0

Konu evinizi güzelleştirmek olduğunda, hiçbir şey iyi bir görselliğin yerini tutamaz. Neyse ki internette tasarım ve dekor ilhamı bulmak son derece kolay. Özellikle son zamanlarda sosyal medyada dekorasyon sayfalarını ziyaret ettiyseniz bitkilerle dolu birçok alan görmüş olabilirsiniz. Bu tür hesaplar sayesinde evinizi minik bir bahçeye dönüştürmeniz mümkün. Üstelik bu bitkilerin görselliği artırmanın yanında size ve evinize getirebileceği sayısız fayda var. Bazen sadece iç mekan bitkileri bile evinizi yenilemenin iyi bir yolu olabilir!

İç Mekan Bitkileri ile Evinize Enerji Verin-1 - Saç Bakım Güzellik İç Mekan Bitkileri ile Evinize Enerji Verin-2 - Saç Bakım Güzellik

Eviniz için…

Ev bitkilerinin hava kalitesini iyileştirebileceğini muhtemelen biliyorsunuzdur. Bitkiler, doğal fotosentez sürecinden geçerek formaldehit ve tolüen gibi kirleticileri ve toksinleri havadan uzaklaştırır. Böylece bol miktarda taze oksijen sağlar. Dolayısıyla yaşam alanınızda birkaç bitki bulundurmanın ortamdaki oksijen seviyelerini artıracağı söylenebilir. Tüm bitkiler temiz hava vermesine rağmen barış zambağı gibi bazı türler geceleri daha fazla oksijen salarak yatak odanıza mükemmel bir katkı sağlar. Sadece siz uyurken havayı arındırmakla kalmaz, aynı zamanda mekana yeşil ve lüks bir hava da katar.

Birkaç bitki ile tüm bunlar mümkün, peki daha fazlasına ne dersiniz? Büyük yapraklı çeşitli bitki türleri, havaya nem katarak nemi düzenler, ancak daha küçük bitkileri bir arada gruplamak da aynı etkiye sahip olabilir. Odanın nemini düzenlemek, cildin de nemini iyileştirebilir. 2015 tarihli bir araştırma örümcek bitkilerin nem düzenlemek için harika olduğunu, bu nedenle banyolarınız için iyi birer seçenek olabileceği gösterdi. Bir bonus olarak bunları küvetin etrafına yığmak, bir sonraki rahatlatıcı banyonuza spa benzeri bir his katabilir.

İç Mekan Bitkileri ile Evinize Enerji Verin-3 - Saç Bakım Güzellik İç Mekan Bitkileri ile Evinize Enerji Verin-4 - Saç Bakım Güzellik

Ruh sağlığınız ve zindeliğiniz için…

Birden fazla bitkiye sahip olmanın zor olduğunu düşünebilirsiniz ancak sağlıklı bitkilerin bakımı stresli bir iş değil. Bir zamanlar sıradan olan sulama görevi, sizin için bir farkındalık pratiği ve huzur anı haline gelebilir. Saksıya bitki dikmekten sulamaya, yaprakları budamaya kadar olan süreç sabır gerektirse de sonunda harcanan zamana değer. Bitkilerinize bakarken konsantrasyonunuzu, üretkenliğinizi ve genel ruh halinizi iyileştirebilirsiniz.

Bitkiler sadece güzel görünmekle kalmaz, insanı gerçekten mutlu ederler. Bir araştırmada iç mekan bitkileriyle sık iletişim kurmanın stresi ve endişeyi azaltabileceği görüldü. Peki ama neden? Çünkü ev bitkilerini beslemek, hayal kırıklığını kanalize etmek ve onu canlı bir şeye dönüştürmek için olumlu bir yol sağlayabilir.

İç Mekan Bitkileri ile Evinize Enerji Verin-5 - Saç Bakım Güzellik İç Mekan Bitkileri ile Evinize Enerji Verin-6 - Saç Bakım Güzellik

Kendi bitki cennetinizi yaratmak

Henüz çok fazla bitki bakmaya hazır değilseniz veya alanınız sınırlıysa endişelenmeyin. Yine de ev bitkilerinin getirebileceği tüm dekoratif ve sağlık yararlarının tadını çıkarabilirsiniz. Aslında evinizde sadece birkaç bitki olması bile detoks etkisi yaratmak için yeterli. Güneş alan bir alanı olmayanlar için düşük güneş ışığıyla yaşayabilen birçok bitki türü var.

Alanınızda hangi bitkileri bulunduracağınıza dair seçim sürecinde, farklı türleri öğrenmeniz faydalı olabilir. Bunun için uzman olmanıza da gerek yok. Çevre ve sulama ihtiyaçları gibi arka plan bilgileri, eviniz için en iyi bitkileri seçmenize yardımcı olabilir. Örneğin aloe vera, kauçuk gibi bitkiler az bakım gerektirir, bu da onları yeni başlayanlar için harika kılar. Veya zamia bitkisi, çok çeşitli ev ortamlarında yaşayabilir.

Kendi evinizi, ofisinizi yemyeşil ve huzur dolu bir ortama dönüştürmek için inceleyebileceğiniz bir dizi ev bitkisi, saksı ve malzeme var. Başlamak için güzel görünümlü ve bakımı kolay bitkilerini araştırın. Sonra alanınızla uyumlu dekoratif saksılar edinerek toprakla uğraşmanın tadına varın.

Daha fazla dekorasyon önerisi için temizsözlük.com'u ziyaret etmeyi unutmayın!