0

Anime aslında halk arasında Japon çizgi filmleri olarak adlandırılan bir tür. Fakat aslında, az kişinin gördüğü veya hissettiği çekici, farklı ve derin bir sanatı temsil eder.

Bu yazı ilginizi çektiğine göre ya bir anime tutkunusunuz ya da animlerin büyülü dünyasını yeni keşfediyorsunuz. Her iki durumda da sizin için harika bir kaynak oluşturmaya çalıştık.

Ayrıca, bu konuda araştırma yaparken ilginç bir şeyle karşılaştığımızı da söylemeden geçmeyelim. Forum sayfalarında olan sohbetlerde gördük ki, kadınlar anime düşkünü erkekleri oldukça zeki ve havalı buluyor. Tabii konumuz bu değil, hadi başlayalım.

Animelere Giriş 101 -1 - Saç Bakım Güzellik Animelere Giriş 101 -2 - Saç Bakım Güzellik

Anime Nedir?

Anime teriminin aslında Japonya tarafından yapılan animasyonlara atıfta bulunduğu ve bunlara hitap etmek ve onları diğer animasyonlardan ayırmak için kullanılan bir isim olduğu söylenebilir. Anime, tamamen Japonya'ya özgü belirli bir animasyon ve tasarım stilini ifade eder ve hiçbir ülkede başka benzeri yoktur.

Çok kısaca tarihine bakarsak; türün ortaya çıkışı 1917 yılına dayanıyor. O zamanın teknik ne teknolojik şartlarını göz önünde bulundurduğunuzda çok ilginç değil mi? Bir animenin göze çarpan özelliklerinden birkaçı; hikaye anlatımı, grafikler ve tamamen o hikayeye özel oluşturulan tasarım ve tekniklerden geçer. İlgi çekici ve unutulmaz bir hikaye anlatmak animelerin temellerinden sayılır.  Ayrıca, anime için renklendirme unsuru çok önemlidir ve yaratıcı çalışmalarının tamamen canlı ve dinamik renklere sahip olması sağlamaya çalışılır.

Tamam, bu kadar temel bilgi yeterli. Bu bilgiler sizi arkadaş sohbetlerinde 1-0 öne taşıyacaktır. Şimdi, öğretilerden çıkalım ve işin eğleneceli kısmına geçelim. Efsane olmuş diziler ve filmler..

Animelere Giriş 101 -3 - Saç Bakım Güzellik Animelere Giriş 101 -4 - Saç Bakım Güzellik

Nereden başlayabilirsiniz?

Cowboy Bebop

88 yapımı bu bir sezonluk dizi IMDB puanı en yüksek animedir. 2021 yılında gezegenler arasında seyahat mümkün hale gelmiştir. (Şu an 2021’de olduğumuzu düşünürsek, 1988 yılında yapılan bu öngörüye ne diyorsunuz?) Ancak, gezegenler arasında ulaşımı sağlayan atlama ağında büyük bir düzensizlik bulunmaktadır. Ayda bulunan atlama geçidi infilak eder ve ay yüzeyinde büyük bir delik oluşur. Patlama sonucunda aydan kopan parçalar dünya yüzeyine düşer. Bu olay dünya yüzeyinin büyük bir bölümünü ve milyarlarca insanı yok eder..

Eğer daha önce anime izlediyseniz bu diziyi kesinlikle listenize almanızı öneririz. İlk deneyiminiz olacaksa anime sevdalılarını, animeye başlatan başka bir önerimiz olacak, aşağıdakilere göz atmaya devam edin.

Steins Gate

Dört sezonluk bu bilimkurgu dizisi de bir mikrodalga cihazıyla kendi geçmişlerine mesaj gönderebilen bir grup arkadaş hakkında. SERN isimli organizasyon ise kendi zaman yolculuğu araştırmalarını yapmaktadır.

Full Metal Alchemist

Elric kardeşler ölen annelerini diriltmek için simyaya başvururlar. Ama insan ruhu ile değiş-tokuş yapılacak eş değerde bir şey bulunmamaktadır. Deney sırasında büyük kardeş Edward bacağını, küçük kardeş Alphonse ise bedenini kaybeder. Hikaye kardeşlerin uzuvlarını geri kazanmak ve simyayı daha iyi öğrenmek için bir yolculuğa çıkmasıyla başlar.

Death Note

Evet, gelelim yukarıda bahsettiğimizanimeye başlatan animeye. İlk izlediğinizde sizi büyüleyen çizimleri, karakterleri ve hikayesiyle anime dünyasına giriş yapmanızı sağlar. Yagami Light, üniversite giriş sınavlarına hazırlanan bir öğrencidir. Bir gün yerde bir ölüm defteri yazan bir defter bulur. Defteri alıp evine döner. Evde haberleri izlerken, bir adamın bir anaokulundaki öğrencileri ve öğretmenleri rehin aldığını izler. Defterin gerçekliğini test etmek için rehin alan adamın adını deftere yazar. Ve 40 saniye sonra adam ölür.

Defterin gerçekliği karşısında şaşkına dönen Light, kendi ideal dünyasını yaratmak için diğer suçlulara yönelecektir. Ama ya dünya onun varlığını öğrenirse?

Spirited Away

Bu filmi izledikten sonra yaratıcısı Miyazaki’nin tüm filmlerini izlemek isteyeceksiniz. Chihiro ve ailesi, yaptıkları yolculuk esnasında ilginç olaylarla karşılaşacaklardır. Girmemeleri gereken bir yerde olan aile, kendilerini bir anda hayalet karnavalı içinde bulur. Hapis kaldıkları bu yerden urtulma çabalarıyla geçen bu animeyi hayatınız boyunca zaman zaman izleyeceğinizden şimdiden emin olun.

Evet beyler, sizin için favorileriniz olduğunu bildiğimiz bilimkurgular, aksiyon ve maceralar önerdik. Tabii bu dünya saymakla bitmez. Aşağıdaki bonuslara da kendiniz göz atmayı unutmayın. Bu yazı size bir rehber olduysa ve bir animeye başladıysanız bize mutlaka Instagram hesabımızdan yazın.

Bonus: Naruto Shippuden, Slam Dunk, Monster, One Outs, Bleach, Hellsing Ultimate, One Piece

Şimdi, Dinlediğiniz Müzik Türü Stilinizi Yansıtsın yazımıza da göz atabilirsiniz.