0

Stres seviyenizi yönetmekten uyku düzeninizi iyileştirmeye kadar birçok faydası olan yüzme en sevilen sporlardan biridir. Vücudun şekillenmesinde deetkili olacak bu çok yönlü aktivite tüm vücudun aynı anda çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bir saatlik yüzme, kemikleriniz ve eklemleriniz üzerinde hiçbir etkisi olmadan neredeyse koşmak kadar kalori yakmanıza da yardımcı oluyor.

Yüzmenin Vücut Sağlığı Üzerindeki Etkisi-1 - Saç Bakım Güzellik Yüzmenin Vücut Sağlığı Üzerindeki Etkisi-2 - Saç Bakım Güzellik

Tüm vücudu çalıştırır

Vücudu strese sokmadan kalp atışını hızlandıran yüzme bu sayede güç ve dayanıklılık oluşturur. Kurbağalama, yüzüstü, sırtüstü, kulaç... Her biri farklı kas gruplarına odaklanır ve bir direnç sağlar. Hangi teknikte yüzüyor olursanız olun, vücudunuzu suda hareket ettirmek için kas gruplarınızın çoğunu kullanırsınız. Bu da aynı anda tüm vücudunuza etki eden bir egzersiz olanağı sağlar. Tabii bir de; kalbinizi ve ciğerlerinizi güçlendirir.

Astımı olanlar için faydalı

Kapalı havuzların nemli ortamı, yüzmeyi astım hastaları için harika bir aktivite haline getirir. Bunun yanında nefes tutmak gibi yüzme ile ilişkili nefes egzersizler akciğer kapasitenizi genişletir ve nefesiniz üzerinde kontrol sahibi olmanıza da yardımcı olur.

Bazı araştırmalar, havuzlarda kullanılan klorun astım riskinizi artırabileceğini de gösteriyor. (*) Doktorunuza danışarak sizin için neyin iyi olduğu hakkında daha sağlıklı bir bilgiye varabilirsiniz.

Yüzmenin Vücut Sağlığı Üzerindeki Etkisi-3 - Saç Bakım Güzellik Yüzmenin Vücut Sağlığı Üzerindeki Etkisi-4 - Saç Bakım Güzellik

Kalori yakar

Vücudu aktif olarak çalıştıran yüzme kalori yakmanın da etkili yollarından biri. Yapılan araştırmalardan yola çıkarsak 160 kiloluk bir kişi yüzerek saatte yaklaşık 423 kalori yakıyor. Tempolu bir yüzüş bu miktarı 715 kaloriye çıkarabilir. Aynı kiloya sahip bir kişi tempolu bir yürüyüş ile saatte 314 kalori yakarken, yoga ile 183 kalori yakabiliyor. (*)

Ruh halini iyileştirir

Yüzme, dış dünyayı dışarıda bırakmanızı gerektiren birkaç spordan biri. Havuzda veya denizde teknolojiden uzak kalmanızı gerektiren birkaç saat sosyal medyaya bakmamak, sorunlardan uzak olmak zihninizin boşalmasına ve suyun içindeyken rahatlamanıza neden olur. Spor yapmak hormonları serbest bırakarak  beynin de sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağladığı için kaygı ve depresyonu azaltmaya yardımcı olur. Buna bir de suyun akıcılığı ve rahatlatıcılığı eklendiğinde yüzme diğer sporların yanında ruhsal olarak daha büyük bir iyileşme yaşamanıza olanak sağlayabilir.

Uyku düzenini iyileştirir

Egzersiz yapmak genel olarak uyku rutinin düzene girmesine yardımcı olur. Stresten arındıran ve dinginliğesebep olan yüzme sağlıklı bir uyku uyumaya büyük oranda yardımcı olur. Ayrıca vücudun tüm bölgelerini çalıştırması nedeniyle vücudun da rahatlayıp gevşemesine ve kendini daha kolay uykuya teslim etmesinisağlar.

Hamilelikte de önerilen sporlardan

Aslında tüm gebeliklerin farklı olduğunu ve herhangi bir egzersiz rejimine başlamadan önce doktorunuza danışmanın önemini söyleyelim. Bununla birlikte, genel olarak yüzmenin en büyük faydalarından biri, hamilelik için güvenli bir egzersiz şekli olması. Su ayak bilekleri ve ayaklardaki şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Özellikle tuzlu su vücut ağrılarını dindirmeye de yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar düzenli yüzmenin erken doğum risklerini de ortada kaldırdığını söylüyor. (*)

Önemli Not: Yüzerken güneş kreminizi sürmeyi unutmayın.