0

Oyun oynamanın çok eğlenceli olduğu konusunda sanıyoruz hepimiz hemfikiriz. Özellikle günümüzde, gelişen teknolojiyle birlikte oyunlar daha gerçekçi hale gelmeye devam ediyor ve yol boyunca yeni dönüşümler kazanıyor. Hal böyleyken oyun oynamak da daha fazla ilgi istiyor ve gün içinde daha fazla zamanınızı alıyor. Sonuçta artık uyanık olduğumuz saatlerin çoğunu ekrana bakarak geçiriyor ve ekran ağırlıklı bir dünyada yaşıyoruz.

Eğer siz de kendinizi bir gamer olarak görüyorsanız ve boş zamanınızın çoğu ekran başında geçiyorsa gözlerinizi korumanız şart. Gamer’lar için bazı gelişmiş göz sağlığı tüyolarını aşağıda bulabilirsiniz. Bununla birlikte bu tüyolar, gününün çoğunu ekran başında geçiren herkes için geçerli.

Gamer'lar İçin Gelişmiş Göz Sağlığı Tüyoları-1 - Saç Bakım Güzellik Gamer'lar İçin Gelişmiş Göz Sağlığı Tüyoları-2 - Saç Bakım Güzellik

Sık molalar verin

Bu önerimiz size klişe gelebilir ancak gerçekten sık sık ara vermezseniz, farkında olmadan saatlerinizi ekran karşısında geçirebilirsiniz. Uzmanların bu konudaki yaygın önerisi 20 dakikada bir mola vermek. Bu sizin için çok sık bir süreyse her 45 dakikada bir mola vermeyi deneyin ve gözlerinizi dinlendirin. Molanız sırasında hızlı bir yürüyüşe çıkın. Veya gözlerinizi kapatın ve birkaç dakika arkanıza yaslanın. Gözlerinizin ekrana bakmadığından emin olun. Günün sonunda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve gözleriniz de size bunun için teşekkür edecek.

Uzaktaki nesnelere bakın

Akılda tutulması gereken bir başka ipucu da bu. Gözleriniz ekranda olmadığında, uzaktaki nesnelere bakmaya çalışın. Çoğumuz zaman görüş hattımız çok kısa, bu nedenle gözlerimize uzaktaki nesnelere odaklanma şansı vermiyoruz. Oysa bunu ne kadar az yaparsak o kadar az ustalaşırız. Ekran süresine ara verdiğinizde uzaktaki nesnelere odaklanarak görüşünüzü koruyabilirsiniz.

Gözlerinizi dinleyin

Her insan farklı ve bu, tüm sağlık hizmetlerinin en büyük komplikasyonlarından biri. Bu yüzden herkese uyan çok az tavsiye var. Kendi bedeninizi tanımak ve size söylediklerine kulak vermek, geliştirilmesi gereken önemli bir beceri. Sadece yarım saatlik bir oyundan sonra gözlerinizle ilgili rahatsızlık hissediyorsanız her yarım saatte bir ara vermeyi düşünün. Kulağa kolay gelse de çoğu insan yeterince dikkat etmedikleri için bu işaretleri görmezden geliyor. Tüm gözler benzersiz. Sizinkilerin size ne söylediğini daima dinleyin.

Gamer'lar İçin Gelişmiş Göz Sağlığı Tüyoları-3 - Saç Bakım Güzellik Gamer'lar İçin Gelişmiş Göz Sağlığı Tüyoları-4 - Saç Bakım Güzellik

Sağlığınıza öncelik verin

Oyun oynamak sabit bir aktivite. Eğer gerçek bir gamer’sanız genel sağlığınızı birinci öncelik haline getirin. Bu, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, bol su içmek, yeterli uyumak gibi konuları içerir. Tüm bu sağlıklı yaşam alışkanlıkları, aynı zamanda gözlerinizi korumaya da yardımcı olur. Görme sağlığı doğrudan genel sağlığa bağlı ve genel sağlığınıza odaklanmanız daha iyi görmeniz anlamına gelebilir.

Yatmadan önce oyun oynamayın

Genel sağlık açısından, yatmadan en az bir saat önce oyun oynamayı bırakın. Gözlerinize yatmadan önce rahatlamaları için bir şans verin. Oyun yerine yatmadan önce kitap okumayı deneyebilirsiniz. Akıllı telefonlardan yayılan mavi ışığa benzer şekilde, bilgisayar ekranları ve TV’ler gözlerinizin dinlenmesine ve iyi uyumanıza engel olabilir.

Yıllık göz muayenesi yaptırın

Elbette bu sadece gamer’lar için değil, herkes için gerekli. Yıllık göz muayenesi yaptırmak, görüşünüzü korumak ve geliştirmek için çok önemli. Aynı zamanda genel sağlık rutininizin de kritik bir bileşeni. Gözleriniz, sağlığınızın harika bir göstergesi; bu yüzden yılda en az bir kez göz doktorunuzu ziyaret etmeniz görüşünüzden emin olmak için mükemmel bir yol olabilir.

Ayrıca Gamer'lara Özel El ve Bilek Egzersizleri ve Evinizin Bir Odasını Gaming İçin Hazırlama Tüyoları yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.