0

Regl döneminde psikolojinin değişimi, kramplar, ağrılar ve halsizlik egzersizin önüne geçiyor olabilir. Hatta battaniye altında fetal pozisyonda yatarak çikolata yemek kulağa çok daha güzel geliyor da olabilir ama birkaç gün sürecek reglinizde bunu yapacağınız çok vaktiniz olacak. O yüzden günün 1 saatini egzersiz yapmaya ayırmayı denemekten zarar gelmez.

Regl döneminde spor yapmak ağrılarınızı hafifletecek, kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olacak, hormonlarınızı düzenleyecek ve hatta şişkinliklerinize bile iyi gelecektir. Doğru egzersiz yöntemlerini seçerek kendinizi çok zorlamadan spor yaparak zihninizi de iyileştirebilirsiniz.

Regl döneminde spor yapılır mı?

Egzersiz kendini iyi hissettiren kimyasal dopamini artıran endorfin salgılar ve ağrıları hafifletir. Beta endorfin adı verilen bir türün, ağrıyı gidermede ağrı kesiciler kadar etkili olduğu da kanıtlanmış.(*)

Ayrıca egzersiz, kan akışını iyileştirirek enerjinizi artırır ve sizi daha mutlu hissettirebilir. Tabii tüm bunların yanında spor yapmanın zihinize ve psikolojinize ne kadar iyi geldiğini de unutmayın. Kendiniz için bir şey yapmak, enerjinizi yükseltebilir. Vücudunuzun aktif olması sayesinde regl döneminde meydana gelen bel, sırt, göğüs ve kas ağrılarını iyileştirmeye de yardımcı olur.

* Bu noktada regl döneminde spor yaptıktan sonra PMS için smoothie tarifimize de göz atmak isteyebilirsiniz. spordan sonra en az onun kadar enerji veren ve sağlığınızı iyileştiren beslenme rutininize de dikkat etmelisiniz. Biraz hareket edip, enerji veren, hormonlarınızı dengeleyen sağlıklı besinler tüketerek de zorlu geçen regl döneminizi iyileştirmeniz mümkün.

Regl Döneminde Spor Yapmak: Bilinmesi Gerekenler-1 - Saç Bakım Güzellik Regl Döneminde Spor Yapmak: Bilinmesi Gerekenler-2 - Saç Bakım Güzellik

Regl döneminde yapılabilecek egzersizler

Regl döneminde spor yapmak denildiğinde uzmanların söylediği ilk şey; kendinizi çok fazla zorlamayacağınız seçeneklere yönelmeniz. CrossFit ya da diğer yüksek tempolu ağır antrenmanları denemenin zamanı değil belki ama yürüyüş, sahilde ya da parklarda hafif tempolu koşu regl döneminiz için ideal olabilir.

Evde kalmak istiyorsanız; yoga yapmak vücudunuzu esneterek kendinizi iyi hissetmenize de yardımcı olur. Kısacası sizi iyi hissettirecek şeyin ne olduğunu zaten biliyorsanız bunlar üzerine gidebilirsiniz.

Örneğin yoga regl dönemini egzersizleri arasında ilk sıralarda gelir. Yoganın fiziksel faydaları;

 • Güçlendirir
 • Kronik ağrıları azaltır.
 • Stres ve anksiyeteyi azaltır.
 • Sağlıklı yeme alışkanlıkları sağlar.
 • Denge duygusunu geliştirir.
 • Nefes alışınızı düzenler.

Harekete ihtiyacınız olduğunda ve biraz eğlence istediğinizde dans etmeyi de deneyebilirsiniz. Dans etmek; regl dönemi rahatlatıcı egzersizleri arasında ilk sırada. Ayrıca kendinizi çok daha çekici ve mutlu hissetmenize de yardımcı olur.

 • Esneklik ve hareketliliği arttırır.
 • Denge duygusunu geliştirir.
 • Kasları kuvvetlendirir.
 • Zihni rahatlatır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kan akışını düzenler.
Regl Döneminde Spor Yapmak: Bilinmesi Gerekenler-3 - Saç Bakım Güzellik Regl Döneminde Spor Yapmak: Bilinmesi Gerekenler-4 - Saç Bakım Güzellik

Regl döneminde vücudunuzu dinleyin

Reglinizi her ay farklı şekilde yaşıyor olabilirsiniz. Bir ay fazla ağrı ve yoğun kanama ile geçirdiğiniz bu dönemi sonraki ay daha az ağrı ve daha az kanama ile geçirebilirsiniz. Bu yüzden vücudunuzu gözlemlemeniz ve onu dinlemeniz önemli. Yoğun geçen regli günlerinde spor yaparken tempolu koşular tüm enerjinizi tüketebilir. başka bir regl döneminizde yaptığınız hafif yürüyüş içinizdeki enerjiyi atmaya yardımcı olmayabilir ve vücudunuzun fiziksel sınırlarını zorlamak isteyebilirsiniz.

Kendinizi tanıyın. Vücudunuz, cildiniz ve zihniniz size ne anlatıyor keşfedin. Ardından tüm spor ve güzellik rutinizlerinizi zaten ihtiyaçlarınız doğrultusunda oluşturmaya başlayacaksınız.

Regl döneminde spor yapmak kulağa biraz korkutucu geliyor olabilir. Fakat bir kere denedikten sonra hissettiğiniz olumlu şeyler sayesinde bunu bir rutin haline getirmek isteyebilirsiniz. Genellikle 3 ila 8 gün arasında geçen regl periodunuzda spor rutininizi de bu günlere göre farklılaştırabilirsiniz.

İlk gün çok fazla ağrı ve kanama yaşayorsanız, hafif bir yürüyüş yapabilir, sakince dans edebilirsiniz. 3. gün kendinizi ve vücudunuzu çok daha iyi hissettiğiniz regl döneminde biraz esnemek için yoga yapmayı deneyebilirsiniz. Kendi rutininizi kendiniz oluşturarak baskı hissetmediğiniz planlar yapmanız önemli.

Egzersizin olmazsa olmazı deodorantınızı da yanınızda taşımayı unutmayın. Biraz yürüyüş ve koşu size iyi hissettirirken, vücudunuzdan kötü kokuların yayılması enerjinizi düşürebilir. Bu yüzden egzersiz öncesi ve sonrası seçtiğiniz Rexona Deodorantı kullanarak spor rutininizi daha da keyifli hale getirebilirsiniz.

Regl Döneminde Cilt Bakımı ve Sporun Güzelliğe Olan Etkileri yazılarımızı mutlaka okuyarak kadın olmanın keyfini bir kez daha hatırlamanızı öneririz..