0

Gece yatağa girdiğinizde en rahat olduğunuz uyku pozisyonunu nasıl bulduğunuzu hatırlıyor musunuz? Ya da her gece farklı pozisyonlar deneyerek uykuya dalmaya çalışıyor musunuz? Bu soruların cevabını hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Bazı alışkanlıklar çocukluktan gelir. Çocukluğunuzdan beri aynı pozisyonda uyuyorsanız bilinçaltınız bu konu üzerine hiç düşünmez. Bazı uyku pozisyonlarının uzmanlar tarafında kişilik ve sağlıkla ilişkili olduğu söyleniyor. Peki, uyuma şekliniz gerçekten kim olduğunuzla bağlantılı olabilir mi?

Uyku Pozisyonunun Sağlık ve Kişiliğe Etkisi-1 - Saç Bakım Güzellik Uyku Pozisyonunun Sağlık ve Kişiliğe Etkisi-2 - Saç Bakım Güzellik

Uyku pozisyonu ve kişilik arasındaki bağlantı

Profesör ve uyku uzmanı Chris Idzikowski, uyku pozisyonu ve kişilik arasındaki bağlantıları ortaya çıkarmak için 1000'den fazla katılımcı ile bir çalışma yaptı. (*) Bu çalışma sonucunda ortak uyku pozisyonları ve kişilik özellikleri arasında bağlantı kurmak hedeflendi. Çalışmada ortaya çıkan sonuçlara göre;

  • Fetal pozisyon denilen yan yattığınız ve dizlerinizi kendinize çektiğiniz bir pozisyonda uyuyorsanız. Bu pozisyon hassas bir kişiliğiniz olduğunu gösterebilir.
  • Kolunuzu yukarı doğru uzatarak uyuyorsanız açık sözlü ve kararlı bir kişiliğiniz olabilir.
  • Bir eliniz yastığın altında uyuyorsanız sosyal fakat eleştiriden hoşlanmayan bir karaktere sahip olabilirsiniz.

Bunun yanında Amerika’da yapılan bir araştırmada farklı sonuçlar da ortaya çıkmıştır.

  • X kuşağının diğer yaş gruplarına göre kollarını yana uzatarak sırtüstü uyuduğu gözlemlenmiş.
  • İçine kapanık insanların kollarını midesinin üzerinde kilitlediği sonucuna ulaşılmış

*Tabii bu araştırmalar farklı ülkelerde yapıldığı için dünyanın her yerinde geçerli olmayabileceğini de söyleyelim.

Uyku Pozisyonunun Sağlık ve Kişiliğe Etkisi-3 - Saç Bakım Güzellik Uyku Pozisyonunun Sağlık ve Kişiliğe Etkisi-4 - Saç Bakım Güzellik

Uyku pozisyonu ve sağlık arasındaki bağlantı

Yan yatmak: Uzmanların genellikle en çok tavsiye ettiği uyku pozisyonları arasında gelir. Bu pozisyon sindirimi iyileştirerek horlamayı engellemeye ve daha rahat nefes almaya yardımcı olabilir. Sağ tarafınıza yatarak uyuyorsanız, reflü veya diğer sindirim sorunlarının semptomlarını hissedebilirsiniz. Sol tarafa yatmak mideyi yemek borusunun altında tutar ve mide asidinin yükselmesini de zorlaştırır.

Sırtüstü uyumak: Bu pozisyon farklı ağrı türlerini hafifletmeye yardımcı olurken aynı zamanda omurganızdaki baskıyı azaltır ve iyi bir omurga hizasını destekler. Vücut ağırlığını eşit olarak dağıtan bu pozisyon vücudun hiçbir kısmını baskı altında tutmaz. Dinlendirici bir uyku çekmenize yardımcı olur. Ayrıca cildinizin yastığa baskı uygulanmasını engellediği için kırışık oluşumunu da engelleyebilir.

Cenin: Yan yatıp dizlerinizi midenize doğru çektiğiniz bu pozisyon en çok kadınlar tarafında tercih edilen uyku pozisyonlarından biri olarak kabul edilir. Tüm gece bu pozisyonda uyuyorsanız midenizi sıkıştırabilir ve vücudunuzun bazı bölgelerinde uyuşmalara neden olabilirsiniz.

Yüzüstü uyumak: Sırt ve boyun ağrılarına neden olabilecek bu pozisyon genellikle tavsiye edilmez. Başınız tüm gece sağa ya da sola baktığı için boyun problemleri yaşayabilirsiniz.

Eğer uykusuzluk problemi yaşıyorsanız; Uykusuzluk Problemi Neden Artıyor ve Daha Rahat Bir Uyku İçin 6 Aromatik Yağ yazılarımıza da göz atabilirsiniz.