0

Pandemi nedeniyle bir yılı aşkın süredir evden, masabaşı çalışanlar ergonomik bir çalışma ortamı yaratmanın önemini gayet iyi anlayacaktır. Yatak odanızda, mutfağınızda veya yaşam alanınızın belirlenmiş bir köşesinde uygun olmayan pozisyonlarda uzun saatler çalışmanız fiziksel sağlığınızı tehdit ediyor. Öyle ki, bir sağlık ağı yönetim şirketi olan One Call, 2019 ile 2020 yılları arasındaki bazı verileri karşılaştırarak şu sonuçları ortaya koydu (*):

  • El veya parmak ağrılarında %13,2 artış
  • Bel ağrısında %24,6 artış
  • Omurga problemlerinde %16,2 artış
  • Karpal tünel sendromunda %17,9 artış

Ergonomik olarak zayıf bir ortamda çalışırken oluşabilecek yaralanmalar bu şekilde. Özellikle bilgisayar kullanımını içeren hareketsiz çalışma ortamları, başta duruşunuz olmak üzere sağlığınız üzerinde çeşitli olumsuz etkilere sahip. Neyse ki çalışma alanınızı daha konforlu bir hale getirmenizin bazı yolları var.

Evdeki Çalışma Alanınızın Ergonomisini Geliştirin-1 - Saç Bakım Güzellik Evdeki Çalışma Alanınızın Ergonomisini Geliştirin-2 - Saç Bakım Güzellik

Vücudunuzu doğru şekilde hizalayın

Masanıza çalışmak üzere oturduğunuzda omuzlarınızı gevşetin ve dirseklerinizi klavye ile aynı hizada tutun. Bunun için gerekirse sandalyenizi yükseltin, ayaklarınızı desteklemek için bir ayak dayama yeri ekleyin. İdeal duruş için monitörün üst kısmının kaşlarınızla aynı hizada olması gerekir. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, ekranı kaş seviyesine yükseltmek için bir yükseltici ve harici bir klavye ile fare kullanmayı düşünün. Tüm bunlar, omurganızın hizalı kalmasına ve yanlış duruşa bağlı ağrıların önlenmesine yardımcı olacak.

Kollarınıza dikkat edin

Klavyede yazı yazarken kollarınızın yanlarda ve dirseklerinizin de 90 derece bükülü olması gerekir. Sandalyenizde kolçaklar varsa onları omuzlarınızın rahatlamasına izin verecek şekilde ayarlayın ve mola verdiğinizde kolçakları ve bilek desteklerini kullanın. Eğer sandalyenizin kolları ayarlanabilir değilse çıkarmayı deneyin.

Belinizi destekleyin

Sırtınızı desteklemenin bir yolu, kalçanızın sandalyenizin arkasına sıkıca bastırıldığından emin olmak. Bunun için küçük bir minder kullanabilir veya bir havluyu yuvarlayarak sırtınızın alt kısmına yerleştirebilirsiniz. Bu, belinizin hafifçe geriye doğru bükülmesine izin vermeli ve sizi öne doğru eğmemeli.

Evdeki Çalışma Alanınızın Ergonomisini Geliştirin-3 - Saç Bakım Güzellik Evdeki Çalışma Alanınızın Ergonomisini Geliştirin-4 - Saç Bakım Güzellik

Göz molaları verin

Nerede çalışırsanız çalışın ekrana saatlerce bakmak sağlıklı değil. Evde dışarıdaki gibi mola vermek pek mümkün olmadığı için her 20 dakikada bir gözlerinizi uzaktaki bir nesneye odaklayın. Bu sayede gözlerinizi dinlendirmiş olacaksınız. Ayrıca göz yogası yaparak baş ağrılarınızı da geçirebilirsiniz.

Ayağa kalkın ve etrafta dolaşın

Her 20-30 dakikada bir ayağa kalkın ve bilgisayarınızdan uzaklaşın. Göğsünüzü, sırtınızı, bileklerinizi, omuzlarınızı ve bacaklarınızı esnetmek de iyi bir fikir olabilir. Daha da önemlisi sık sık pozisyon değiştirin. Hareket etmeniz gerektiğini hatırlamak için her bir e-postada, gönder butonuna bastığınızda ayağa kalkmayı, sonra tekrar oturmayı deneyebilirsiniz. Bilgisayar başında olmanız gerektirmeyen bir görüşmedeyseniz evin içerisinde kısa yürüyüşler yapmaya çalışın.

Ekipmana yatırım yapın

Sandalyeniz ve masanız rahat değilse, onları ergonomik ekipmanlarla değiştirmelisiniz. Çoğu zaman çalışma alanınızın ergonomisini iyileştirecek ögelere yatırım yapmak fazla maliyetli değil. Sonuçta, sağlığınız her şeyden önemli.

Sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmanın yaşam kalitenize etkisini hafife almayın. Çalışma koşullarınızı iyileştirerek olası sakatlıkların; düşük verimliliğin ve azalmış üretkenliğin önüne geçebilirsiniz.