0

İnsan vücudunda en fazla bulunan dördüncü mineral olan magnezyum vücut ve zihin sağlığında oldukça önemli bir rol oynar. Birçok işlevi arasında kas ve sinir işlevine yardımcı olmak, kan basıncını düzenlemek ve bağışıklık sistemini desteklemek yer alır. Vücut sağlığını iyileştirmesiyle dolaylı yoldan stresi engellemeye ve zihin sağlığını iyileştirmeye de yardım eder. Vücuttaki magnezyumun yaklaşık %60'ı kemikte bulunurken geri kalanı kaslarda, yumuşak dokularda ve kan dahil sıvılarda bulunur. Her hücre çalışmak için magnezyuma ihtiyaç duyar.

Magnezyumun Sağlık Üzerindeki Etkileri-1 - Saç Bakım Güzellik Magnezyumun Sağlık Üzerindeki Etkileri-2 - Saç Bakım Güzellik

Egzersiz performansını arttırır

Egzersiz sırasında, diğer zamanlara göre %10-20 daha fazla magnezyuma ihtiyacınız olabilir. Kan şekerini düzenleyen magnezyum yorgunluk hissini azaltır. (*) Sporcular üzerinde yapılan çalışmalarda günde 250 mg magnezyum alan sporcuların hareketlerinde iyileşmeler yaşanırken, insülin ve stres hormonlarında da düşüşler yaşanmıştır. (*)(*) Ayrıca sağlıklı kemik oluşumuna da yardımcı olur ve bu egzersiz türüne göre, bazı egzersizleri daha kolay yapmanıza da yardımcı olabilir.

Depresyonla mücadeleye yardımcı olur

Magnezyum, beyin fonksiyonu ve ruh halinde kritik bir rol oynar ve artan depresyon riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca anlık yaşanan anksiyete ve kaygı gibi duygusal durumların azalmasına da yardımcı olur.

Anti-enflamatuar faydaları vardır

Enflamasyonu ve ödemi azaltan maddelerin ve tedavilere denilen Anti-enflamatuar vücut sağlığı üzerinde oldukça önemlidir. Magnezyum azlığı sonucu yaşlanma, kronik hastalıklar, obezite gibi problemler artış gösterebilir. Ayrıca kemiklerde ve hatta ciltte yaşanan iltihaplanmaları da önlemeye yardımcı olabilir.

Migreni önlemeye yardımcı olabilir

Oldukça ağrılı bir baş ağrısı süreci geçirmeye neden olan migren, bulantı, kusma ve ışığa ve gürültüye karşı hassasiyet gibi sebeplerden ötürü de oldukça zorlayıcı olabilir. Bazı araştırmacılar, migrenden muzdarip kişilerin magnezyum eksikliği olma olasılığının diğerlerinden daha yüksek olduğuna inanıyor. (*) Yapılan birkaç çalışmada da bu teorilerin doğruluğuna dair bazı kanıtlara rastlanılmış.(*) Şiddetli migren atakları yaşadığınız zamanlarda magnezyum açısından yüksek gıdalar tüketerek kendinizi test edebilirsiniz.

Magnezyumun Sağlık Üzerindeki Etkileri-3 - Saç Bakım Güzellik Magnezyumun Sağlık Üzerindeki Etkileri-4 - Saç Bakım Güzellik

PMS belirtilerini iyileştirir

Kramplar, yorgunluk ve sinir gibi belirtilerin yaşandığı PMS döneminde magnezyum seviyesinin yüksek olması sonucu ruh halinin iyileştiği, krampların azaldığı gözlemlenmiştir. Özellikle bu dönemlerde vücudun çok fazla tatlı ihtiyacı hissetmesi kan şekerini de düzenleyerek mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olur. Bu tatlı ihtiyacınızı hurma ve bitter çikolata ile karşılarsanız vücudunuzdaki magnezyumun artmasını da sağlayabilirsiniz.

Magnezyum hangi besinlerde bulunur?

  • Ispanak, roka, pırasa, bezelye gibi yeşil sebzeler,
  • Fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler ve kabuklu yemişler
  • Bitter çikolata, hurma
  • Muz ve karpuz gibi meyveler
  • Süt ve yoğurt

Bu besinlerin tüketimini arttırarak vücudunuzun magnezyum seviyesini dengeleyebilir ayrıca doktorunuza sorarak takviyeler de kullanabilirsiniz.

Magnezyum açısından yüksek gıdalar ile yapabileceğiniz birçok farklı tarif için yemektekeyifvar.com’u ziyaret etmeyi unutmayın.