0

Sindirim sisteminin başlangıcı olan ağız, besinlerle ve dışarıyla doğrudan temas etmesi sebebiyle mikroorganizmalar üreterek, dişlerin üzerinde üretilen, diş plağına, yani, ince bir bakteri tabakasına maruz kalır. Plaktaki bakteriler diş minesine zarar vererek, çürüklere neden olabilecek asitler üretir.

Bu yüzden ağız ve diş bakımı büyük önem taşır. İşte sağlıklı dişlere sahip olmanıza yardımcı olacak ipuçları.

Kusursuz Bir Gülümseme İçin Dişlerinize İyi Bakın-1 - Saç Bakım Güzellik Kusursuz Bir Gülümseme İçin Dişlerinize İyi Bakın-2 - Saç Bakım Güzellik

Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın: Plak ve bakterileri yok etmenin en etkili yolu diş fırçalamaktan geçer. Doğru diş fırçalama yöntemi ileri geri ya da yukardan aşağı olan hareketler değil, dairesel hareketler. Her dişin önünü, arkasını ve üstünü fırçalamaya özen gösterin. Etkili sonuçlar için fırçalama işlemini 2-3 dakika kadar sürdürün.

Her gün diş ipi kullanın: Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı yerlerdeki, plak ve bakterileri temizleyerek, dişler arasındaki kalıntıları ve yiyecekleri çıkarır ve ağız kokusunun önlenmesine yardımcı olur.

Şekerli yiyecekler için kendinize sınır koyun: Şeker ağızda aside dönüşerek diş minesine zarar verir. Çok fazla şeker tüketmek dişlerin çürümesine sebep olur.

Kusursuz Bir Gülümseme İçin Dişlerinize İyi Bakın-3 - Saç Bakım Güzellik Kusursuz Bir Gülümseme İçin Dişlerinize İyi Bakın-4 - Saç Bakım Güzellik

Yılda en az iki kez diş hekiminize görünün: Tabii diş ağrısı veya diş eti kanaması gibi problemleriniz varsa bu süreyi artırın. Herhangi bir diş probleminiz olmadığını düşünüyorsanız bile rutin kontroller için 6 ayda bir diş hekimine gitmeyi ihmal etmeyin.

Önemli Not: Dişlerinizi, fındık kırmak, şişe kapaklarını çıkarmak veya ambalajı açmak için kullanırsanız, dişlerinizi kırabilirsiniz. Dişlerinizi sadece çiğnemek için kullanın.

Bonus: Ağza yağ çekme (oil pulling) uygulamasını duydunuz mu? Güney Asya ve Hint kültürlerinde ortaya çıkmış bu uygulamada hindistan cevizi yağının ağızda çalkalanması ile, plak ve diş eti iltihabına yol açabilecek bakterilerin uzaklaştığı düşünülmektedir.

Tabii bunun bilimsel olarak kanıtlanmamış bir uygulama olduğunu unutmayın ve diş hekiminize danışmadan yapmayın!

Hindistan cevizini, Signal White Now Detox Hindistan Cevizi Özlü Diş Macunu ile ağız bakım rutininize dahil edebilirsiniz.