0

Arkadaşlık dünyanın en güzel şeylerinden biri. Onlar her zaman konuşabileceğiniz, çok iyi anlaştığınız, eğlenceli tüm anlarda ya da duygusal çöküşleriniz olduğu her anda yanınızda olan seçtiğimiz kardeşler...

Tabii tüm güzel şeylerin yanında bazen yanlış arkadaşlıklar kurabilir ve yanlış bir çevre içinde olabilirsiniz. Hayatınız boyunca yaşınız ne olursa olsun yakın arkadaşınız sizi hayal kırıklığına da uğratabilir.

Bu başlık ilginizi çektiğine göre, arkadaşlığınızda yolunda gitmeyen şeyler var ama merak etmeyin; kendinize sormanız ve cevaplamanız gereken birkaç soru var, sonrasında bu durumun içinden çıkacaksınız.

Arkadaşlığınız Tek Taraflı Mı?-1 - Saç Bakım Güzellik Arkadaşlığınız Tek Taraflı Mı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Tüm çabayı siz mi sarfediyorsunuz?

Buluşmak için çaba gösteren, planlar yapan, daima arayan sizseniz muhtemelen arkadaşlığınız arasında bir dengesizlik var. Tabii bu durum onun sizi sevmediği anlamına gelmez, belki de tüm insanlarla ve diğer arkadaşlarıyla arasındaki ilişki de bu şekildedir. O yüzden bir karara varmadan önce, çevresiyle olan ilişkilerini gözlemlemeyi deneyin.

Sadece iyi günlerinizde mi yanınızda?

Birlikteyken eğlendiğinizde, güldüğünüzde, partiye ya da alışverişe gittiğinizde hiç bir sorun yok fakat kötü hissettiğiniz ve bir probleminiz olduğu günlerde ona ulaşabiliyor musunuz? Duygusal bir desteğe ihtiyacımız olduğunda yanımızda olmasını istediğiniz ilk insanlardan biri yakın arkadaşlarımızdır. Böyle anlarda sizinle ilgilenip ilgilenmediği sorusunu kendi içinizde değerlendirmenizde fayda var.

Değişmenizi mi istiyor?

İyi ve uzun seneler süren bir arkadaşlığın temelinde birbirinizi olduğu gibi kabul etmek yatar. Her insan birbirinden farklıdır, herkesin bir olaya karşı verdiği tepkiler ve tutumlar farklıdır. Arkadaşınız bu durumu kabul ediyor mu yoksa sizi değişmeniz gerektiği anlamında eleştiriyor mu? Burada iyi ve kötü ayrımını doğru şekilde yapmanız oldukça önemli. Eğer bir olaya tutumunuz sizi kötü etkiliyor ve üzüyorsa, arkadaşınız da bunun değişmesini istiyorsa size değer verdiği anlamına gelir. Fakat sizi siz yapan özellikleri değiştirmek istiyorsa sorun burada başlar.

Seçim yapmak zorunda mı kalıyorsunuz?

Hayatınızda ondan başka insanlar da olabilir ve bu oldukça sağlıklı bir durumdur. Fakat o sadece kendisinin olmasını istiyorsa, sizi sürekli kendisini seçmeye zorluyorsa, yaptığınız başka planlara müdahale ediyorsa bir sorun var demektir. Bu duruma uyarsanız; ilerleyen zamanlarda aranızda bir sorun yaşandığında sosyal çevrenizin olmamasına ve yalnız kalmanıza neden olabilirsiniz.

Arkadaşlığınız Tek Taraflı Mı?-3 - Saç Bakım Güzellik Arkadaşlığınız Tek Taraflı Mı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Sadece onun istediklerini mi yapıyorsunuz?

Uzun zamandır beklediğiniz bir etkinliğe gitmek istiyor, ya da başka arkadaşlarınızla plan yapmak istiyor olabilirsiniz. Hatta belki de o hafta onunla görüşmek yerine ailenizle vakit geçirmek istiyor da olabilirsiniz. Fakat karşılığında kendinizi arkadaşınızın yaptığı planlara uyarken mi buluyorsunuz. Bu durum sıkıntılı bir arkadaşlığın sorunları arasında yer alır.

Fakat, bunun sürekli olan bir durum olduğunu gözlemlemeniz önemli. Hepimiz bazı zamanlarda farklı duygular içinde olabiliriz. Aynı şekilde siz de o plana uymak yerine evde dinlenmeyi seçebilirsiniz. O yüzden içinde bulunduğunuz anı ve durumu da bu değerlendirmenin içine katmayı unutmayın.

Skor mu tutuyor?

Yani karşınızda sürekli şöyle bir insan mı var? “Geçenlerde böyle yapmıştın”, “Sen de beni şu gün çok üzmüştün”, “Başkasıyla buluşup kalbimi kırmıştın”... Yani onu hayal kırıklığına uğrattığınızı düşündüğünüz her an sürekli yüzünüze mi vuruluyor? Kendinizi suçlu hissettmenize neden olabilecek bu durum çok can sıkıcı olabilir. Bu konuyu arkadaşınızla kesinlikle konuşmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Tüm bunlara cevabınız evetse, arkadaşlığınızı bitirmek yerine önce onunla konuşmayı deneyin. Mantıklı cevaplar alamadığınızı fark ederseniz yeni bir çevreye girmenizin, yeni arkadaşlar edinmenin vakti gelmiştir. 

Ayrıca Kıskançlıkla Başa Çıkmanın 5 Yolu yazımız ilginizi çekebilir.