musunuz? Çene altı hizasından başlayan boyun ve göğsü içine alan dekolte bölgesi sıklıkla unutulan bir yer olsa da tişört, gömlek ya da yakası açık kıyafetler giydiğinizde ortaya çıkan yerler arasındadır.

Vücudunuzun herhangi bir yerindeki cilt gibi, dekolte bölgesini de ihmal etmek zararlı UVA ışınlarına maruz kalma ve kuruluk sonucunda bazı cilt sorunlarına, kahverengi lekelere ve erken yaşlanmaya sebep olabilir. Hatta uyku pozisyonunuz bile göğsünüzdeki derinin kırışmasına neden olabilir.

Dekolte Bölgeniz İçin En İyi Bakım Önerileri-1 - Saç Bakım Güzellik Dekolte Bölgeniz İçin En İyi Bakım Önerileri-2 - Saç Bakım Güzellik

Dekolte bakımı nasıl yapılır?

Dekolte bölgesinin güneşten gelen zararlı UV ışınlarına doğrudan maruz kalması beraberinde birçok cilt sorununu getirebileceği gibi genetik, kirlilik ve yaş alma gibi faktörler de bu bölgede yaşanan değişikliklerin sebeplerinden sayılır. Cilt bakımı uzmanlarına göre, dekolte bölgesindeki cildin bakımı için bazı temel kurallar var.

Yüksek koruma faktörlü güneş koruyucusu kullanın

Güneş ışığı her ne kadar vücudunuzdaki D vitaminini ve enerjinizi arttırmaya yardım etse de cilt sağlığınız için oldukça tehlikelidir. Dışarıya çıkarken güneş görecek tüm bölgelerinize yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi uygulamak çoğu cilt probleminin önüne geçmeye yardımcı olur. Yüzünüze, boynunuza ve göğsünüzün açıkta kalan kısımlarına güneş kreminizi uygulamayı ihmal etmeyin. Güneşin altında çok fazla vakit geçirecekseniz 2-3 saatte bir de kreminizi tazeleyin.

Nazikçe temizleyin

Göğüs bölgesinde bulunan deri diğer bölgelere göre daha incedir. Bu yüzden nazik temizleyiciler kullanarak fazla baskı uygulamaktan kaçının. Bu noktada Dove Original Beauty Cream Bar ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Nemlendirici içeriği ile cildinizi temizlerken bakımlarını da yapar.

Dekolte Bölgeniz İçin En İyi Bakım Önerileri-3 - Saç Bakım Güzellik Dekolte Bölgeniz İçin En İyi Bakım Önerileri-4 - Saç Bakım Güzellik

Düzenli peeling yapın

Tıpkı yüzünüz gibi dekolte bölgenizin de peelinge ihtiyacı var. Biriken kir ve ölü derilerden kurtulmak için boyun ve göğsünüze de peeling uygulayın. Tıpkı temizlerken yaptığınız gibi oldukça hassas davranın. Çok sert içerikli peelingler cildinizi çizebilir. İnce ve hassas deriye uygun bir ürün kullanmaya özen gösterin.

Nemlendirici ve serum kullanın

Cildin nemini artırmak için içeren bir nemlendirici veya serum kullanmayı deneyebilirsiniz. Nem ihtiyacı karşılanmayan cilt kurumaya ve kuruma ile birçok cilt probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir. Hyalüronik asit, kırışıklık görünümünü azaltma, cildin nemini, sıkılığını ve elastikiyetini iyileştirme ve cildin daha genç görünmesini sağlamaya yardımcı olur.

Uyku pozisyonunuza dikkat edin

Eğer geceleri yan yattığınız bir pozisyonda uyuyorsanız, bu durum gece boyu göğüs bölgenizin sıkışmasına ve ince çizgi görünümlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Sırt üstü uyumak sizin için zorsa yatmadan ince dekolte bölgenizi iyice nemlendirin. Geceleri cilt kendini onarıp yenilediği için uyumadan önce cilt bakımı yapmak cilt uzmanları tarafından da öneriliyor. Uyumadan yoğun bir nemlendirici uygulayarak dekolte bölgenizin çizgi çizgi bir görünümde olmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca kırışıklıklar ve sabah şişlikleri ile mücadele eden anti aging kırışıklık karşıtı yastıklar da son zamanlarda trendler arasında üstelik göğüs arasına bağlanan ve tüm gece göğsünüzün sıkışmasını engelleyen Beauty Pillow'lardan da edinebilirsiniz.