0

Yorgunluk, uykusuzluk, beslenme, bazen de zor geçen bir günün ardından ağlamak... Tüm bunlar göz şişliğine ve gözlerinizin kızarmasına sebep olur. Fakat eğer gözleriniz bu gibi nedenlerden şiştiyse çözümü çok da zor değil. Evden çıkmadan kendinize ayıracağınız 15-20 dakika ile göz şişliğinin önüne geçebilirsiniz.

Nasıl mı?

Göz Şişliği Neden Olur ve Nasıl Geçer?-1 - Saç Bakım Güzellik Göz Şişliği Neden Olur ve Nasıl Geçer?-2 - Saç Bakım Güzellik

Soğuk Kompres Uygulayın

Göz şişliğine soğuk kompres uygulamak en etkili ve hızlı gözümlerden biri. Bunu buzdolabından alacağınız yapabilirsiniz. Soğuğun cildinizi kızartmaması için ince bir bezden yardım almayı unutmayın. Beze sardığınız buzları hafif bir baskı uygulayarak göz ve göz çevrenizin üzerinde gezdirin. Ayrıca jel göz maskelerinden edinip buzlukta tutarak ihtiyacınız olduğunda buraya kompres yapmak için hazır bulundurabilirsiniz.

Masaj Yapın

Gözlerinizin çevresine hafifçe dokunarak kan akışını artırmayı deneyin. Bunun için;

  1. Parmaklarınızı gözünüzün iç köşesinden dışarı doğru hareket ettirin.
  2. Burnunuzun her iki tarafından sinüslerinizin olduğu kısımlara baskı uygulayın
  3. Son olarak boynunuzdaki lenf düğümlerine de hafifçe dokunarak masaj yapabilirsiniz.

Soğutulmuş Yüz Kremi Uygulayın

Göz çevresini soğutmak kan damarlarını daraltarak göz şişliğini gidermeye yardımcı olur. Kullandığınız göz ve yüz kremlerini hatta kağıt maskeleri soğutarak uygulamayı deneyebilirsiniz. Simple Vital Vitamin Gündüz Kremi doğal ve sağlıklı görünen bir cilde kavuşmak için oldukça etkili. Simple De-Stress Rahatlatıcı Kağıt Maske ile de cildinizi nemlendirip yatıştırabilirsiniz.

Ayrıca kreminizi sürdükten ya da maskenizi uyguladıktan sonra göz çevrenize yine soğuttuğunuz bir jade roller ile masaj da yapabilirsiniz. 

Göz Şişliği Neden Olur ve Nasıl Geçer?-3 - Saç Bakım Güzellik Göz Şişliği Neden Olur ve Nasıl Geçer?-4 - Saç Bakım Güzellik

Birkaç Basit Çözüm

Mutfakta kolaylıkla bulacağınız salatalık, patates ve çaydan da yardım alabilirsiniz. Çiğ bir patatesi ya da salatalığı dilimleyin ve 15 dakika gözlerinizin üzerinde tutun. Bu iki ürün, yalnızca şişlikleri indirmede değil, düzenli bir kullanımla, koyu göz altı halkalarından kurtulmaya da yardımcı oluyor.

Tercihinizi çaydan yana kullanacaksanız. Demlediğiniz poşet çayları buzdolabında soğuttuktan sonra 10-15 dakika göz şişliği üzerinde bekletebilirsiniz. Antiseptik yani mikrop öldürücü özelliği sayesinde iltihaplanma, çapaklanma gibi problemlerin de önüne geçer

Kızarıklık İçin

Gözünüz yorgun olduğunda beyazı da kızarır. Bu durumda kızarıklığı önleyici ve rahatlatıcı göz damlalarıyla bunu giderebilirsiniz. Ancak daha basit olarak optik bir illüzyonla da giderebilirsiniz. Elbette küçük bir makyaj hilesiyle... Alt kirpiklerinizin içine süreceğiniz krem ya da beyaz renkte bir göz kremi ile kızarıklıklardan kurtulabilirsiniz. Göz kremi nasıl sürülür, öğrenmek için ilgili yazımızı inceleyin.

Ayrıca göz şişliğinin nedeni ağlamaksa, göz altlarınız ve burnunuz da kızarabilir. Bu bölgelerdeki kızarıklığı gidermek için yeşil renkte bir kapatacı size yardımcı olacak. Yeşil renk kırmızının kontrastı olduğu için cildi nötralize eder. Nötrledikten sonra kapatıcınızı uygulayarak homojen bir renk elde edebilirsiniz.

Önemli Not: Göz şişliğiniz, alerjikse mutlaka bir doktora başvurun.

Artık göz makyajı için hazırsınız! Bu yılın trendlerinden kırmızı göz makyajı hakkında daha fazlasını keşfedin.