0

Her gece yatmadan önce yarın işlere başlamadan biraz daha erken uyanıp güzel bir kahvaltı yapmayı, biraz meditasyon ile güne başlamayı ya da yoga yaparak hem vücudunuzu hem zihninizi uyandırmayı düşünüp yapamayanlardan mısınız? Özellikle de kış mevsiminde sıcacık yorganın altından kalkmak zor geliyor olması muhtemel. Güne erken başlamanın aslında hayatınızda birçok şeyi değiştirerek, sizi daha enerjik ve daha mutlu bir insan yapabileceğini söylesek?

Yeni bir yıl için hayatınızla ilgili aldığınız kararlardan biri de “sabah insanı olmak” ise, sabah erken kalkmanın faydalarından ve nereden başlayacağınızdan bahsediyoruz.

Sabah İnsanı Olmak İçin Nereden Başlayabilirsiniz?-1 - Saç Bakım Güzellik Sabah İnsanı Olmak İçin Nereden Başlayabilirsiniz?-2 - Saç Bakım Güzellik

Sabah insanı olmanın faydaları

Sabahları erken kalkmak sizi daha dinç, daha sağlıklı, daha mutlu ve hatta daha üretken biri haline getirebilir. Aynı zamanda yapılan bazı çalışmalarda erken uyanan kişilerin, geç uyananlara göre daha az stresli olduğu da tespit edilmiş. Journal of Sleep Medicine'de yayınlanan bir araştırmaya göre sabah insanı denilen kişilerin daha üretken olduğu sonucuna da varılmıştır. (*)

Ayrıca, vücudunuz sabah erken saatlerde daha sağlıklı yiyecekler yemek isteyerek, zaman içinde metabolizma ve sindirim sisteminizin de daha sağlıklı hale gelmesini sağlar. Gün ışığını fazlasıyla almak, erken saatlerde yapmanız gereken işleri tamamlayarak günün geri kalanını kendinize ayırmak gibi sonuçlar da işin en keyifli yanlarından bazıları.

Tutarlı ve istikrarlı olmak aslında hayatınızı yoluna koymanın en basit ve ilk adımlarından biri olarak kabul edilir. Bir eylemi birkaç hafta boyunca tekrar ettiğinizde vücudunuz ve zihniniz ona uyum sağlayarak durumu kabullenir ve bu birkaç hafta sizi zorladığını düşündüğünüz o eylem aslında hep hayatınızda varmış gibi hissettirir.

Sabah İnsanı Olmak İçin Nereden Başlayabilirsiniz?-3 - Saç Bakım Güzellik Sabah İnsanı Olmak İçin Nereden Başlayabilirsiniz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Sabah insanı olmak için ipuçları

Eğer istemeye istemeye erken kalkıyorsanız ve erken kalkmak sizi zorluyorsa bu motivasyon kaybı hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden öncelikle, en önemli şeyin motivasyon olduğunu söyleyelim.

Kaliteli bir uyku rutini oluşturun

Sabah kalktığınızda dinç hissetmenin en mühim noktası iyi bir uyku almış olmanız. Gece 4-5 saatlerinde uykuya dalıyorsanız sabah insanı olmak için bir süre kendinizi yorabilirsiniz. Bunun için küçük küçük başlayın ve önce gece uykularınızı düzenleyin. Bilim insanları bu konuda “Beynimiz kalıpları sever, bu yüzden her gece aynı saatte pijamalarınızı giymek beyninize uykuya hazırlanma zamanının geldiğinin sinyalini vermeye başlayabilir" diye de belirtiyor. İşe gece kaçta yatacağınızı planlamak ile başlayın.

Daha fazla tüyoya ihtiyacınız varsa Dinlenme Garantili Uyku Rutini Oluşturun yazımıza ya da Uyku Meditasyonu Nedir, Nasıl Yapılır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kendinize hedefler koyun

Hedefiniz ne olursa olsun, hayallerinizin olması ve bu hayallere giden yolları belirleyerek o yolda ilerlemek hayatınızı daha keyifli hale getirir. Konumuza dönersek, bu mantığı sabah rutininize de dahil edebilirsiniz. Yani erken uyanarak neyi hedefliyorsunuz, erken uyandığınızda neler yapacaksınız, o günü nasıl geçireceksiniz ve erken kalkmayı bir yaşam tarzı haline getirerek tam olarak neyi hedefliyorsunuz? Bu soruların cevabını verin.

Gün boyu enerjik hissetmiyorum, geç kalktığımda yapılacak işlere yetişemiyorum, kendimi sağlıksız hissediyorum gibi cevaplar sizin yolunuzu belirleyecek ve alarmınızı erteleme düğmesine basmanızı da engelleyecek.

Hedeflerinizden biri de işe küçük küçük başlamak olsun. Hiçbir konuda kendinizi zorlamayın. Saatin süresini günden güne düşürerek kendinizi deneyin. Sizi en iyi siz tanırsınız bunu unutmayın.

Son olarak da başarıyı gözünüzde canlandırın. Erken uyandığınız, sahilde bir koşuya çıktığınız, yoga yaptığınız, güneşin doğuşunu izlediğiniz ya da kendinize harika bir kahvaltı hazırlayıp bir şeyler okuduğunuz o anları gözünüzün önüne getirin.

Planlama yapın

Ertesi gün uyandığınızda yapmak istediğiniz şeyi netleştirin. Hatta motive olmanızı sağlayacak bir plan da yapabilirsiniz. Yakın arkadaşınızla iş öncesi bir kahve içme planı ya da zaten sabah insanı olan arkadaşınız ile bir koşu planı yaparak işleri daha kolay hale getirebilirsiniz.

Pes etmeyin

En önemlisi pes etmeyin! Sabah insanı olmak uzun vadeli bir hedefiniz olabilir. Bunu her gün yapmak zorunda olmayabilirsiniz. Bazı sabahlar yine alarmı ertelemek isteyeceğiniz sabahlar olabilir. Bunlar motivasyonunuzu düşürmesin ve her şeye baştan başlamanız gerektiği hissi yaratmasın.

Bu denemelerin ardından, hayatınızda değişiklik yaşadığınızı ve kendinizi daha iyi hissettiğinizi düşünürseniz, instagram hesabımıza mesaj atarak neler olduğunu bizimle paylaşmayı unutmayın.