0

Ağrıyan boyun, sırt, bel gibi vücudunuzun farklı bölgeleri için en iyi rahatlatma kaynaklarından biri ısınma pedleri olarak kabul edilir. Isı tedavisinin en önemli yanı ağrılı bölgelere kan akışının arttırılmasıdır. Ağrı kan ve oksijenin hızlanmasını sağlayarak kan damarlarını açar. Ayırca kaslar, bağlar ve tendonların gevşemesini sağlayarak sıkışmaları ve spazmlarını da azaltır.

Tüm bunların yanında regl sancılarında ve idrar yolu enfeksiyonlarında da rahatlama sağlar.

Ağrı ve Acıya Karşı Geleneksel Yöntem: Isı Pedleri-1 - Saç Bakım Güzellik Ağrı ve Acıya Karşı Geleneksel Yöntem: Isı Pedleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Geleneksel çin tıbbında kullanılan ev yapımı ısı pedleri

Havlu: Sıcak havlu hazırlamak sadece birkaç dakikanızı alır. Bir havluyu nemlendirin ve 10-13 saniye mikrodalgaya koyun. Ardından sıcaklığını kontrol ederek ağrıyan bölgeniz üzerine koyun. Çok yoğun sıcaklık vücudu sertleştirir o yüzden sıcaklığı iyi ayarlamak önemli.

Pirinç: İhtiyacınız olan 2 malzeme  pirinç ve çorap. Evinizde mutlaka teki kaybolmuş bir çorap vardır. Bunlardan harika ısınma pedleri yapabilirsiniz.

  1. Temiz çorabı pirinçle doldurun.
  2. Üstte yeterince yer bırakın, böylece üst kısmını dikebilir ya da ip ile bağlayabilirsiniz.
  3. Mikrodalgada 2 dakika boyunca ısıtın.
  4. Mikrodalgadan çıkarın (dikkatli olun, sıcak olacaktır).
  5. Ağrıyan bölgenize uygulayın.
  6. Isı pedi soğuduktan sonra daha fazla zamana ihtiyacınız olursa, 1 dakika daha mikrodalgada ısıtın ve tekrar uygulayın.

Isıtmadan önce çorabın içine sevdiğiniz doğal yağlardan da damlatabilirsiniz. Hoş kokusu ısı ile yayıldıkça psikolojik olarak da rahatlamanıza yardımcı olur.

Ağrı ve Acıya Karşı Geleneksel Yöntem: Isı Pedleri-3 - Saç Bakım Güzellik Ağrı ve Acıya Karşı Geleneksel Yöntem: Isı Pedleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Fasulye: Pirinç yerine daha büyük tanecikli olan fasulyeleri de deneyebilirsiniz. Eğer mikrodalga kullanmıyorsanız fasulyeleri bir tavada kavurarak ısıtın. Yine bir çoraptan yardım alabilirsiniz. Isıttığınız fasulyeleri çorabın içine doldurun ve ağzını sıkıca bağlayın. Eğer çorabın ağzı açılırsa teniniz yanabilir, o yüzden sıkı bağlama konusuna çok dikkat edin.

Alternatife ihtiyacınız varsa; yulaf, kiraz çekirdeği, keten tohumu, mısır gibi ürünler de kullanabilirsiniz. Ayrıca el işine yatkınsanız; çorap yerine, dilediğiniz kumaşlarda kendi torbalarınızı ve pedlerinizi de yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Hazırladığınız ısınma pedlerinin aşırı sıcak olması cildinizin yanmasına neden olur. Çok sıcak olduğunu düşünüyorsanız ağrıyan bölgenize uygulamadan önce, mutlaka birkaç dakika soğumaya bırakın.

*Ağrılarınız devam ediyorsa mutlaka doktora danışın.