0

Pek çok insan çikolataya tutkuyla bağlı. Ancak çok azı, çikolatanın diğer tatlı içeriklerden daha fazla vücut deneyimi yaşatmasının nedenlerini biliyor. Çünkü o sadece lezzetli değil, oldukça ilginç özelliklere de sahip!

Modern zamanlarda bilinen şekliyle çikolata, kakao çekirdeğinin parçalarının işlenip ayrılması; ardından yeniden karıştırılmasıyla elde edilir. Kakao çekirdekleri hasat ve fermente edilen, kurutulan, kavrulan büyük kakao meyvelerinin içindeki bölümlerdir. Kavrulmuş kakao çekirdekleri sıvı hale getirilir ve sonuçta çikolata likörü (alkolsüz) adı verilen saf bir kütle oluşur. Likörden yağ çıkarıldığında kakao yağı elde edersiniz. Kurutulduktan ve öğütüldükten sonra tereyağı olmadan kalan likörden elde edilen şey ise kakao tozudur.

Çikolata pişirmek, kısaca katı forma sokulmuş çikolata likörüdür. Basit bir çikolata yapımı için kakao tozu, kakao yağı ve tatlandırıcıyı birlikte eritip kalıplara dökersiniz. Genellikle süt ürünleri, bazen de biraz orijinal çikolata likörü eklenir. Yapımı bile sizi heyecanlandırmaya yetti değil mi? Cevabınız evetse çikolatayla ilgili şaşırtıcı gerçekleri öğrenmeye hazır olun!

Ayrıca evde kendi çikolatanızı yapmak isterseniz yemektekeyifvar.com'da yer alan Evde Çikolata Yapımı Tarifi'ni inceleyebilirsiniz.

Çikolatanın Size İyi Hissettirmesinin 5 Bilimsel Nedeni-1 - Saç Bakım Güzellik Çikolatanın Size İyi Hissettirmesinin 5 Bilimsel Nedeni-2 - Saç Bakım Güzellik

Feniletilamin

Çikolatanın büyülü özelliklerinden ilki, içeriğinde yer alan ve “feniletilamin” adı verilen kimyasal. Bu, aynı zamanda aşık olduğunuzda beyniniz tarafından da salgılanıyor. Sevgililer Günü’nde çikolata almak bu bilgiden sonra daha anlamlı değil mi?

Viktorya döneminden itibaren çikolatanın flört edilen kişiye verilen bir şey olduğu söyleniyor. Amaç alıcının çikolatayı yemesi, “aşk” kimyasallarının kaçınılmaz hücümunu hissetmesi, bu sayede talibini görmesi.

Feniletilamin endorfin salınımını tetikliyor, dopamin ve serotonin aktivitelerini artırıyor. Genellikle yosun kaynaklı bir takviye olarak da alınabilen bu madde, güçlü bir antidepresan olarak kabul ediliyor.

Teobromin

Kalp atış hızını artıran bir uyarıcı olan teobromin sadece çikolatada yok; ancak bu maddeyi benzer miktarda içeren tek gıda olan macambo tohumları hiçbir zaman onun kadar ünlü olmadı. Teobromin kafeine benzer şekilde adenozin reseptörlerini bloke eder, bu da sizi yorulmaktan alıkoyduğu anlamına gelir. Üstelik kafeinden daha uzun ömürlüdür, bu nedenle etkilerini daha az hissediyor olsanız bile daha uzun sürer.

Çikolatanın Size İyi Hissettirmesinin 5 Bilimsel Nedeni-3 - Saç Bakım Güzellik Çikolatanın Size İyi Hissettirmesinin 5 Bilimsel Nedeni-4 - Saç Bakım Güzellik

Magnezyum

Çikolatanın bir diğer mucizesi, yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir etkiye sahip olan magnezyum içermesi. Üstelik bu, günlük ihtiyacın yaklaşık altıda biri gibi ciddi bir miktarda!

Kafein

Ah, bildiğimiz, sevdiğimiz ve neredeyse her gün tükettiğimiz ilaç… Çikolata, porsiyon başına sadece 12 mg kafein içerir, dolayısıyla bir fincan kahveye eşdeğer değil. Yine de biraz enerji almak için yeterli. Özellikle de başka bir uyarıcı olan teobromin de içerdiğini hatırladığınızda…

Polifenoller

Bir antioksidan türü olan polifenoller bakımından zengin besinler, gelişmiş ruh haliyle ilişkili. Bunlar beyin üzerinde bilişsel ve psikiyatrik bozuklukların önlenmesine yardımcı olan nöroprotektif bir etkiye sahip. Çikolatadaki polifenol içeriği, kakao çekirdeklerinin nereden geldiğine bağlı olarak değişse de tüm çikolatalar bu değerli antioksidanları içeriyor...

Bonus: Tatlılık ve baharat patlamasının keyfini çıkarın!

Çikolata sadece lezzetiyle değil benzersiz kokusuyla da bize mutluluk veriyor. Sıcak çikolata, kehribar ve kırmızı biber aromalarıyla Axe Dark Temptation'un sevilen ikonik kokusu, şimdi parfüm formatında ve yenilenen ambalajında. Axe Dark Temptation ile sizi parmak uçlarınızda tutacak bir tatlılık ve baharat patlamasının keyfini çıkarın.

Ayrıca Enerjik Bir Sabah İçin 10 Yiyecek yazımıza göz atabilirsiniz.