1

Genel sağlık üzerinde pek faydası olmayan ama cildin parlamasına, enerjik görünmesini sağlayan neden olan bronzlaşmak genelde bu yüzden tercih ediliyor. Fakat şezlong üzerinde geçirilen uzun saatler sırasında vücudunuzda bir SPF yani güneş koruyucu krem olsa bile güneşe uun süre maruz kalmak oldukça tehlikeli. Güneşin belli saatlerde zararları daha azalır mı, hangi saatler güneşlenmek için ideal, cildinizi güneşin tehlikelerinden korumak için neler yapabilirsiniz? Tüm bu soruların cevapları için okumaya devam edin.

 

İdeal Güneşlenme Süresi-1 - Saç Bakım Güzellik İdeal Güneşlenme Süresi-2 - Saç Bakım Güzellik

Güneşin riskleri

Bronzlaşmak görünümü farklılaştırdığı ve D vitamini almak  maruz kalmanız sebebiyle enerjiyi de yükselttiği için tercih ediliyor. Ancak bir çok riski var.

Cilt kanseri: UVA ışınlarına çok fazla maruz kalmak , cilt hücrelerinizdeki DNA'ya zarar verebilir ve potansiyel olarak cilt kanserine yol açabilir. Özellikle cildinizde çok fazla ben varsa çok daha dikkatli olmalı ve düzenli olarak bir doktora görünmelisiniz.

Güneş yanığı : Güneş koruyucu krem kullanmamak cildinizde ve yüzünüzde güneş yanıklarına sebep olabilir. Bu da acı ve ağrı verici bir deneyim yaşamanıza neden olur. Tüm tedbirlere rağmen güneş yanığı olduysanız bunu rahatlatabileceğiniz doğal çözümler için buraya tıkayabilirsiniz.

Isı döküntüsü: Nemli veya sıcak havalarda gözenekler tıkandığında ısı döküntüsü oluşur ve bu da ciltte şişliklerin oluşmasına neden olur.

Erken cilt yaşlanması: UV ışınları cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olarak erken kırışıklıklara ve koyu lekelere neden olabilir.

Göz hasarı: Gözleriniz güneşten yanabilir, bu nedenle UV korumalı güneş gözlükleri çok önemli.

Saç hasarı: Güneş saçlarınıza da zarar verebilir. En az cilt kadar saçlar üzerinde de etkili güneş; saçların kurumasına ve kırılmalarına neden olabilir.

Bağışıklık sisteminin baskılanması: Vücudun bağışıklık sistemi UV ışınlarına maruz kaldığında baskılanabilir ve bu da onu hastalığa karşı daha savunmasız hale getirir.

İdeal Güneşlenme Süresi-3 - Saç Bakım Güzellik İdeal Güneşlenme Süresi-4 - Saç Bakım Güzellik

Güneşlenmek için en iyi saatler

Genel olarak, güneş 10:00 ile 16:00 saatleri arasında en güçlü olduğu durumda oladuğundanbu saatlerde güneşlenmek hızlı bronzlaşmanıza olanak sağlar. Fakat güneş en tepedeyken yani 12.00- 14.00 arası dünyaya oldukça kısa mesafededir ve güneş yanıkları, cilt hasarları hatta cilt kanseri riski bile bu saatlerde artış gösterebilir.

Güneşlenmek istediğinizde mutlaka güneş koruyucu krem kullanarak sabah 09.00-12.00 arası ve 15.00’dan sonra güneşe çıkabilirsiniz.

Sabahın erken saatlerinde bronzlaşmanın günün kalanına göre daha çok tavsiye edildiğini de söyleyelim. Güneşin nispeten zayıf olduğu ve vücudun DNA hasarını düzeltmeye hazır olduğu sabah saatlerine odaklamak, bronzluğu mümkün olduğunca güvenli bir şekilde elde etmenizi sağlayacaktır.

 

 

 

İdeal Güneşlenme Süresi-5 - Saç Bakım Güzellik İdeal Güneşlenme Süresi-6 - Saç Bakım Güzellik

Günde kaç dakika güneşlenmelisiniz?

Güneşe altında olmak için sabahları yaklaşık 10-15 dakika harcayarak başlamak en ideali. Bu süre zarfında en az SPF30 olmak üzere güneş kremi sürmelisiniz. Yaklaşık bir hafta maruz kaldıktan sonra, maruz kalma sürenizi sabah 15-20 dakikaya çıkarabilirsiniz. Vücudunuz buna alıştığında, maksimum 30 dakikaya kadar süreyi arttırabilirsiniz. Bu sürede SPF’nizi 50’ye çıkarmanız önemli.

Bronzlaşmak için ipuçları

Güneş hasarına ve güneş yanıklarına karşı daha az savunmasız hale getirmek için alabileceğiniz önlemler var.

  • Cildinize, dudaklarınıza ve ellerinizin ve ayaklarınızın üst kısımlarına SPF içeren ürünler kullanın. Unutmayın sadece yüzünüzün değil, vücudunuzun her bölgesinin ve ellerinizin de güneşten korunmaya ihtiyacı var.
  • Yüzde 100 UV korumalı güneş gözlükleriyle gözlerinizi koruyun.
  • Her zaman su içmeyi unutmayın.
  • Yaban mersini, kuruyemişler, karpuz ve havuş gibi gıdaların tüketimi güneşten korunmanıza yardımcı olur. Beslenme rutininize güneşten korunmanızı sağlayacak bu besinleri
  • Her 2 saatte bir ve suya girdikten sonra güneş kremini tekrar uygulayın.
  • Telefonunuzun hava durumu programından UV indeksini kontrol edebilirsiniz. eğer UV indeks değeri 0-2 arasındaysa bu UV ışınlarının asgari değerde zararlı olduğunu gösterir.

Önemli Not: Güneşlenmediğiniz zamanlarda, evde, balkonda, hatta bilgiayar karşısında bile zararlı ışınlara maruz kalabilirsiniz. Günlük cilt bakımı rutininize Simple Protect and Glow Işıltı Veren SPF30 Serum’u dahil edebilirsiniz. Şeffaf ve hafif formülüyle yapısıyla UVA/B ışınları, kirlilik ve mavi ışığa karşı üçlü koruma sağlar. Işıltılı bir için Vitamin E içeren formülüyle antioksidan etkisi sağlar.