0

Beslenmenin vücut kokusunu ne doğrultuda etkilediğine dair yapılan bir çalışmada araştırmacılar insanları gruplara ayırarak bir gruba meyve ve sebzelerden oluşan bir yemek listesi, diğer gruba ise, baharatlar ve kırmızı etler ile dolu bir liste verildi. Katılımcılara, 2 gün boyunca aynı beyaz tişörtü giymeleri ve bu yiyecekleri yemeleri yönünde talimatlar verildi. 2 günün sonunda bitki bazlı yiyecekleri tüketen grubun diğer yiyecekleri tüketenlere nazaran daha hoş bir ter kokusuna sahip oldukları ortaya çıktı.

Biz de bu doğrultuda beslenmenin ter kokusuna ne gibi etkileri olduğunu sizin için derledik. İşte vücut kokusunu önlemek için uzak durabileceğiniz ter kokusu yapan yiyecekler.

Ter Kokusu Yapan Yiyecekler-1 - Saç Bakım Güzellik Ter Kokusu Yapan Yiyecekler-2 - Saç Bakım Güzellik

Kırmızı et

Ter kokusu yapan yiyecekler arasında sıkça yer bulan ilk besin kırmızı et. Kırmızı et, kükürt bakımından oldukça zengin bir besin. Jambon, sucuk, pastırma gibi işlenmiş etler hem koku hem şişkinlik sorunlarına yol açar. Etlerin içinde kükürtün yanında yağ asitlerinin de olması, terledikçe kötü kokular yayılmasını sağlar. Elbette sağlığınız için beslenmenizde protein kaynaklarına da yer vermelisiniz. Günlük protein tüketimi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızı ziyaret edin.

Ter kokusu yapan sebzeler

Brokoli, brüksel lahanası ve turp sık tüketimde ter kokusu yapan yiyecekler arasında kabul ediliyor. Bu sebzeler kokusuyla bilinen bir bileşen olan kükürt içerir ve kükürt ter kokusuna sebep olan doğal bakterilerin artmasına sebep olur. Bunun yanında fasülye, yumurta ve sütün içindeki bileşenlerlerin yüksek seviyelerde olması ve vücudun ter bezleri ile onları atmaya çalışması da kötü kokular yaratır.

Ter kokusu yapan baharatlı yiyecekler

Ter kokusu yapan yiyecekler arasında elbette baharatlı olanlar da var. Baharatlı yiyeceklerin sık tüketilmesi terlediğinizde vücudunuzun onları gözeneklerden atma isteğine sebep olur ve teriniz normalden daha ağır şekilde kokabilir. Bunun yanında sarımsak ve soğanı çiğ tüketiyorsanız bu besinler de vücutta kötü kokuya sebep olur.

Önemli Not: Tabii her yiyecekten aldığınız vitamin farklı ve bir yiyeceği bu bilgiler doğrultusunda bir daha tüketmeme kararı vermek oldukça ciddi. Bu yiyecekleri yediğinizde kendinizi gözlemlemeyi deneyin ve vücut kokunuz sizi rahatsız ediyorsa bir doktora danışarak, buna sebep olan yiyecekleri tüketmeyi azaltabilirsiniz. Tabii her koşulda deodorant kullanmalısınız. Ter kokusunu önleyen ve uzun süreli ferahlık hissi yaşatan Rexona Deodorant ve Antiperspirant seçeneklerinden sizin için uygun olanı seçebilirsiniz.

Ayrıca Vücudunuz İçin Bakım Rutininize Eklemeniz Gerekenler yazımıza göz atabilirsiniz.