0

Pandeminin beraberinde getirdiği stresli bir yılın ardından çoğumuzun sinirleri anlaşılır şekilde yıpranmış durumda. Pandemiyle ilgili zorluklarla veya diğer endişelerle uğraşırken muhtemelen en iyi versiyonunuzda olmadığınız durumlar olmuştur. Arkadaşlarınız, aileniz veya sevgiliniz gibi onarılmaya ihtiyaç duyan bazı ilişkileriniz olabilir. Konu özellikle hayatınızdaki o özel insan olduğunda, anlaşmazlıklar daha karmaşık bir hal alabilir. İşte bu noktada nasıl özür dileyeceğinizi bilmeniz büyük önem taşıyor. Kim hatalı olursa olsun, bazen hiçbir şey sorunları “Özür dilerim” demekten daha hızlı çözemez.

Karşınızdaki insanın yarasını anlamaya çalışmak, samimi bir pişmanlık sunmak, bunun bir daha olmayacağını göstermek gerekiyor. Konu incinmiş duygular ve savunmacılık olduğunda tahmin edeceğiniz gibi bocalamak oldukça kolay. Bu yüzden özür dilerken bu ipuçlarını aklınızda bulundurun.

Ayrıca Kız Arkadaşınızın Güveninizi Nasıl Kazanırsınız? yazımız ilginizi çekebilir.

Onu İncittiğinizde Nasıl Özür Dilemelisiniz?-1 - Saç Bakım Güzellik Onu İncittiğinizde Nasıl Özür Dilemelisiniz?-2 - Saç Bakım Güzellik

Özür dilemeden önce dikkatlice dinleyin

Bazı durumlarda hızlı özürler mantıklı olabilir. Diyelim ki dışarıdasınız ve birine çarptınız; “Özür dilerim” demek ve karşınızdakine yardımcı olmak fazla zamanınızı almaz. Ancak konu sevgiliniz olduğunda, özür dilemek konusunda aceleci davranmanız samimiyetsiz görünebilir. Peki ne yapmalısınız?

Önce, onun nasıl hissettiğini anlamak için sakince neler olduğunu sorun. Bu süre içinde onu bölmeyin ve rahatsız olsanız bile dinlemeye devam edin. Göz teması ile tamamen dinlediğinizi, söylediklerine odaklandığınızı belirttiğiniz bir aktif dinleme, yanlış adımlarınızın etkisini anlamanıza gerçekten yardımcı olur. Bu anlayış sayesinde özrünüzü daha içten ve etkili hale getirebilirsiniz. Karşınızdakinden duyduklarınızı doğrulayabilir, gerektiğinde soru sorabilirsiniz. Dikkatle dinlemeniz, aynı hatanın tekrarlanmasını önlemeyi de sağlar.

Mümkünse özrünüzü önceden planlayın

Her insan aynı şekilde iletişim kurmaz. Rahatsız ettiğiniz birinden af diliyorsanız onun rahatlık bölgesi aracılığıyla ona ulaşın (örneğin telefonla, mesajla vs.). Eğer özrünüzü yazılı olarak iletecekseniz göndermeden önce güvendiğiniz birine gösterin. Yüz yüze ise düşüncelerinizi düzenlemek için öncesinde yazmanız faydalı olabilir. Affetme garantili olmasa da bu küçük adım, işleri düzeltmeye yardımcı olabilir.

Onu İncittiğinizde Nasıl Özür Dilemelisiniz?-3 - Saç Bakım Güzellik Onu İncittiğinizde Nasıl Özür Dilemelisiniz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Özrünüzde ayrıntılı olun

Üzgün olduğunuzu söylemeniz her zaman yeterli olmayabilir. Birisi onu nasıl incittiğinizi açıklamak için zaman ayırdıysa siz de pişmanlığınızı ifade ederek, bunun nedenini açıklayarak ve nasıl onaracağınızı göstererek bu kırılganlığı yansıtabilirsiniz.

Kendinizi açıkladıktan sonra önemli olan karşınızdakini nasıl incittiğinizi anladığınızı vurgulamak. Ardından gelecekte aynı hatayı yapmaktan nasıl kaçınacağınızı göstermek.

Özrünüzü tartışmaya çevirmemeye çalışın

“Özür dilerim ama ben seni inciteceğini düşünmedim” türünden bir cümle özrünüzü geçersiz bir hale getirebilir. Birinin incindiğinden şüphelenmek, yaptıklarınızın sorumluluğunu almadığınız anlamına gelir. Bizim dürtümüz genellikle kendimizi koşullu pişmanlıkla savunmak. Bu yüzden kararsız olmayın. Bunun yerine deklaratif olmayı deneyin.

Onu İncittiğinizde Nasıl Özür Dilemelisiniz?-5 - Saç Bakım Güzellik Onu İncittiğinizde Nasıl Özür Dilemelisiniz?-6 - Saç Bakım Güzellik

Eylemlerin kelimelerden daha önemli olduğunu unutmayın

Belirgin sözlü pişmanlıklara rağmen eylemler, sorunları daha iyi çözebilir. Sebep olduğunuz kırgınlığı telafi etmek için özrünüzü dile getirmekle kalmayın; aynı zamanda onu telafi etmek için çözümler sunun ve eylemlerinizle destekleyin.

Özür diledikten sonra sabırlı olun

Bir ilişkiyi iyileştirmek, reddedilmeleri ve tekrarlanan girişimleri gerektirebilir. Özrünüz kabul edilmezse bile telafi etmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Pişmanlığınızı dile getirdiğinizde kalbinizi açık tutun. Hemen sonuç alamasanız da gerçekten samimiyseniz beklediğiniz bağışlanma mutlaka gelecektir.