0

Biri size, başkalarına yardım etmeden önce ne kadar çok “kendi oksijen maskenizi takmanızı” söylerse söylesin, ilk sıraya kendinizi koymak kolay olmayabilir. Kabul edelim, kendinize öncelik vermek önceki yıllarda da karmaşıktı. 2020 sonrasında ise neredeyse gülünç! Sonuçta birden fazla felaket yaşıyor gibi hissettiğinizde kendinizi nasıl ilk sıraya koyarsınız? İnsanlar dünyanın her yerinde türlü sorunlarla uğraşırken nasıl “Bundan daha fazlasını hak ediyorum” dersiniz? Cevap basit: Zor ama bunu kolaylaştırmak için yararlanabileceğiniz bazı ipuçları ile mümkün.

Oksijen maskesi metaforu, bir klişe olsa da son derece doğru. Ne kadar rahatsız edici olursa olsun, kendinize öncelik vermenin yollarını bulmalısınız. Dinlenmenin, kişisel bakımınıza zaman ayırmanın veya toksik durumlara sınırlar koymanın… Bunların gerekli olduğunu bilseniz bile, kendinizi ilk sıraya koyma fikri korkutucu geliyorsa, yalnız olmadığınızı bilin!

Küçük ama etkili adımlarla, kendinizi doğru yere koymanın yollarını keşfedin.

Kendinizi İlk Sıraya Koymakta Zorlanıyor musunuz?-1 - Saç Bakım Güzellik Kendinizi İlk Sıraya Koymakta Zorlanıyor musunuz?-2 - Saç Bakım Güzellik

Sınır koymadan önce karşınızdakiyle konuşun

Sınır koymak veya bir ihtiyacı ifade etmek, sevdiklerinizle zorlu konuşmalar yapmayı gerektiriyorsa, öncesinde sizi destekleyen bir yakınınızla konuşun. “Bana moral vermene ihtiyacım var” veya “Biraz konuşmak istiyorum, korkularımdan birkaçını dinleyebilir misin” diyerek sohbete girmek kesinlikle sorun değil. Bu tür bir moral konuşması, yaklaşmakta olan konuşmayı kolaylaştırmasa da ihtiyaçlarınızın mantıksız olmadığını hatırlamanızı sağlayabilir.

Daha fazlası için ayrıca İlişkilerde Sağlıklı Sınırlar Nasıl Belirlenir ve Korunur? yazımızı inceleyebilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı dile getirdikten sonra, bunu yanınızdaki kişiyle kutlayın

Konu sınır belirleme olduğunda, diğer insanlar seçimleriniz hakkında güçlü duygulara sahip olabilir. Aynı şey, bir ihtiyaç belirlediğinizde de geçerli. Birinin sizin sınırınız veya arzunuzla ilgili aynı fikirde olmaması bunun daha az geçerli olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle partnerinize daha fazla alana ihtiyacınız olduğunu söylediyseniz ve o bunu iyi karşılamadıysa, ona anlaması için zaman verin. Bu sırada sizi destekleyen insanlarla zaman geçirerek ihtiyacınız olan desteği hissedin.

Kendinizi İlk Sıraya Koymakta Zorlanıyor musunuz?-3 - Saç Bakım Güzellik Kendinizi İlk Sıraya Koymakta Zorlanıyor musunuz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Bir hatırlatıcıya ihtiyacınız olduğunda talep edin

Kendinizi savundunuz, kendinize bakmak için ihtiyacınız olan zamanı ayırdınız. Ama yine de geceleri, kafanızdan bunun doğru olup olmadığıyla ilgili düşünceler geçip duruyor. Bu, kendini beğenmişlik mi? Bunu hak ediyor muyum? Öz bakım, korkunç ve bencil bir insan olmak için bahane mi? Bazı sorumluluklarınızı bıraktığınız için özür dilemek yerine sizi sakinleştirecek bir aktivitede bulunun. Örneğin, ılık bir duş alın. Ardından bu konuları paylaştığınız bir yakınınıza mesaj yazın veya onu arayın.

Kendinize öncelik vermeyi öğrenirken birinden sizi desteklemesini istemek, karmaşık duygular üzerinde çalışmanın nazik bir yolu. Öz bakım ve iyileştirme, genelde kulağa tecrit edilmiş şeyler gibi gelir. Yani, sanki sizi seven insanlardan uzaklaşmanız gerekiyormuş gibi. Gerçekte ise tüm bunlara layık olup olmadığınızı sorguladığınızda bile onların desteğini hak ediyorsunuz.

Bu nedenle kendinizi ilk sıraya koymakta çok fazla zorlandığınızı düşünüyorsanız bir terapistle görüşmek için de zaman ayırın. Yapmak istemediğiniz şeylere “Hayır” deyin ve düşünün. Unuttuğunuzda, birinden tüm bunlara değer olduğunuzu hatırlatmasını isteyin. Çünkü belli ki, öylesiniz!

Ayrıca Mutlu İlişkilerin Sırrı: Bağlanma Tarzınızı Keşfedin yazımız da ilginizi çekebilir.