0

Kendinize teşekkür etmek, elde ettiğiniz başarıları, ya da ulaşamadığınız “başarısızlık”ları kucaklamak, kendinizi olduğunuz halin ve durumunun içinde sevmek sağlıklı bir yaşam sürmek için çok önemli. 

Kendinizi etraftaki dayatmalara uydurmak ve belli kalıplar içine girmekten kaçınmayı deneyin. İşe önce olduğunuz kişiyi, görüntünüzü ve bedeninizi severek başlayın. Sonra zaten hiçbir şeyin sizden ve sizin mutluluğunuzdan önemli olmadığını keşfedecekseniz. Siz mutlu oldukça hayat karşınıza daha fazla güleceğiniz kişileri ve anları zaten çıkaracaktır. Bu yolda yapmanız gereken birkaç çalışma ile daha rahat ve mutlu hissedebilirsiniz.

Kendinize Değer Verin ve Sevdiğiniz Şeyler İçin Zaman Yaratın-1 - Saç Bakım Güzellik Kendinize Değer Verin ve Sevdiğiniz Şeyler İçin Zaman Yaratın-2 - Saç Bakım Güzellik

Meditasyon yapın

Meditasyon kendinizi ve düşüncelerinizi merkeze almanın en iyi yolları arasında kabul ediliyor. Stresli olduğunuzda, endişelendiğinizde ve mutsuz hissettiğiniz anlarda, bu düşüncelerden kaçmak yerine, meditasyon ile onlarla yüzleşmeyi deneyin. Sessiz bir yer bulun gözlerinizi kapatın ve nefesinize odaklanın Nefesi tekniği ile beyniniz sakinleşir, duygu ve düşünceler daha rahat yönetilir.

Başlarda odaklanmanız zor olabilir. Pes etmeyin ve meditasyonu hayatınızın içine alın. Doğru nefes teknikleri için videolar ve uygulamalardan da yardım alabilirsiniz.

Egzersize vakit ayırın

Gün içinde hareket etmek, vücudunuzun çalışmasına ve canlanmasına yardımcı olur. Bu da kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. İsterseniz evde basit yoga pozları deneyerek kaslarınızı rahatlatıp esneyebilir, isterseniz güzel havalarda yürüyüşler yapabilirsiniz. Hangisinin sizin için olduğunu keşfedin. Bunu deneyerek de bulabilirsiniz. Belki de sizi iyi gelecek şey, sahilde yaptığınız koşular olacak.

Sizin için doğru kitapları seçin

Hiçbir kitapçıda, kitapların kapaklarına ve özetlerine bakarak zaman geçirdiniz mi? Kitap okumaktan önce, hoşunuza gidecek bir konu seçmek, farklı şeyler öğrenmek ya da farklı dünyalar arasında kaybolmak kendinize vakit ayırdığınızı size hatırlatacak. Zihniniz, okurken mutlu hissedeceğiniz o hikayeyi seçecek ve kitap okurken kendinizle baş başa kalacağınız özel alanlar yaratmanıza yardımcı olacak.

Üstelik, gelişiminiz için önemli bir şey yaptığınızı hissetmek de kendinize olan özsaygınızı kuvvetlendirecek.

Kendinize Değer Verin ve Sevdiğiniz Şeyler İçin Zaman Yaratın-3 - Saç Bakım Güzellik Kendinize Değer Verin ve Sevdiğiniz Şeyler İçin Zaman Yaratın-4 - Saç Bakım Güzellik

Mutlu olduğunuz yeri keşfedin

Mutlu olduğunuz yerlerde ve yanında mutlu hissettiğiniz insanlarla daha çok vakit geçirin. Bir kafe size kendinizi iyi hissettiriyorsa orada kitap okumaya ya da çalışmaya çıkabilir. İşleriniz bittikten sonra arkadaşlarınız ile orada buluşup sohbet edebilirsiniz. Zamanınızın çoğunu evde geçiriyorsanız gün içinde kendinize nefes alacağınız anlar yaratın ve o anları en sevdiğiniz yerlerde geçirmeye çalışın.

Gün içinde yavaşlayacağınız zamanlar yaratın

Gün içinde bitirmeniz gereken ödevler, gireceğiniz toplantılar ve yapılacak birçok şey hızlı yaşamaya neden oluyor. Gün içinde kendinize biraz yavaşlayacağınız zamanlar ayırın. Bu anları nefes almak, yavaşça yemek yemek ve gün içinde birkaç dakikalık molalar vererek dinlenmek olarak planlayabilirsiniz.

Kendinize Değer Verin ve Sevdiğiniz Şeyler İçin Zaman Yaratın-5 - Saç Bakım Güzellik Kendinize Değer Verin ve Sevdiğiniz Şeyler İçin Zaman Yaratın-6 - Saç Bakım Güzellik

Ayna çalışması uygulayın

Kendinize aynada iltifat ettiğiniz çalışmaları hiç duydunuz mu? Evet, her gün baktığınız aynanın karşına geçtiğinizde kendinize iltifat etmeyi deneyin. Belki biraz komik gelecek, belki yapamayacağınızı düşünecekseniz ama aynada gözlerinizin içine bakın ve seni seviyorum deyin. Bu çalışma kendinize olan güvenin gelişmesine yardımcı olabilir.

Minnet, teşekkür duygularınızı geliştirin

Geldik en önemli adıma. Öz sevgi ve saygıyı arttırmanın en iyi yolu olduğunuz kişiye teşekkür etmekten geçiyor. Başardığınız bir şey için başkalarından önce siz kendinizi tebrik edin. Atlattığınız stresli zamanlar için şükran duygunuzu öne çıkarın. Bunu bir çalışmaya da dönüştürebilirsiniz. Kendinize bir defter edinin ve her gece o gün minnettar olduğunuz 3 şeyi yazın. Burada oldukça basit düşünebilirsiniz. “Bugün arkadaşımla vakit geçirdiğim için minnettarım”. “Kendime en sevdiğim yemeği yaptığım için teşekkür ederim” gibi cümleler olabilir.

Kendinize Odaklanmanın 5 Adımı ve Kendinizi İlk Sıraya Koymakta Zorlanıyor musunuz? Yazılarımıza göz atmayı unutmayın.