0

Araştırmalar, bulaşıcı hastalıkların bulaş oranını azaltmak için doğru el hijyeninin hayati önem taşıdığını gösteriyor. Buna göre el yıkama, belirli solunum ve gastrointestinal enfeksiyon oranlarını ciddi oranlarda düşürebiliyor. COVID-19 hayatımıza girdiğinden beri el hijyeninin önemi iyice arttı. Biliyoruz ki virüsün yayılmasını önlemek için ellerinizi sık sık yıkamanız son derece önemli.

Ciddi hastalıklara, enfeksiyonlara neden olabilecek mikropların bulunmadığından emin olmak için ellerinizi doğru yıkamanın temel adımları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ellerinizi Nasıl Yıkamanız Gerektiğini Biliyor Musunuz?-1 - Saç Bakım Güzellik Ellerinizi Nasıl Yıkamanız Gerektiğini Biliyor Musunuz?-2 - Saç Bakım Güzellik

Ellerinizi nasıl yıkamalısınız?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), doğru el yıkama tekniğini şu 7 adımla açıklıyor:

  1. Ellerinizi temiz ve mümkünse akan suyla ıslatın.
  2. Elleriniz ve bileklerinizin tamamını kaplayacak kadar sabunlayın.
  3. Ellerinizi iyice köpürtün ve ovalayın. Parmak uçlarınızı, tırnaklarınızı ve bileklerinizi iyice ovaladığınızdan emin olun.
  4. Bu uygulamayı en az 20 saniye boyunca sürdürün.
  5. Ellerinizi ve bileklerinizi akan suyun altında durulayın.
  6. Ardından temiz bir havluyla kurulayın veya hava ile kurumaya bırakın.
  7. Musluğu kapatmak için mümkünse bir kağıt havlu kullanın.

Kısaca ellerinizi etkili şekilde yıkamanın anahtarı; ellerinizin, parmaklarınızın ve bileklerinizin tüm yüzeylerini iyice temizlediğinizden emin olmak.

Ne tür bir sabun kullanmalısınız?

Normal bir sabun, ellerinizi dezenfekte etmede reçetesiz satılan antibakteriyel sabunlar kadar etkili. Araştırmalar antibakteriyel sabunların mikropları öldürmede günlük sabunlardan daha etkili olmadığını gösteriyor. Ayrıca su sıcaklığının fark yarattığını gösteren hiçbir kanıt da bulunmuyor. Yani ellerinizi sıcak suyla yıkamanız daha fazla mikroptan kurtulmanızı sağlamaz. Sonuçta önemli olan su sıcaklığının cildiniz için güvenli olması ve ellerinizi yıkarken normal bir sıvı veya kalıp sabun kullanmanız. Doğadan gelen bitki özleriyle hazırlanan Pure Line El Sabunları’nı deneyin. Pure Line sıvı sabun ve katı sabun ailesi, paraben ve renklendirici içermez. Sevdiğiniz kokuyu seçin; gerisini ona bırakın!

Pure Line Yasemin Sıvı Sabun; Pure Line Gül Sıvı Sabun, Pure Line Hindistan Cevizi Vanilya Sıvı Sabun veya Pure Line Yasemin Bitkisel Sabun, Pure Line Gül Bitkisel SabunPure Line Deniz Mineralleri Bitkisel Sabun; bol köpüğü ile el hijyeninizi korumanıza yardımcı olur ve doğadan ilham alan kokusuyla sizi doğanın tazeliğiyle buluşturur.

Ellerinizi Nasıl Yıkamanız Gerektiğini Biliyor Musunuz?-3 - Saç Bakım Güzellik Ellerinizi Nasıl Yıkamanız Gerektiğini Biliyor Musunuz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Ellerinizi ne zaman yıkamalısınız?

El yıkama özellikle mikrop kapma veya bulaştırma olasılığınızın daha yüksek olduğu durumlarda önem kazanıyor. Dolayısıyla yemek hazırlama öncesi, sırası ve sonrasında; yemek yemeden önce ve yedikten sonra; öksürme, hapşurma gibi durumlardan sonra; gözle görülür şekilde kirli yüzeylere temas ettikten sonra; markete gittikten, telefonunuza dokunduktan sonra; bulaşıcı hastalığı olan birine maruz kaldıktan sonra ellerinizi yıkamanız gerektiğini unutmayın.

Sabun ve su yoksa ne yapmalı?

El yıkamanın mümkün olmadığı durumlarda ellerinizi alkol bazlı el dezenfektanları veya kolonya yardımıyla dezenfekte edebilirsiniz. Bu noktada size Pure Line Misket Limonu Kolonya veya Pure Line Deniz Mineralleri Kolonya yardımcı olabilir. El hijyeni için kolonyayı avucunuza uyguladıktan sonra kuvvetli bir şekilde ovalayın, ürünü ellerinizin her yerine sürdüğünüzden emin olun. Elleriniz tamamen kuruyana kadar 25-30 saniye boyunca ovalamaya özen gösterin.