0

Ürtiker olarak da bilinen kurdeşen, ciltte bulunan kaşıntılı, kabarık kenarlardır. Genellikle kırmızı, pembe veya ten rengindedirler. Çoğunlukla kaşıntılı olan bu kırmızı noktalar bazı durumlarda acı verici de olabilirler.  Kurdeşen genellikle bir ilaca veya yiyeceğe karşı alerjik bir reaksiyon sonucunda ortaya çıkar.

Ben de birkaç yıl önce yeni başladığım bir ilaç nedeniyle kurdeşen olup bu kaşıntı ve noktaların kurdeşen olduğunu çok sonra anlamıştım. Genellikle 24 saat içinde geçtiği söylense de bende oldukça uzun bir süre var olmuştu. Gerçekten sürekli kaşınan bir cilt can sıkıcı oluyor. Bu yüzden gelin kurdeşen ile mücadelede yapabileceklerinizi keşfedelim.

Kaşıntılı Kurdeşenden Kurtulma Yolları -1 - Saç Bakım Güzellik Kaşıntılı Kurdeşenden Kurtulma Yolları -2 - Saç Bakım Güzellik

Kurdeşenin sebepleri nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kurdeşen çoğunlukla kullandığınız bir ilaç, içecek ya da yiyeceğe karşı tepki olmak üzere vücutta meydana gelir. Alerjik reaksiyonunuz olduğunda, vücudunuz histaminleri kanınıza salmaya başlar. Histamin, vücudunuzun kendisini enfeksiyona ve diğer dışarıdan gelen davetsiz misafirlere karşı savunmak amacıyla ürettiği kimyasallardır. Histaminler bazı insanlarda şişlik, kaşıntı ve kurdeşen gibi semptomlara neden olabilir.

Tabii sadece bir alerjik reaksiyon sebebiyle ortaya çıkmazlar. Stres, dar giysiler, egzersiz, hastalıklar veya enfeksiyonların bir sonucu olarak da kurdeşen yaşanması nadir değildir. Ayrıca, sıcak veya soğuğa aşırı maruz kalma veya aşırı terlemeye bağlı tahriş sonucu kurdeşen oluşması da mümkündür.

Kaşıntılı Kurdeşenden Kurtulma Yolları -3 - Saç Bakım Güzellik Kaşıntılı Kurdeşenden Kurtulma Yolları -4 - Saç Bakım Güzellik

Kurdeşenden kurtulma yolları

Genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçen kurdeşen kaşıntı nedeniyle oldukça rahatsız edici olabilir. Kaşıntılı cildinizi yatıştırmak için yapabileceğiniz birkaç çözüm var.

Soğuk kompres uygulayın

Cildinize serin bir şey uygulamak herhangi bir tahrişi gidermeye yardımcı olabilir. Bunu yapmak için dondurucudan herhangi bir şey kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; soğuk cilde doğrudan uygulandığında tahriş edici olabilir. Bu yüzden kullanacağınız buz kalıbı ya da dondurulmuş sebzeleri mutlaka ince bir beze sarın ve vücudunuz üzerine kaşınan bölgelerde gezdirip çekin.

Kaşıntı önleyici ürünlerle banyo yapın

Kaşıntıyı gidermek için eğer küvetiniz varsa, küvet içine farklı ürünler koyarak bu şekilde duş alabilirsiniz. Bu noktada ilk öneri her zaman yulaf ezmesi oluyor. Cilt bakımlarının da vazgeçilmez doğal içerikleri arasında olan yulaf tahrişleri azaltarak kaşıntıyı önlemeye yardımcı olabilir. Healthline tarafından hazırlanan yulaf ezmesi banyosu nasıl yapılır makalesine göz atarak birçok bilimsel veri ve çalışmayı da keşfedebilirsiniz. (*)

Cildinizi tahriş edebilecek ürünlerden kaçının

Bazı sabunlar cildinizi kurutabilir ve daha fazla kaşıntıya neden olabilir. Cildiniz için en iyi sabun ya da duş jelini seçtiğinizden emin olun. Bu noktada Dove Beauty Sabun ve Dove Duş Jellerini kullanmayı deneyebilirsiniz. İçeriğindeki nemlendirici ve birbirinden farklı içerikleri ile cildinizi kurutmadan temizler.

Hafif giyecekler giyin

Isı, kaşıntıyı daha da kötüleştirebilir. Hafif giysiler giyin ve evinizdeki sıcaklığı serin ve rahat tutun. Doğrudan güneş ışığında oturmaktan kaçının. Cildinize mutlaka güneş koruyucu krem uygulayın. Seçtiğiniz güneş koruyucunun cildinize uygun olduğundan da emin olun.

Aloe Vera kullanın

İyileştirici özellikleri ile bilinen aloe vera cildinizi yatıştırmaya ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Aloe verayı doğrudan kızarıklıklarınız üzerine sürebilirsiniz. Fakat doğal bir iltihap önleyici olmasına rağmen, kontakt dermatite neden olabilir, bu nedenle uygulamadan önce bir cilt yama testi yapmak önemlidir. Cilt yama testi yapmak için, cildin etkilenmemiş bir bölgesine az miktarda ürün uygulayın. Yapabiliyorsanız, önkolunuzun iç kısmına uygulayın. 24 saat içinde herhangi bir tahriş yaşamazsanız kullanabilirsiniz.

Önemli not: Yukarıdaki önerileri cildinizdeki kaşıntı ve kızarıklıkların kurdeşen olduğundan emin olmadan denemeyin. Uzun süredir geçmeyen kaşıntınız varsa mutlaka bir doktora danışın. Ayrıca bazı ürünler her ne kadar doğal da olsa herkeste farklı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Cildinize bir şey uygulamadan önce o ürüne karşı alerjiniz olmadığından emin olun.