0

Sabahları erken kalkmak bazılarımız için yeterince zor olabiliyor. Bir de uyandıktan sonra hemen kendine gelemeyenlerdenseniz gün sizin için biraz geç başlıyor olabilir. Sabah rutininize bazı basit egzersizler dahil ederek önce vücudunuzu, egzersiz sırasında da zihninizi uyandırabilirsiniz. Üstelik bu basit egzersizler için işlerinize başlamadan birkaç saat önce kalkmanıza da gerek yok. Uykunuzdan 15-20 dakika feragat ederek aşağıda bahsedeceğimiz egzersizleri rutin haline getirmeyi deneyin, bu sayede uyanır uyanmaz kahve içme rutininizi bile bir süre ertelemek isteyebilirsiniz.

Ayrıca egzersiz yaptığınızda daha yüksek bir özgüven geliştirebilir, kendinizi gün boyu daha mutlu hissedebilirsiniz. Gelelim hangi egzersizleri yapabileceğinize;

Not: Tüm pozlar için sadece bir matınız olması yeterli.

Güne Enerjik Başlamanıza Yardımcı Olacak Egzersizler-1 - Saç Bakım Güzellik Güne Enerjik Başlamanıza Yardımcı Olacak Egzersizler-2 - Saç Bakım Güzellik

Çocuk pozu

Aslında yogada dinlenme pozu olarak kabul edilen bu pozu sabah yaptığınızda henüz gergin olan kalça, pelvis ve uyluklarınızın rahatlamasına ve açılmasına yardımcı olur. Eğer gece boyu boynunuz ağrıdıysa, kolunuzun üzerine yattıysanız çocuk posu ile tüm vücudu esnetmekle işe başlayabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

 • Dizlerinizi kalçanızın altına alarak, ayak parmaklarınızı da birleştirerek matınızın üstüne oturun. Parmaklarınızı birleştirmek ağrıya neden oluyorsa ayaklarınızı da ayırabilirsiniz. Başlangıçta kendinizi zorlamayın.
 • Nefes alın ve kollarınızı öne doğru uzatarak matın üstüne koyun. Eğer yapabiliyorsanız alnınızı da yere koyabilirsiniz.
 • Dizler, kollar, eller ve ayaklar matın üstündeyken, ellerinizi uzatabildiğiniz kadar uzatın ve omurganızın uzadığını hissedin.
 • Bu pozda 5-6 nefes kadar kalın.

Bir pozda kalmak, vücudun o poza alışmasına ve esnemeye yardımcı olur.

Kedi- inek pozu

Omurganın rahatlamasına, sırtın ve gövdenin gerilmesine, kollarınızı ve boynunuzun rahatlamasına yardımcı bu poz ile tüm vücudunuzu uyandırabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

 • Çocuk pozundayken, gövdenizi yerden kaldırın ve 4 ayak pozuna gelin. Yani dizleriniz ayak parmaklarınız ve elleriniz yerde olsun.
 • Nefes alırken karnınızı aşağı indirin, boynunuzu yukarı kaldırın. Karnınız ortasında bir c şeklinde boşluk olacak.
 • Nefes verirken karnınızı olabildiğince yukarı kaldırın, boynunuzu aşağı indirerek yere bakın.
 • Pozu 5-6 kez tekrar edin. Bu süre içinde nefes alıp vermeyi unutmayın.

Pozun detayını buradan görebilirsiniz.

 

Güne Enerjik Başlamanıza Yardımcı Olacak Egzersizler-3 - Saç Bakım Güzellik Güne Enerjik Başlamanıza Yardımcı Olacak Egzersizler-4 - Saç Bakım Güzellik

Aşağı bakan köpek

Bu poz, sinir sistemini iyileştirir, beyni sakinleştirir ve vücuda enerji verir. Aynı zamanda tüm vücudunuzun güçlenmesine ve esnemesine de yardımcı olur.

Nasıl yapılır?

 • Kedi inek pozundayken, elleriniz ve ayaklarınız yerde kalacak şekilde, dizlerinizi havaya kaldırın.
 • Poza girerken ayak tabanınızı tamamen poza basamayabilirsiniz. Yani topuklarınız havada kalabilir. Bunu sorun etmeyin, çoğu kişi bu pozu parmak uçlarına basarak yapar.
 • Aşağı bakan köpek, pozda bir süre kalmayı hedefler fakat biraz daha pratik olmak için vücudunuzu ileri geri ittirebilir, kalçanızla daireler çizebilirsiniz. Bu vücudunuzu daha da rahatlatacaktır.

Hatta eğer yapabiliyorsunuz, aşağı bakan köpekten, kalçanızı aşağı indirerek ve ayak parmak uçlarına geçerek, oldukça faydalı plank pozunu da deneyebilirsiniz. Plank yaptığınızda birkaç nefes kadar pozda kalmaya çalışın.

Öne katlanma

Öne katlanma pozu stres, kaygı, yorgunluk gibi sorunları hafifletmeye yardımcı olur aynı zamanda sindirim sistemini dengeler. Bedeniniz bir bütün haline geldiği için öz sevgi ve öz şefkatinizi geliştirmeye de yardımcı olur. Bu poz ile egzersizinizi tamamlayabilir, harika bir gün için hazır olabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

 • Ayak tabanlarınız tamamen matın üzerinde olsun.
 • Nefes alın ve ellerinizi yavaşça, yukarı doğru kaldırın. Bu sürede boynunuzu ve kulaklarınızı sıkıştırmadığınızdan emin olun.
 • Kollarınızı indirin ve belinizden yavaşça aşağı doğru eğilmeye başlayın.
 • Ellerinizi ayaklarınızda ulaşabildiğiniz yere kadar indirin. Karnınızı ve kalçalarınızı sıkın.
 • Eğer yapabiliyorsanız elleriniz ile mata dokunun, fakat bunun çok kolay bir hareket olmadığını da söyleyelim. Kendinizi zorlamayın ulaşabildiğiniz yere kadar eğilin.
 • Kendinizi iyi hissettiğiniz yerde kalın ve kollarınızı bacaklarınıza dolayarak kendinize sarılın.
 • Birkaç kez tekrar ve edin ve pozda birkaç saniye durduğunuzdan emin olun.

Gün boyu ferah ve taze hissetmek için spor sonrası Rexona Deodorant’larından dilediğiniz seçeneği kullanmayı da unutmayın.

Ayrıca Sabah İnsanı Olmak İçin Nereden Başlayabilirsiniz? Yazımız da ilginizi çekebilir.