0

Dünyayı çevre ve hava kirliliğinden, iklim değişikliğinden ve bu kirlilik ve değişikliklerin beraberinde getirdiği bir çok yıkıcı sorundan korumak için üzerinize düşeni yapmak istiyorsanız, yapabileceğiniz ilk şeylerden biri günlük alışkanlıklarınıza tekrar bakmaktan geçiyor. Gün içinde yaptıklarınızı ve tüm alışkanlıklarınızı düşündüğünüzde, doğal kaynakları ne kadar fazla kullandığınızı ve sera gazı emisyonlarına düşündüğünüzden daha fazla katkıda bulunduğunuzu fark edeceksiniz.

Böyle anlarda, alışkanlıklarımızı değiştirmek çok zor gelebiliyor, ya da bireysel olarak dikkat ettiğiniz şeyleri başkalarının yapmadığını gördüğünüzde umudunuzu kaybediyor olabilirsiniz. Ancak günlük yaşamda kendi karbon ayak izinizi en aza indirmek için üzerinize düşeni yapmak, doğru yönde atılmış küçük, çok değerli bir adımdır. Gezegeni koruduğunuzu ve bunun için çabaladığınızı fark etmek kendinizi de çok iyi hissetmenizi sağlayacak.

Çevreci Yaşam İçin Önerilen Alışkanlıklar-1 - Saç Bakım Güzellik Çevreci Yaşam İçin Önerilen Alışkanlıklar-2 - Saç Bakım Güzellik

Yiyecek israfını bırakın

Yiyecekleri israf etmek hem bütçe israfı hem de çevresel kaynak israfıdır. Çevresel kaynak israfına nasıl yol açtığını açıklayacak olursak; gıda israf edildiğinde, gıdayı üretmek, işlemek, taşımak, hazırlamak, depolamak ve için kullanılan toprak, su, emek ve enerji de israf edilir. Üstelik çöpe atılan yiyecekler iklim değişikliğine katkıda bulunan bir sera gazı olan önemli miktarda metan yayar.(*) İhtiyacınız olandan fazlasını almamaya ve yapmamaya özen gösterebilirsiniz. Son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri satın almamaya ya da elinizde kalan yiyecekleri değerlendirmeye çalışabilirsiniz. Bunun yanında size en iyi hissettirecek olan paylaşmayı da deneyebilirsiniz. İhtiyacı olanlarla ya da sokak hayvanlarıyla yiyeceklerinizi paylaşabilirsiniz.

Daha az tek kullanımlık plastik satın alın

Doğada kaybolması çok zor olan plastikler çevre kirliliğinin baş nedenleri arasında. Bir kez kullanıp attığınız plastikleri çöpünüzden ayrı olarak biriktirebilir ve plastik atık noktalarına atabilirsiniz. Bunun yanında poşet tüketimlerinizi de azaltabilirsiniz. Alışverişe giderken kendi bez çantalarınızı kullanarak ve kendinize bir cam su şişesi edinerek işe başlayabilirsiniz.

Çevreci Yaşam İçin Önerilen Alışkanlıklar-3 - Saç Bakım Güzellik Çevreci Yaşam İçin Önerilen Alışkanlıklar-4 - Saç Bakım Güzellik

Evde kendi kompostunuzu üretin

Gıda artıkları ve organik ev ve bahçe atıkları (kağıt, yaprak, talaş, )kompostlama yöntemiyle ayrıştırabilir ve bu ürettiğini kompostları bitkilerinizde bahçenizde kullanabilirsiniz, bu yöntem tüketilen bu atıkların sera gazı emisyonlarına katkı sağlamalarını engellemenin en kolay yollarından sayılır. Bunun yerine onları kompostlayarak karbon ayak izinizi azaltacak ve sağlıklı, besin açısından zengin toprak elde edeceksiniz. Evde nasıl kompost üreteceğinizi öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Suyu daha bilinçli kullanın

Çok az suyumuz kaldı, doğadaki su kaynakları tükeniyor, göller kuruyor vb. gibi bir çok habere denk gelmişsinizdir. Su dünyadaki en değerli kaynaklardan biridir ve yaşamın temellerini oluşturur. ABD Çevre Koruma Ajansı’nın yaptığı göre bir aile sadece evde kullandığı su ile haftada yaklaşık olarak 680 litre suyu boşa harcayabilir. Konfor alanınızın dışına çıkmadan su tüketimine dikkat edebilirsiniz.

  • Bulaşık makinesini tamamen dolana kadar çalıştırmayı bekleyin.
  • Bulaşıkları elde yıkıyorsanız, suyun akmasına izin vermeyin.
  • Dişinizi fırçalarken musluğu kapatın.
  • Musluklarınızın su sızdırmadığından emin olun.

Doğa dostu ürünler kullanın

Cilt bakımınızda ve giyiminizde de doğa dostu ürünler kullanmak mümkün zararlı kimyasallardan kaçınan ve sürdürülebilir, bitki kaynaklı bileşenleri tercih eden markaları keşfedebilirsiniz. Cildinize, gezegene, hayvana, insana karşı iyi kalpliliği savunan Simple yüz temizliğinde parfüm, renklendirici gibi kötü içeriklere ilk hayır diyenlerinden. Ayrıca Simple, sürekli olarak daha akıllı, daha iyi geri dönüştürülebilen paketleme seçenekleri, daha sürdürülebilir kaynaklara sahip kartonlar ve malzemeler arıyor; iyi kalplilik felsefesini gezegen için de tüketiminizi Simple gibi doğaya dost ürünlerden yana yapabilirsiniz. Ayrıca ürünlerini doğal meyve ve bitki özlerinden tercih eden, paraben ya da yapay renklendirici içermeyen Pure Line duş jellerini ve sabunlarını da vücut bakım koleksiyonlarınıza dahil edebilirsiniz.

Tüm bunların yanında kullandığınız çoğu ürünü doğa dostu ürünler arasından seçebilirsiniz. Örneğin; Rexona, Dove ve AXE deodorant kutularını paslanmaz çelikten yapılan döngüsel ambalajlarda kullanıcı ile buluşturuyor. Daha bir çok Unilever güzellik ve bakım ürünü gerek ambalajları gerek içeriği ile doğa dostu bir yaklaşımı benimsiyor.

Sürdürülebilir bir yaşama daha katkı sağlamak için yapabileceğiniz bir çok şey daha var. Temizsözlük.com’un sürdürülebilirlik üzerine hazırladığı makalelere de göz atabilirsiniz.