0

İster genel sağlığınızı iyileştirmek isterseniz de sadece zayıflamak amacında olun, fazla yağları yakmak oldukça zor olabilir. Diyet ve egzersize ek olarak, birçok başka faktör de kilo ve yağ kaybını etkiler. Yağ yakımını hızlandırmak için yapmanız gereken birkaç basit adım var.

Kuvvet antrenmanına başlayın

Hızlı yağ yakmak için egzersize mutlaka zaman ayırmanız gerekir. Koşu, yürüyüş ya da esneme hareketleri yapmak bile hem vücudunuzun direnç kazanmasına hem de fiziksel ve ruhsal sağlığınızın iyileşmesine yardımcı olur.

Bu egzersizlerin yanında hızlı yağ yakmak kuvvet antrenmanlarına da vakit ayrırmanız gerekiyor. Ağırlık kaldırmayı da içeren bu antrenmanlar kas kütlesi oluşturur ve gücü arttırır. Ayrıca yağsız kütlenin korunmasına yardımcı olarak vücudunuzun dinlenirken bile yaktığı kalori miktarını arttırabilir.

Hızlı Yağ Yakma Yolları-1 - Saç Bakım Güzellik Hızlı Yağ Yakma Yolları-2 - Saç Bakım Güzellik

Yüksek proteinli bir diyet yapın

Diyetinize daha fazla protein açısından zengin gıdaları dahil etmek, iştahınızı azaltmanın ve daha fazla yağ yakmanın etkili bir yoludur. Protein alımınızı artırmak aynı zamanda tokluk hissini arttırır ve iştahı azaltır. Deniz ürünleri, et, süt, yumurta ve baklagiller protein bakımından oldukça zengin gıdalardır.

Uyku düzeninizi oturtun

Düzenli ve yeterli uyku fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin en önemli yolları arasında sayılır. Yapılan bazı araştırmalar, uyku eksikliğinin açlık hormonlarındaki değişikliklere, iştah artışına ve yüksek obezite riskine katkıda bulunabileceğini gösteriyor. (*) Her insanın ihtiyaç duyduğu uyku süresi değişse de genel itibariyle günde en az 7 saat uyumanız gerekir.

Sirke tüketin

Sosyal medyada mutlaka sabahları aç karnına bir bardak sirke içenlererastlamışsınızdır. Kalp sağlığı ve kan şekeri kontrolü üzerinde potansiyel etkileri olan sirke, bazı araştırmalara  göre yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı oluyor. (*) Ayrıca tokluk hissini arttırdığı ve iştahı azalttığı da söyleniyor.

Sağlıklı içecekler için

Şekerle tatlandırılmış içecekleri daha sağlıklı içeceklerle değiştirmek, yağ yakımını artırmanın en kolay yollarından biri. Örneğin, soda, kola ve meyve suyu gibi şekerle tatlandırılmış içecekler kalorilerle doludur ve çok az besin değeri sunar. Ve tabii alkol de. Kalori bakımından yüksek olan alkol, aynı zamanda daha fazla yeme isteği de uyandırır.

Bunlar yerine yeşil çay, ayran gibi içeceklerin tüketimini arttırabilirsiniz. Ayrıca mutlaka günde en az 2,5 litre su içmelisiniz.

Kafein içeren kahve ise bir merkezi sinir sistemi uyarıcısı olarak hareket metabolizması ve artırır yağ asitlerinin dağılımı artırır. Ancak aşırıya kaçmamakta fayda var.

Hızlı Yağ Yakma Yolları-3 - Saç Bakım Güzellik Hızlı Yağ Yakma Yolları-4 - Saç Bakım Güzellik

Lif tüketimini arttırıp karbonhidratı azaltın

Tükettiğiniz lifli gıdalar suyu emer ve sindirim sisteminden yavaşça geçerek daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Bu da kilo alımına ve yağ birikimine karşı koruma sağlayabilir. Lif ve protein içeren gıdaların tüketimini arttırırken karbonhidrat tüketimini de azaltmanız gerekir. Hamur işleri, işlenmiş gıdalar, makarna, beyaz ekmek gibi gıdalar yerine kepekli buğday, kinoa, karabuğday, arpa ve yulaf gibi tam tahıllar tüketmeyi denetin.

Probiyotik tüketin ve demir alımını arttırın

Probiyotikler, sindirim sisteminde bulunan bir tür faydalı bakteridir. Gıda veya takviye yoluyla probiyotik alımını artırmak, yağ yakımını hızlandırmaya ve kilonuzu kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Ayrıca araştırmalarda bağırsaklardaki bakterilerin bağışıklıktan zihinsel sağlığa kadar her şeyde rol oynadığı da bulunmuş. (*)

Demir ise vücutta birçok hayati işlevi olan önemli bir mineraldir. Demir eksikliğini tedavi etmek, metabolizmanızın daha verimli çalışmasına izin verebilir ve aktivite seviyenizi artırmaya yardımcı olmak için yorgunlukla savaşabilir. Demir eksikliğinizi kümes hayvanları, deniz ürünleri, tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler ve fasulye tüketiminizi arttırarak giderebilirsiniz.

Bonus: Sindirim sistemini çalıştırmak, tükettiğiniz besinlerle vücuttaki toksinleri atmak ve spor yapmak terleme ile beraber vücut kokunuzda değişikliklere neden olabilir. Özellikle kırmızı et, sirke gibi besinler terleme yolu ile vücuttan atılırken kötü kokular yayılmasına neden olabilir. Bu nedenle gün içinde Rexona Antiperspirantınızı yanınızdan ayırmayın. Antiperspirant’lar ter gözeneklerini geçici olarak tıkayan bileşenler içerir ve terlemeyi engelleyerek, ter kokusunun oluşmasının da önüne geçer. Dilediğiniz kokuyu ve seçeneği tercih edebilirsiniz.