0

Mevsime uygun ürünler kullanmak ve mevsime uygun bir cilt bakım rutini oluşturmak etkili sonuçlara kavuşmanız için en önemli adımlar arasında. Kışın soğuk hava, kuruluk ve rüzgarın etkisiyle cildimiz kurumaya ve çatlamaya meyillidir. Yumuşak, parlak ve sağlıklı bir cilt için nemlendirmeden peelinge dikkat etmeniz gereken temel kuralları sizin için araştırdık.

Kışın Günlük Cilt Bakım Rutini İçin İpuçları-1 - Saç Bakım Güzellik Kışın Günlük Cilt Bakım Rutini İçin İpuçları-2 - Saç Bakım Güzellik

Nemlendirici oldukça önemli

Soğuk hava, kalorifer ya da klimalar ortamdaki nemi emerek cildinizin kurumasına neden olabilir. Kuruyan bir cilt ise, çatlaklara, kızarıklara ve ciltte kaşıntıya neden olabilir. Bunu önlemenin en kolay yolu, cildinizi sık sık nemlendirmekten geçiyor. Nemlenmiş bir cilt, yeteri kadar yağ üreterek fazla yağı ve fazla kuruluğu da engelliyor. Cilt tipinize ve cilt ihtiyaçlarınıza uygun seçeceğiniz bir nemlendirici ile günde birkaç kez cildinizi iyice nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Tabii bunun yanında, bulunduğunuz ortamın da nemli olması sağlığınız için önem taşıyor. Bulunduğunuz ortamdaki kuru hava alerjilerinizden, sinüslerin ağrısına kadar birçok probleme neden olabilir. Bu yüzden ev içi nemlendirici aletlerden alabilir ya da doğal yağlar kullanarak evinizin havasını da değiştirebilirsiniz.

Güneş kremini ihmal etmeyin

Cildinize bakmanın en önemli adımları arasında güneş kremi kullanmak yer alıyor. Güneşten gelen zararlı ışınlar ciltte renk değişikliklerinden, sarkmalara ve belirgin ince çizgilere kadar birçok problemin sorumlusu. Kışın, gri havalarda hatta yağmurda bile güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Peelingi atlamayın

Cildiniz kuruduğu zaman soyulmalara ve ölü derilere neden olabilir. Bu pul pul görünümden kurtulmak ve parlak bir cilde sahip olmak için haftada en az 1 kez cildinize peeling yapın. Bu sayede sonrasında kullandığınız nemlendirici ya da serumların da cildiniz tarafından kolayca emilmesini sağlayabilirsiniz.

Bol su tüketin

Cildi dışardan nemlendirmek kadar içerden nemlendirme de oldukça önemli. Kışın vücudunuzun kurumasını engellemek ve sağlıklı hissetmek için bol su tüketin. Cilt bu sayede kendini nemlendirerek olası yağlanma ve kuruluğu da engelleyebilir.

Kışın Günlük Cilt Bakım Rutini İçin İpuçları-3 - Saç Bakım Güzellik Kışın Günlük Cilt Bakım Rutini İçin İpuçları-4 - Saç Bakım Güzellik

Haftada en az 1 maske yapın

Tabii etkili bir bakım sadece peeling ve nemlendiriciden geçmiyor. Bakım rutininize nem dolu bir yüz maskesini de dahil edebilirsiniz. Özellikle cildiniz kurumaya oldukça meyilliyse, evdeki malzemeler ile nem bombası bir maske de yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şey;

  • 1 çay kaşığı E vitamini
  • 1 çay kaşığı bal
  • Yarım avokado

Tüm malzemeleri karıştırın. Cildinize ve boynunuza uygulayın ve 15 dakika kadar bekleyin. Ardından ılık su ile iyice durulayın ve nemlendiri ile bakımınıza devam edin.

Cildinizi çok soğuktan koruyun

Soğuk hava cildinizin çatlamasına neden olabilir. Bu da derinize acı verebilir. Bu yüzden çok soğuğa maruz kalmayı önlemeniz gerekir. Dışarı çıktığınız zamanlarda elleriniz için eldiven, başınız için şapka kullanarak kendinizi kuru rüzgar ve soğuğa karşı korumaya gayret edin. Eldiveni çıkardıktan sonra ellerinizi nemlendirmeyi de ihmal etmeyin.

Sıcak sudan kaçının

Kışın en keyifli yanlarından biri sıcacık bir duş gibi görünse de, sıcak su ciltteki ve hatta saç derisindeki doğal yağları arındırarak kurutur. Bu yüzden duş alırken suyun sıcaklığının çok sıcak olmamasına dikkat edin.

Dudak nemlendiricisi ile dudaklarınızı koruyun

Vücuttaki en ince derilerden biri dudaklarımızda bulunur. Bu da dudakların sıcak, soğuk, rüzgar ve nem gibi etkenlerden ötürü kolay kurumasına ve çatlamasına neden olur. Dudak nemlendiricinizi yanınızdan ayırmamanız yumuşak ve sağlıklı dudaklara kavuşmanıza yardımcı olur. Gün içinde ihtiyaç duyduğunuz her an kullanmaya özen gösterin.