0

Karantina altındaki bir yıldan sonra, hepimizin günden güne yaşadığı çok sayıda kişisel ve sosyal sorunla birlikte, bir parça zihinsel bakıma ihtiyacı olabilir. Buna bir de baharın yenileyici enerjisi eklendiğinde, bu dönem içsel bir temizlik yapmak için harika bir zaman gibi görünüyor. Çünkü baharın gelişi, her zaman heyecan verici. Başınızı çevirdiğiniz her yerde, yeni bir hayat var; daha da önemlisi hava inceden inceye o güzel yaz günlerini vadediyor…

Baharla birlikte gelen yenilenme, tazelenme enerjisinden olacak ki; bu mevsimde genellikle evlerimizi, bahçelerimizi sık sık temizleriz. Bu bahar, bahar temizliği fiziksel temizliğin bir adım ötesine geçiyor. Eğer siz de içsel olarak yenilenmeye ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız içinizdeki alan için zaman ayırmayı unutmayın.

İçsel Temizlik İçin 5 Basit Adım-1 - Saç Bakım Güzellik İçsel Temizlik İçin 5 Basit Adım-2 - Saç Bakım Güzellik

Temizleyebilmek için içinizdeki “tozlu” duygulara bakın

Spritüel anlamda birçok teşvik edici eser kaleme alan Amerikalı yazar Louise L. Hay, bir röportajında, olumlu duygular edinmeden önce olumsuzlara odaklanmanın öneminden söz ediyor. Yazar, burada içsel temizlik sürecini, yağlı bir tavayı temizleme sürecine benzetiyor. Nasıl ki tavadaki kiri temizlemeden önce görmeniz gerekiyorsa, olumsuz duygularımızı ve bizi sınırlayan kalıplarımızı temizlemek için de önce kabul etmemiz ve hissetmemiz gerekiyor. Bir düşünün, bu yıl içinizdeki hangi duygular, düşünceler “tozlandı”? Şu anda sizi en çok rahatsız ettiğini düşündüğünüz sorunu seçin ve onu kabul etmeye, serbest bırakmaya odaklanın.

Düşüncelerinizin tozunu alın

Değiştirmek istediğiniz alışılmış düşünce kalıpları neler? Kendinizi çok sık eleştiriyor musunuz? Veya bir şey yapılması gerektiğinde, ona odaklanmakta zorlanıyor musunuz?

İçinizde yapmak istediğiniz bir değişiklik seçin ve kendinize “Neden kendime bu kadar sert davranıyorum” gibi bir soru sorarken bu noktalara dokunun. Sadece bunu yaparak bile neler keşfettiğinize inanamayacaksınız. Ardından değiştirmek istediğiniz herhangi bir düşünme biçiminin altında yatan nedenleri serbest bırakmak için üzerine düşünmeye ve kendinizi gözlemlemeye devam edin.

İçsel Temizlik İçin 5 Basit Adım-3 - Saç Bakım Güzellik İçsel Temizlik İçin 5 Basit Adım-4 - Saç Bakım Güzellik

Genişlemek istiyorsanız rahatsız bölgenize gidin

Çoğu zaman üzerine gitmeye çekindiğimiz ve rahatsız olduğumuz yer, daha fazla geliştiğimiz yerdir. Sorunlarınızdan, korkularınızdan kaçmayın. Bu noktada bir terapistten, meditasyondan, reikiden; kısaca size ne iyi geliyorsa oradan destek alabilirsiniz. Sizi hayallerinize götürecek kapı, hangisiyle aralanıyorsa aralansın, “rahatsız” olanı arayın. Ve ondan rahatsız olmamayı başarana dek üzerine gitmeye devam edin.

Olumsuz cümlelerden uzaklaşın

Arkadaşlar, iş arkadaşları, komşular ve hatta aile üyeleriniz hakkında olumsuz cümleler kurduğunuzu fark ettiniz mi? Kendinizi bir kişi veya durum hakkında olumsuz cümleler kurarken yakaladığınızda, durun ve nasıl hissettiğinizi fark edin. Ona kızıyor musunuz? Nasıl hissettiğiniz konusunda kendinize dürüst olursanız olaylara ve kişilere bakış açınız da değişecektir. Bu yüzden her seferinde kendinizi izleyerek; olumsuz titreşimler yaratmaktan ve zihninizi başkalarının negatifine maruz bırakmaktan uzak durmaya çalışın.

İçsel Temizlik İçin 5 Basit Adım-5 - Saç Bakım Güzellik İçsel Temizlik İçin 5 Basit Adım-6 - Saç Bakım Güzellik

Hayallerinizi parlatın

İçinizde biriken tozlu duygu ve düşünceleri fark ettikten sonra parlamaya hazırsınız. Bol olasılıklı ve olumlu değişimlerle dolu bir gelecek hayal etmeye daha fazla zaman ayırın. Bunu yapmaya çalışırken bir dirençle karşılaşırsanız onu serbest bırakmak için tekrar tekrar deneyin. Örneğin gelecekteki bir kariyer hamleniz üzerine düşünüyorsanız ama o sırada hayalinizdeki işi alamayacağınız için endişe hissediyorsanız, aynı hayali birkaç kez yeniden canlandırın. Ta ki içinizde tek bir endişe kalmayıncaya dek.

İçsel anlamda yenilenmek, tazelenmek için bu adımlardan bir veya daha fazlasını tamamladığınızda bile kendinizi daha hafif ve parlak hissedecek; ilkbahar ve yazdan en iyi şekilde yararlanmaya hazır olacaksınız.

Ayrıca Zihinsel Sağlığınız İçin 5 İçsel İpucu ve Yeni Başlayanlar için Evde Meditasyon: Nedir, Nasıl Yapılır? yazılarımıza göz atabilirsiniz.