0

Terlemenin vücut ısısının dengelenmesi amacıyla gerçekleştiğini biliyoruz. Peki neden herkesin farklı bir ter kokusu olduğunu veya neden bazılarının çok, bazılarının az terlediğini biliyor musunuz? Ter hakkında bilmediğiniz pek çok ilginç ve biraz da tuhaf gerçekler var. Ter hakkındaki ilginç bilgilerle şaşırmaya hazır olun.

Saf ter, aslında kokusuzdur

Öyleyse neden terlediğinizde pek de hoş olmayan bir koku ortaya çıkıyor? Ter kokusunun daha çok koltuk altı gibi kapalı bölgelerden geldiğini fark edebilirsiniz. Bunun nedeni apokrin bezlerinin teri “kokulu” yağ asitlerine dönüştüren bakterileri üretmesi (*).

Aslında apokrin terinin kendi başına bir kokusu bulunmaz, ancak cildinizde yaşayan bakteriler apokrin salgıları ile karşılaştığında kötü bir koku üretebilirler.

Ter Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey-1 - Saç Bakım Güzellik Ter Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey-2 - Saç Bakım Güzellik

Farklı faktörler, ter bezlerini tetikleyebilir

Vücut ısısını düzenlemek ve vücudu soğutmanın yanı sıra terlemeye başlamanızın birçok nedeni var. Sinir sistemi, egzersiz ve vücut ısısıyla ilgili teri kontrol eder. Yani ekrin bezlerinin terlemesini tetikler (*).

Apokrin bezlerinden gelen duygusal ter ise daha farklı. Bu bezler sıcaklık düzenleme işlevine hizmet etmiyor, daha çok yaklaşan bir zorlukla mücadele için işlev görüyor. Eğer stresli olduğunuzda terliyorsanız bunun nedeni, vücudunuzun ter bezlerine tepki vermesi için sinyal göndermesi.

Nadir bir gen, koltuk altı kokusu üretip üretmediğinizi belirler

Bu gen ABCC11 olarak bilinir. 2013 yılında yapılan bir araştırma, çalışmaya katılan İngiliz kadınların sadece %2’sinin bu geni taşıdığını göstermiş. Ayrıca başka bir kaynağa göre Doğu Asya insanlarında da ABCC11 geni bulunmuyor.

Ter Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey-3 - Saç Bakım Güzellik Ter Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey-4 - Saç Bakım Güzellik

Ter yoluyla mutluluk kokusu yayabilirsiniz

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre mutluluğa işaret eden belli bir koku üretmeniz mümkün. Bu koku, daha sonra başkaları tarafından algılanarak onlarda da mutluluk duygusu uyandırabilir. Araştırmacılar, mutlu olan birinin çevresindeki diğer kişilere mutluluk aşılayabileceğini, bir bakıma mutluluk terinin tıpkı gülümsemek gibi bulaşıcı olduğunu söylüyor.

Solakların sol koltuk altı daha yoğun ter kokabilir

2009 yılında yapılan bir araştırmada ter kokusunun her iki koltuk altında da aynı olup olmadığı incelendi. Araştırmacıların teorisi, tek kolun artan kullanımının koku örneklerini değiştireceğiydi. Bunu 49 kadına 24 saatlik pamuk pedleri koklatarak test ettiler. Test, sağ elini kullananlarda farklı bir puan vermedi. Ancak sol elini kullananlarda sol taraftaki koku daha yoğun olarak değerlendirildi.

Ter Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey-5 - Saç Bakım Güzellik Ter Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey-6 - Saç Bakım Güzellik

Kırmızı et yemek, kokunuzu daha az çekici kılabilir

Elbette sebzeler de belli bir kokuya neden olabilir ancak 2006 yılında yapılan bir araştırma bir vejeteryanın vücut kokusunun bir etoburdan daha çekici olduğunu ortaya koydu. Çalışmaya erkekler tarafından iki hafta boyunca giyilen koltuk altı pedlerini koklayan ve değerlendiren 30 kadın dahil edildi. Sonuçta etsiz beslenen erkeklerin et yiyen erkeklere göre daha çekici, hoş ve daha az yoğun bir kokuya sahip olduklarını belirttiler.

Antiperspirant ile deodorant aynı şey değildir

Koltuk altı kokusunu önleyici ürünler konu olduğunda insandar genel bir terim olarak deodorantı kullanırlar. Ama aslında deodorant ile antiperspirant arasında önemli bir fark var. Dedorantlar basitçe vücut kokusunu maskelerken antiperspirantlar ter bezlerine etki ederek ter kokusunu önleyebilirler.

Eğer siz de terin neden olduğu kötü kokulardan şikayetçiyseniz size bir önerimiz var: Rexona Motionsense™: Hareket Ettikçe Daha Çok Koruma Serisi. Kadınlara ve erkeklere özel bulunan model sayesinde, Rexona ile gün boyu rahat ve özgür hareket etmeniz oldukça kolay.

Bonus: Çok mu terliyorsunuz? Terlemenin nedenlerini ve nasıl önleneceğini keşfedin.