0

Vegan ve vejetaryen beslenme sadece bir beslenme yöntemi olmaktan ziyade aynı zamanda felsefi bir durumdur. Hayvan eti ya da hayvansal gıda tüketilmeyen bu beslenme türleri özellikle son zamanlarda birçok insanın yöneldiği bir durum haline geldi. Doğayı ve dünyayı korumak amacıyla da insanlar tarafından tercih edilen bu beslenme çeşitlerinin çevreye de birçok faydası vardır. Hayvansal gıdaların tüketilmemesi sonucunda su tüketimi azalır, sera gazı etkisi azalır, su kaynakları temizlenir, canlıların yaşamları kurtulur, bazı hayvan türlerinin soyunun yok olması engellenir.

Bu beslenme çeşitlerinin bir felsefeye bağlı olması tamamen çevreyi ve dünyayı daha sürdürülebilir hale getirme amacıyla bu beslenme yöntemine yönelen kişiler tarafından gelişir.

Veganlık nedir, vejetaryen ve vegan arasındaki farklar nelerdir, bu beslenme çeşitlerinin insan sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir? Tüm soruların cevabını sizin için araştırdık.

Vegan ve Vejetaryen Arasındaki Fark Nedir? -1 - Saç Bakım Güzellik Vegan ve Vejetaryen Arasındaki Fark Nedir? -2 - Saç Bakım Güzellik

Vegan nedir?

Bir yaşam tarzını kapsayan veganlık sadece beslenme yöntemi değildir. Tüm hayvan ve hayvansal ürünlerin kullanımını reddeden veganlar, et, yumurta, hayvansal gıda içeren ürünler, süt ve süt ürünleri, bal gibi ürünler tüketmez. Tabii aynı zamanda hayvan derilerinden ve tüylerinden elde edilen herhangi bir ürün de kullanmazlar.

Vejetaryen nedir?

Vejetaryenler hayvan eti yemeyen kişilere denir. Kırmızı et türleri, kümes hayvanları, deniz canlıları ve hatta hayvansal yağ ve jelatin içermeyen tüm gıdaları hayatından çıkarmış kişiler kendilerini vejetaryen olarak tanımlayabilir. Aslında vejetaryen beslenmenin de birkaç çeşidi vardır. Bu bir tercih de olabilir, sağlık sorunlarının beraberinde getirdiği bir beslenme yöntemi de. Peki nedir bu çeşitler?

Lakto vejetaryen: Hayvan eti dışında yumurta da tüketmezler. Hayvansal gıda olarak sadece süt ve süt ürünleri tüketirler.

Pesketaryen: Pesketaryenler sadece deniz ürünleri tüketir. Bunun dışında kalan kümes hayvanları ve büyük baş olarak adlandırılan hayvanları tüketmezler.

Ovo vejetaryen: Hayvansal gıdalar arasında sadece yumurta tüketirler. Bunun dışında hiçbir hayvan eti ve hayvandan elde edilen süt ve süt ürünleri tüketmezler.

Vegan ve Vejetaryen Arasındaki Fark Nedir? -3 - Saç Bakım Güzellik Vegan ve Vejetaryen Arasındaki Fark Nedir? -4 - Saç Bakım Güzellik

Vegan ile vejetaryen arasındaki fark nedir?

Tüm bu bilgilere baktığımızda, vegan ile vejetaryen arasındaki farkı şu şekilde açıklayabiliriz. Veganlar hayvanlardan elde edilen deri, tüy de dahil hiçbir şeyi tüketmez ve kullanmazlar. Vejetaryenler ise, sadece hayvan eti tüketmeden bir beslenme biçimini edinirler.

Vegan ve Vejetaryen: Hangisi daha sağlıklı?

Vaganlık ve vejetaryenliğin sağlığa olan fayda ya da zararlarını araştırmış yüzlerce makale ve bilimsel araştırma bulabilirsiniz. Uzun yıllardan beri süre gelen bu beslenme yöntemleri beraberinde birçok tartışmayı getirmiş ve hala tartışılan bir konu olmaya da devam etmektedir.

Bunlardan ilki; hayvan etinde olan proteinin insan için faydalı bir protein olduğu fakat başka herhangi bir gıdadan alınamayacağından yanadır. Fakat yapılan çoğu araştırmada insanların hayatını sürdürmesi için insan vücudunun hayvandan alınan proteine ihtiyaç duymadığını, bunun alışılmış ve öğretilmiş bir durum olduğunu savunur. Ayrıca bu proteini karşılayan bakliyatların da bulunduğu söylenir.

Her iki beslenme yönteminde de farklı bitki, meyve, sebze ve tahıllar yoluyla vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin karşılanması gerekir. Ayrıca kalsiyum, fosfor gibi takviyelere de ihtiyaç duyabilirler.

Bunun yanında en çok deniz ürünlerinde bulunan omega 3, deniz ürünleri dışında chia tohumu ve fındıkta da bulunur. Yani tüm besinlerin içerdiğindeki faydalı vitamin ve minerallerin yerinin doldurulduğundan emin olunan bir beslenme rutini edinilmelidir.

Sezgisel beslenme nedir ve 1 günlük detoks yazılarımız da ilginizi çekebilir.