0

Anne olmaya hazırlanmak, zihinsel, fiziksel ve duygusal değişimlerle hayatınızı değiştiren bir olay. Tabii bu değişimlerin yanında vücudunuzda da birçok değişim yaşanıyor. Öncelikle şunu söyleyelim; hamilelik cildinizin hiç olmadığı kadar parladığı, pembe yanakların sağlıklı ve dinç görünmenize neden olduğu ve birkaç kilo almanın sizi hiç olmadığınız kadar güzelleştirdiği zamanlardan biri. Kendinizi her ne kadar öyle hissetmediğiniz anlar olsa da, “sana bir güzellik geldi” cümlesiyle sık sık karşılaştığınıza eminiz...

Gebelikten Sonra Vücutta Olan Değişiklikler-1 - Saç Bakım Güzellik Gebelikten Sonra Vücutta Olan Değişiklikler-2 - Saç Bakım Güzellik

Peki doğumdan sonra neler yaşıyorsunuz ya da yaşayacaksınız?

Saç, vücut, cilt, tırnaklar... Doğum sonrası her şey farklı olabilir. Beslenmenizi paylaştığınız bebeğinizle birlikte hormonlarınızda da birçok değişiklik yaşanır. Doğum sonrası demir, yağ asitleri, mineraller ve B vitaminleri eksiklikleri yaşanması son derecede yaygındır. Bu eksikler de doğal olarak saç, cilt, tırnak ve vücudunuzu etkiler.

Tabii tekrar söyleyelim. Her anne farklı şeyler yaşayabilir. Daha önce kimsede duymadığınız ve hoşunuza gitmeyen birkaç cilt ve saç sorunuyla da karşılaşabilirsiniz. Bu bir problem olduğu anlamına gelmez. Doğum sonrası çok kısa sürede tüm vitaminleri ve mineralleri dengelemeye başlayacaksınız zaten.

Saç seyrelmesi

Doğumdan sonra birçok kadının karşılaştığı en yaygın problemlerden biri saçlarda dökülme ve seyrelmeler meydana gelmesi. Bu bahsettiğimiz gibi vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanır. Bu durumun maksimum 6-8 ay kadar sürdüğünü söyleyebiliriz. O esnada vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalar tüketemek vücudunuzun dengesini yeniden bulmasını sağlayacaktır.

Beslenmenin en önemli şeylerden biri olduğu aşikar. Tabii stres de genel sağlık üzerinde oldukça etkilir. Fakat yeni doğmuş bir bebekle ilgilenmek mutlaka zaman zaman stres altında hissetmenize neden olacaktır. Bu noktada kimsenin size stres olma demeye hakkı yok. Sadece bunların geçici süreçler olduğunu hatırlamakta fayda var.

Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri yazımız da ilginizi çekebilir.

Gebelikten Sonra Vücutta Olan Değişiklikler-3 - Saç Bakım Güzellik Gebelikten Sonra Vücutta Olan Değişiklikler-4 - Saç Bakım Güzellik

Cilt kuruluğu

Doğum sonrası hızla meydana gelen değişikliklerden biri de cildin kurumasıdır. Birçok anne bu konuda, cildine bakmak ve nemlendirici sürmek için bile vakit bulamadığını söylüyor. Bu sebepten ötürü cildin nemsiz kalması da kuruluğa yol açabiliyor. Tabii vücudun bazı bölgelerinin de kuruma kaynaklı olarak çatlamasına da neden oluyor. Çatlakların bir diğer nedeni de doğum sonrasındaki kilo kaybı. Bu da en yaygın yaşanan durumlardan bir diğeri.

Bunu en aza indirgemek için gebeliğiniz boyunca karın, bacak, basen ve kalça bölgelerinize bir yağ ile bakım yapmanızdan geçiyor. Doğum sonrasında da fırsat buldukça da cildinizi nemlendirmeniz gerekiyor.

Ayrıca nemlendirmediğiniz cilt sadece kuruluğa değil aynı zamanda sivilce ve siyah noktaların oluşumuna da sebep olur.

Vücut Çatlakları

Spor yapmaya hazır hissettiğinizde vücudunuzun sıkılaşmasını sağlayarak da bu görünümü hafifletebilirsiniz. Rahatsız olmaya devam etme durumunda da bu konuyu çözebilecek bir çok uygulama olduğunu da hatırlatalım. Bir dermatologtan randevu alabilirsiniz.