0

Suyun, iç organların sağlıklı çalışmasını sağlayan hayati bir gereklilik olduğunu zaten biliyorsunuz. Bunun yanında, su; içten dışa sağlıklı olmanızı sağlar. Yani sadece sindirim ve dolaşım sisteminize büyük rol oynamakla kalmaz. Cilt, vücut, saç hatta tırnak güzelliğiniz için de yardımcı olur.

Peki ne gibi etkileri olduğunu detaylandırırsak;

Su İçmenin Güzelliğe Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Su İçmenin Güzelliğe Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Cilt

Su içmenin cilt sağlığına faydaları, uzun zamandır tartışılıyor. Su, cildin nemi korumasına yardımcı olur ve bu da cildin elastikiyetini artırır. Cilt ne kadar elastik olursa o kadar az kırışır. Ayrıca yeterli su içmek cildin parlamasına, hatta yanaklarınızın ve dudaklarınızın daha pembe görünmesine de neden olur.

Tüm bunların yanında, su, toksinlerin ciltten atılmasına ve gözeneklerin küçülmesine yardımcı olarak gözeneklere dolan sebumu azaltır, yani sivilce oluşumunun da önüne geçer.

Bonus: Yeterince su içmek, sedef hastalığı ve egzama hatta güneş yanığı gibi çeşitli cilt sorunlarıyla savaşmaya da yardımcı olur.

Saçlar

Yeterli su içmediğiniz takdirde, organlar birbiri arasında su alışverişi yapar. Bu durum saçlarınızda da dökülme, incelme, kırılma gibi problemlere yol açar. Yeterli miktarda su tüketimi, saç köklerine su vererek, saçın sağlıklı görünmesini sağlar ve keratin seviyesinin korunmasına da yardımcı olur. Böylece saçların hacmi artar. Su aynı zamanda temiz, güçlü ve parlak saçlarınıza kavuşmanızı sağlar.

Tırnaklar

Tırnaklar yeterli su ile uygun şekilde beslendiğinde parlak bir keratin tabakası üretir. Böylece, tırnakların uzaması, özellikle kalınlıkları da artar. Bunun yanında tırnak etlerinin de yumuşamasını sağlar.

Su İçmenin Güzelliğe Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Su İçmenin Güzelliğe Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Vücut

Bazı günler kendinizi şişkin hissedebilirsiniz. Bunun nedeni; vücut susuz kaldığında kendini koruma için su tutar ve bu durum şişkinliğe yol açar. Su tüketmek tüm şişkinliklerin önüne geçerek vücudun doğru çalışmasını hatta pürüzsüz bir görünüme kavuşmayı sağlar.

Bunun yanında kilo kaybı ve yaşlanma ile vücutta sarkmalar meydana gelebilir. Su ile karın, kollar ve bacaklardaki cildi sıkılaştırmanız mümkün. Daha önce söylediğimiz gibi su cildin elastikiyetini artırdığı için gerginleştirerek sarmakların da önüne geçer.

Bonus: Su metabolizmayı çalıştırarak, kilo vermenin zahmetsiz bir yolu olan iştahın azalmasına neden olur. Metabolizmanızın çalışmasını daha da arttırmak için, bir bardak suya bir dilim limon, salatalık, çilek veya portakal da ekleyebilirsiniz.

Tüm bunlara baktığımızda, yeterli su tüketiminizi takip edebilmek için, telefonlara indirilen ve su içmeyi belli aralıklarla hatırlatan uygulamalardan destek alabilir, yanınızda her zaman su şişesi bulundurabilirsiniz.

Ayrıca Kafeinin Güzelliğe Etkileri Neler? başlıklı yazımıza da göz atmayı unutmayın.