0

Regl döneminde psikolojinin değişimi, kramplar, ağrılar ve halsizlik egzersizin önüne geçiyor olabilir. Hatta battaniye altında fetal pozisyonda yatarak çikolata yemek kulağa çok daha güzel geliyor da olabilir ama birkaç gün sürecek reglinizde bunu yapacağınız çok vaktiniz olacak. O yüzden günün 1 saatini egzersiz yapmaya ayırmayı denemekten zarar gelmez.

Regl Döneminde Spor Yapılır mı?

Egzersiz kendini iyi hissettiren kimyasal dopamini artıran endorfin salgılar ve ağrıları hafifletir. Beta endorfin adı verilen bir türün, ağrıyı gidermede ağrı kesiciler kadar etkili olduğu da kanıtlanmış.(*)

Ayrıca egzersiz, kan akışını iyileştirirek enerjinizi artırır ve sizi daha mutlu hissettirebilir

* Bu noktada PMS için smoothie tarifimize de göz atmak isteyebilirsiniz.

Regl Döneminde Spor Yapmak: Bilinmesi Gerekenler-1 - Saç Bakım Güzellik Regl Döneminde Spor Yapmak: Bilinmesi Gerekenler-2 - Saç Bakım Güzellik

Nasıl Egzersizler Yapabilirsiniz?

Regl dönemi egzersizlerinde kendinizi çok fazla zorlamayacağınız seçeneklere yönelin. CrossFit ya da diğer yüksek tempolu ağır antrenmanları denemenin zamanı değil belki ama yürüyüş, sahilde ya da parklarda hafif tempolu koşu regl döneminiz için ideal olabilir.

Evde kalmak istiyorsanız; yoga yapmak vücudunuzu esneterek kendinizi iyi hissetmenize de yardımcı olur. Kısacası sizi iyi hissettirecek şeyin ne olduğunu zaten biliyorsanız bunlar üzerine gidebilirsiniz.

Örneğin yoga regl döneminde yapılacak egzersizler arasında ilk sıralarda gelir. Yoganın fiziksel faydaları;

 • Güçlendirir
 • Kronik ağrıları azaltır.
 • Stres ve anksiyeteyi azaltır.
 • Sağlıklı yeme alışkanlıkları sağlar.
 • Denge duygusunu geliştirir.
 • Nefes alışınızı düzenler.

Harekete ihtiyacınız olduğunda ve biraz eğlence istediğinizde dans etmeyi de deneyebilirsiniz. Dans etmek;

 • Esneklik ve hareketliliği arttırır.
 • Denge duygusunu geliştirir.
 • Kasları kuvvetlendirir.
 • Zihni rahatlatır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kan akışını düzenler.
Regl Döneminde Spor Yapmak: Bilinmesi Gerekenler-3 - Saç Bakım Güzellik Regl Döneminde Spor Yapmak: Bilinmesi Gerekenler-4 - Saç Bakım Güzellik

Vücudunuzu Dinleyin

Reglinizi her ay farklı şekilde yaşıyor olabilirsiniz. Bir ay fazla ağrı ve yoğun kanama ile geçirdiğiniz bu dönemi sonraki ay daha az ağrı ve daha az kanama ile geçirebilirsiniz. Bu yüzden vücudunuzu gözlemlemeniz ve onu dinlemeniz önemli. Yoğun geçen regli günlerinde spor yapmarken tempolu koşular tüm enerjinizi tüketirken, başka bir regl döneminizde yaptığınız hafif yürüyüş içinizdeki enerjiyi atmaya yardımcı olmayabilir ve vücudunuzun fiziksel sınırlarını zorlamak isteyebilirsiniz.

Kendinizi tanıyın. Vücudunuz, cildiniz ve zihniniz size ne anlatıyor keşfedin. Ardından tüm spor ve güzellik rutinizlerinizi zaten ihtiyaçlarınız doğrultusunda oluşturmaya başlayacaksınız.

Egzersizin olmazsa olmazı deodorantınızı yanınızda taşımayı da unutmayın. Biraz yürüyüş ve koşu size iyi hissettirirken, vücudunuzdan kötü kokuların yayılması enerjinizi düşürebilir. Bu yüzden egzersiz öncesi ve sonrası seçtiğiniz Rexona Deodorantı kullanmak önemli.

Regl Döneminde Cilt Bakımı ve Sporun Güzelliğe Olan Etkileri yazılarımızı mutlaka okuyarak kadın olmanın keyfini bir kez daha hatırlamanızı öneririz..