0

Gün içinde birçok sebepten ötürü enerjimizin düştüğü ve kendimizi kötü hissettiğimiz anlar yaşayabiliyoruz. Böyle anlarda yoga yapmak, ılık bir köpük banyosu içinde olmak, sevdiklerinizle plan yapıp dışarı çıkmak ruh halinizi iyileştiren en iyi öneriler arasında. Fakat kabul edelim bunları yapmak için her zaman vakit bulamayabiliyoruz.

Daha önce, kendinizi iyi hissetmek için yapabileceğiniz birçok önerimiz olmuştu. Şimdi ise birkaç dakika ayırarak kendinizi şımartabileceğiniz bazı küçük tüyolarımız var.

Kötü Bir Gün Mü Geçiriyorsunuz?-1 - Saç Bakım Güzellik Kötü Bir Gün Mü Geçiriyorsunuz?-2 - Saç Bakım Güzellik

En sevdiğiniz abur cuburu yemenin tam zamanı

Birkaç dakikalığına yediklerinize dikkat ettiğiniz düşüncesini unutmaya ne dersiniz? Küçük bir çikolata ya da en sevdiğiniz atıştırmalıkla yapacağınız kaçamak enerjinizi yükseltmeye yardımcı olabilir. Çikolatanın büyülü özelliklerinden ilki, içeriğinde yer alan ve “feniletilamin” adı verilen kimyasal. Bu, aynı zamanda aşık olduğunuzda beyniniz tarafından da salgılanıyor. Feniletilamin endorfin salınımını tetikliyor, dopamin ve serotonin aktivitelerini artırıyor ve tüm bunlar bir anda mutlu hissetmenize yardım ediyor.

Tabii o çikolatayı yedikten birkaç saat sonra suçluluk hissedecekseniz tercihinizi başka bir seçenekten yana kullanın. Mesela acı biber! Biberi tükettiğimizde beyinde acı hissine karşı mutluluk hissi veren endorfin, serotonin, oksitosin, dopamin hormonu salgılar. Beyin acı hissini bastırmak için endorfin seviyesini yükseltir.

5 dakikada saçınızı yapmaya ya da oje sürmeye ne dersiniz?

Kişisel bakıma zaman ayırmak, aynaya baktığımızda kendimizi beğenmek de ruh halinizin iyileşmesine yardımcı olabilir. Saçlarınız karışmışsa tarayabilir ya da küçük bir çiçekli tokayı saçınıza iliştirebilirsiniz. Ya da sakinleşmek için nefes alıp verirken, en sevdiğiniz renk ile tırnaklarınızı da boyayabilirsiniz.

Kötü Bir Gün Mü Geçiriyorsunuz?-3 - Saç Bakım Güzellik Kötü Bir Gün Mü Geçiriyorsunuz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Biraz güneş ışığı ve hava almayı deneyin

Güneş ışığı ve temiz hava, zihinsel ve fiziksel olarak iyi hissetmenizi sağlayacak en önemli etkenlerden. Belki yürüyüş için vakit bulamayabilirsiniz ama balkona çıkmak, evin yakınlarında bir markete gitmek ya da biraz cam açıp içeriyi havalandırmak bile ruh halinizin değişmesine yardımcı olur. Güneş ışığı hormonların düzenlenmesine bile yardımcı olur. Eğer hava güzelse küçük bir vakit yaratıp biraz yürüyüş yapmayı da planlarınız arasına alabilirsiniz.

Bir fincan sıcak bir şeyler yudumlayın

Çikolata adımını atladıysanız bir fincan sıcak kakaoya ne dersiniz ya da çikolatanıza eşlik edecek bir kahveye? Hava çok soğuksa, modumuz düşükse, enerjimiz yoksa genellikle farkında olmadan bir şeyler içmeye çalışırız. İçeceklerinizi de ruh halinize göre seçebilirsiniz. Çok stresli ve kaygılı hissediyorsanız bir bitki çayı, enerjinizi yükseltmeniz gerekiyorsa da tatlı bir içecek tercih edebilirsiniz.

5 Dakikada duygularınızı yazın

Eğer hiçbirini yapacak gücü bulamıyorsanız, önce biraz yalnız kalıp neden kendinizi kötü hissettiğinizi ya da neden enerjiniz olmadığını yazmayı deneyin. Yazdıkça rahatladığınızı göreceksiniz. İstediğiniz her konuda yazabilirsiniz. Bu şu an nerde olmak ve ne yapmak istediğiniz hakkında olabileceği gibi, endişelerinizi anlattığınız bir konuda da olabilir. Yazdıktan sonra zaten rahatlayarak yukarıdaki seçeneklerden birini yapmak isteyebilirsiniz.

Bonus: Kötü geçen bir günün finalinde ılık bir duş ve güzel kokular keyfinizi yerine getirmeye yardımcı olacak en büyük etkenlerden. Duş sırasında Pure Line’ın çiçek ve meyve kokularıyla dolu duş jellerini kullanmayı da ihmal etmeyin.