0

Bunun başınıza gelmiş olma ihtimali çok yüksek: Sevdiğiniz bir arkadaşınız harika bir haber alıyor. Onun adına gerçekten mutlusunuz ama heyecanınızın üzerine biraz huzursuzluk serpiştirilmiş. İçinizden küçük bir ses “Keşke onun yerinde ben olsaydım” veya “Neden her şey onun için her zaman yolunda gidiyor” diyor.

Dürüst olmak gerekirse sevdiğiniz birini gerçekten kutlamak istediğinizde sahip olduğu bir şeye özenmek biraz acı verici. Bu duygular arkadaşlıklarımızda ortaya çıktığında ise tam olarak ne yapacağımızı bilmek zor. Başlamak için bir yanlış anlamayı düzeltelim: Belki de kıskançlığı hiç yaşamıyorsunuz.

Kıskançlık, her zaman üç kişiyi içerir. Tipik olarak sevdiğiniz kişinin dikkatini veya sevgisini görünüşte elinizden aldığı için başka birine kızdığınızda ortaya çıkar. Öte yandan, başka birinin başarılarına, övgülerine veya sahip olduklarına özendiğinizde de olabilir. Ama bu duyguların hiçbiri sizi kötü bir insan yapmaz. Buna ister kıskançlık ister haset veya başka bir şey deyin; aslında son derece normal bir duygudur. Yine de kendinize şu soruyu sorun: Bu duyguyla ne yapacağım? Cevabınız, kıskançlığı tamamen doğal bir duygu olmaktan arkadaşlıklarınızı zorlaştırabilecek durumlara kadar götürebilir.

Kıskançlıkla Başa Çıkmanın 5 Yolu-1 - Saç Bakım Güzellik Kıskançlıkla Başa Çıkmanın 5 Yolu-2 - Saç Bakım Güzellik

Duygularınızı üçüncü bir şahıs gibi kabul edin

Arkadaşınıza şanslı oluşundan rahatsız olduğunuzu söyleme düşüncesi sizi panikletirse endişelenmeyin, bunu yapmanıza gerek yok. Yapmanız gereken, kendinize doğruyu söylemek. Kıskandığınızı inkar etmeniz sadece duyguların iltihaplanmasına neden olur. Bu da sizin ve arkadaşlığınız için iyi değil. Bunun yerine kendinizi kontrol edin ve dürüst olun.

Kendinizle sohbet etmek istediğinizde üçüncü kişiyi kullanmak, daha güçlü hissetmenize ve düşüncelerden uzaklaşmanıza yardımcı olur. Bunu yaparak kendinize karşı daha şefkatli davranabilirsiniz. Duygularınızı kabul ettiğinizde kendinizi de sakinleştirebilirsiniz.

Kendinize neden böyle hissettiğinizi sorun

Olumsuz duygular bile sınırsız değil. Hatta duygularımız bir bilgi biçimi. Kıskançlığımız bize çoğu zaman bir şeyler söyler, kendimizin bir yansımasıdır ve bunun ille de kötü bir yansıma olması gerekmez. O sırada kendimiz hakkında ne hissettiğimizi, hayatta nerede olduğumuzu ve belki de olmamız gerektiğini düşündüğümüz yeri yansıtıyor olabilir.

Bu yüzden yargılamayı askıya alabilir ve duyguları merak edebilirseniz varlığından haberdar dahi olmadığınız arzularınızı keşfedebilirsiniz. Bu sayede belki de istediğinizi elde etmek için bir plan yapabilirsiniz.

Kıskançlıkla Başa Çıkmanın 5 Yolu-3 - Saç Bakım Güzellik Kıskançlıkla Başa Çıkmanın 5 Yolu-4 - Saç Bakım Güzellik

Arkadaşlığınıza ne kadar değer verdiğinizi hatırlayın

Hem arkadaşınız için mutlu olmak hem de aynı yerde olmayı dilemek mümkün. Bununla birlikte çatışan duygularla uğraşırken, birine diğerinden daha fazla odaklanma eğilimimiz var. Bunu yapmak yerine kıskançlığımızı kabul edebilir ve kendimize arkadaşlığımıza ne kadar değer verdiğimizi hatırlatabiliriz. Birlikte geçirdiğiniz güzel zamanları ve birbirinize verdiğiniz desteği hatırlamak, neyin önemli olduğuna odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Harekete geçme dürtüsüne direnin

Genelde kıskançlık gibi kötü olduğunu düşündüğümüz duygularla meşgul olmayız, çünkü onları düşünerek daha da kötüleştireceğimizden korkarız. Ama bu duyguları kenara ittiğimizde harekete geçme olasılığımız daha da artar. Dolaylı, hatta pasif agresif davranışlar sergilemeye başlarız. Biraz kıskandığınızı hissettiğinizde arkadaşınızla ilgili geri adım atmak, tartışmak, iyi haberleriyle ilgili güncellemeler duyduğunuzda konuyu değiştirmek iyi şeyler değil. Bu eylemlere direnmeye çalışın. Aksi takdirde arkadaşlığınıza zarar verebilirler.

Meditasyon yapmayı deneyin

Meditasyon, istenmeyen duyguları kabul etme konusunda size yardımcı olabilir. Bazı düşüncelerinizi anlamayı ve öz şefkat geliştirmenizi sağlar. Kıskançlık hissettiğinizde duygu ve düşüncelerinizi gözlemleyin, meditasyon yapın. Bu başlangıçta garip gelse de zamanla kıskançlığı aşırı ciddiye alma dürtüsüne direnmenize katkıda bulunabilir.

Ayrıca Mutlu İlişkilerin Sırrı: Bağlanma Tarzınızı Keşfedin yazımıza göz atabilirsiniz.