0

Koku alma duyusu en önemli duyularımızdan biri ve beynimizin duygu, hafıza ve yaratıcılığı etkileyen kısmında yer alır. Bu sebeple kullandığınız parfüm ile duygusal bir bağ kurmak olası. Hele bir de imza bir parfümünüz varsa ve tek bir tanesine sadıksanız bu duruma neredeyse kesin gözüyle bakabiliriz.

Eğer parfümünüz ısıya ve ışığa maruz kaldıysa ilk satın aldığınız zamanki gibi kokmayacaktır. Parfüm az bozulursa kalıcılık değerleri düşer ve parfümlerin notaları olduğunu düşündüğümüzde ise bazı notalar kaybolur.

Parfümün Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız?-1 - Saç Bakım Güzellik Parfümün Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız?-2 - Saç Bakım Güzellik

Yoğun bir bozulma halinde de kokusu plastikten rol çalan, ekşi bir kokuya doğru evrilir. Kıvamı da yoğunlaşır ve sonunda eskisi kadar kalıcı bir parfümünüz olmaz.

Duygusal bağ kurduğunuz parfümünüze daha nazik ve özenli bir şekilde yaklaşmanız durumunda onu yaklaşık 3 yıl kullanabilirsiniz. Elbette bu süre her parfüm için geçerli olmamakla birlikte ortalamayı ifade ettiğini de unutmayın.

Ayrıca parfümün koduna bakılarak da son kullanma tarihi anlaşılabilir. Örneğin; 20180715 kodlu bir parfümün son kullanma tarihi 18 Temmuz 2020’dir. Sondaki 15 ise üretildiği sıra anlamına gelir.