0

Eğer cildinizde gözenekleriniz belirgin değilse ve ince bir deriniz varsa muhtemelen kuru bir cilde sahipsiniz. Cilt tipinizi henüz bilmiyorsanız bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Kuru ciltlere özgü bazı özelliklerden söz edecek olursak ilk olarak sebum oranının düşük olmasını söyleyebiliriz. Bu cilt tipi rüzgar, soğuk, güneş, su gibi etmenlere maruz kaldığında daha kolay kurur ve pullanma, dökülme, kaşıntı, soyulma, çatlama gibi problemler ortaya çıkabilir. Her cilt tipinin nemlendirilmeye ihtiyacı olsa da kuru ciltlerin nemlendirilmesi diğerlerine kıyasla daha fazla önem taşır. Kuru bir cilde sahipseniz sadece bakım rutininizde değil makyaj rutininizde de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Konu kuru ciltler için makyaj olduğunda, cildinize daha iyi oturacak ve cilt problemlerini gizleyen bir makyaj, bazı tüyolarla kolaylıkla mümkün olabilir. Cilt kuruluğu neden olur, öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Makyaj Önerileri-1 - Saç Bakım Güzellik Kuru Ciltler İçin Makyaj Önerileri-2 - Saç Bakım Güzellik

Cildinizi temizleyin

Kuru ciltler için makyaj yapmadan önce ilk olarak cildinizi arındırın. Böylece cildiniz kirden ve yağdan arınarak, makaj ürünlerinizin daha düzgün görünmesini sağlar. Dove Cream Bar Shea Yağı & Vanilya Katı Sabun cildinizi temizlerken, sağlıklı bir görünüme kavuşmanızı sağlar.

Nemlendirerek makyaja hazırlayın

Kuru bir cildiniz varsa makyajdan önce cildinizi derinlemesine nemlendirmeniz de önem taşıyor. Bu sayede makyajınız cildinizle bütünleşecek.

Kuru Ciltler İçin Makyaj Önerileri-3 - Saç Bakım Güzellik Kuru Ciltler İçin Makyaj Önerileri-4 - Saç Bakım Güzellik

Doku eşitleyici özellikte bir baz kullanın

Makyaj bazları genel olarak fondötenin cildinizle daha iyi bütünleşmesini sağlar. Eğer kuru ciltler için makyaj tüyoları arıyorsanız seçeceğiniz bazın nemlendirici ve doku eşitleyici özellikte olmasına dikkat edin. Bu sayede parça parça fondöten görünümünün önüne geçebilir, daha kalıcı bir ten makyajına sahip olabilirsiniz. Kusursuz bir ten makyajı için baz kullanımının oldukça önemli olduğunu unutmayın.

Krem formundaki ürünleri tercih edin

Kuru ciltlerin en büyük destekçisi krem formundaki ürünlerdir. Çünkü pudra formu, ciltteki yağı alır ve daha kuru bir görünüme sebep olur. Bu yüzden kontür, allık gibi ürünlerin krem formunda olmasına dikkat edin. Böylece hem kuru cildinizi nemlendirebilir hem de kusursuz bir makyaj elde edebilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Makyaj Önerileri-5 - Saç Bakım Güzellik Kuru Ciltler İçin Makyaj Önerileri-6 - Saç Bakım Güzellik

Highlighter desteğine başvurun

Highlighter, tüm ciltleri ışıl ışıl gösterir ancak çabuk yağlanan ciltlerin bu görünüme çok ihtiyacı olmayabilir. Kuru ciltler için makyaj konusunda cildinizin sağlıkla ışıldaması için highlighter kullanımı önemli. Likit formdaki bir highlighter ile elmacık kemikleri üstü, burun ucu, dudak üstü gibi yüzünüzün ışığı direkt alan yüksek noktaları belirginleştirebilir ve cildinizdeki mat görünümü ortadan kaldırabilirsiniz.

Makyaj sabitleyici seçiminde dikkatli olun

Makyaj sabitleyici pudralar, yağlı ciltler için ideal olabilir. Kuru ciltlilerin ise makyajlarını sabitlemek için pudradan kaçınması gerekiyor. Eğer gerçekten makyajınızı sabitlemeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız kuru cilt tipine uygun sprey formundaki makyaj sabitleyicileri tercih edebilirsiniz. Bu tür ürünler daha ışıltılı ve ıslak bir görünüm elde etmenizi sağlıyor.

Ayrıca İnce Telli Saçlar İçin Saç Kesimleri yazımız ilginizi çekebilir.