0

COVID-19 salgını yaşam şeklimizi değiştirirken, çoğumuz evden çalışma düzenine geçti. Fakat alışkın olmadığınız bu rutinde sağlığınızı korumak için dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var.

Evden Çalışırken Sağlığınıza Da Dikkat Edin-1 - Saç Bakım Güzellik Evden Çalışırken Sağlığınıza Da Dikkat Edin-2 - Saç Bakım Güzellik

Kendinize Bir Çalışma Ortamı Yaratın

Evde kalmak, çevrenizde özgürce kontrol sahibi olmanız anlamına da gelir, bu nedenle çalışma alanınızı sevdiğiniz bir hale getirin. Yatakta çalışıyorsanız bundan vazgeçin ve kendinize küçük de olsa bir alan hazırlayın. Bu ortam stres seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak. Kokulu mumları seviyorsanız, onları masanızın etrafına yerleştirin.

En önemli konulardan biri de oturduğunuz sandalye. Yoğun iş günlerinde saatlerce sandalyeden kalkamadığınız anlar sırt ve bel ağrıları çekmenizin en büyük etkenlerinden. Kendinize iyi bir sandalye edinin ve çalışma ortamınızda bu sandalyeyi kullanın.

Cildinizi Mavi Işıktan Koruyun

Çalışırken, günün çok büyük bir kısmını ekranlara bakarak geçiriyoruz. Ekranlardan yayılan mavi ışığın; başta uyku ve cilde olmak üzere ciddi zararları var. Fakat çalışırken ekran sürenizi azaltamayacağınız için doğru bir cilt bakımı ile bu etkileri en aza indirgeyebilirsiniz. Simple Protect&Glow Serisi’ni cilt bakım rutininize ekleyerek cildin ekran kaynaklı solgunluğunun, yorgun görünümün ve ince çizgi üretiminin azalmasına, cildinizin ışıldamasına yardımcı olun.

Mavi ışığın zararlı tüm etkilerini detaylı öğrenmek için yazımızı da okuyabilirsiniz.

Evden Çalışırken Sağlığınıza Da Dikkat Edin-3 - Saç Bakım Güzellik Evden Çalışırken Sağlığınıza Da Dikkat Edin-4 - Saç Bakım Güzellik

Beslenmenize Dikkat Edin

Düzensiz beslenme birçok hastalığa yok açmasının yanında kilonuzun da düzensiz olarak azalıp artmasına neden olur. Özellikle kahvaltı ve öğle yemeğine gereken önemi verin. Tıpkı ofiste olduğunuz zamanlar gibi öğle aranızı kullanın ve kendinize besleyici yiyecekler hazırlayın. Bunları bilgisayar başında yemeyin. Böylece bulunduğunuz iş ortamından biraz uzaklaşmak psikolojik olarak da kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak. Aileniz ya da bir arkadaşınızla yaşıyorsanız toplantılarınız ve işleriniz başlamadan önce uyanarak doyurucu ve sağlıklı bir kahvaltı hazırlayarak sohbet ile geçen kahvaltılar yapabilirsiniz.

Yanınızda mutlaka su şişesi bulundurun ve sık sık su içmeyi de unutmayın.

Egzersize Zaman Ayırın

Tüm gün bilgisayar başında çalışırken iyi bir sandalyeye sahip de olsanız, duruşunuza dikkat edin ve boyun ve omuz ağrılarını önlemek için sık sık esneme hareketleri yaptığınızdan emin olun.

Kendinize bir egzersiz programı hazırlayın. Bunu mesaiden önce uygulayabileceğiniz gibi, işiniz bittikten sonra da uygulayabilirsiniz. Mümkünse ara ara yürüyüş ve koşuya çıkın. Evde olmanız gerektiğinizde de basit ama etkili egzersizlerden yardım alın. Çünkü, kendinizi yorgun veya endişeli hissettiğinizde, işe odaklanmanız da zor olabilir. Evde yapacağınız egzersizler ve gevşeme teknikleriyle fiziksel olduğu kadar ruhsal olarak da rahatlarsınız.

Ayrıca Evden Çalışmayla Artan Boyun Ağrılarına Son yazımız ilginizi çekebilir.