0

Dönemin güzellik standartları bir yana, kalabalığın içinden neden sadece birini çekici bulduğunuzu hiç düşündünüz mü? Eminiz bu sihirli formülü, içten içe siz de merak ediyorsunuzdur. Yanıtınız evetse kesinlikle yalnız değilsiniz. Bilim, bunu sürekli araştırıyor.

Küçük bir araştırma yaparak hangi özelliklerin erkekler için “en çekici” olduğu konusunda oldukça ilginç bilimsel çalışmaları bir araya getirdik. Bilime göre kadınları, erkekler için daha çekici yapan özellikleri keşfetmek için okumaya devam edin.

Bilimsel Olarak Kadınları Çekici Yapan 7 Özellik-1 - Saç Bakım Güzellik Bilimsel Olarak Kadınları Çekici Yapan 7 Özellik-2 - Saç Bakım Güzellik

Parlak ve beyaz bir gülüş

Plos.org’da yayınlanan 2012 tarihli bir araştırmaya göre, inci beyazlığındaki dişler, birisi için çekici görünmenizi sağlayabilir (*). Araştırmacılar daha sarı ve düzgün olmayan dişlerin daha az çekici olarak algılandığını buldu. Yine de hemen bir diş beyazlatma seansı planlamayın. Çünkü çalışma aynı zamanda, söz konusu gülümseme olduğunda parlak beyaz dişlerin, doğal beyaz dişlerden daha çekici bulunmadığını ortaya koydu. Yani önemli olan, doğru bakım ile dişlerinizin doğal beyazlığını korumanız.

Kırmızı ruj

Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi’nin 2008 tarihli bir araştırması, kırmızı renk ile erkeklerin kadınları çekici bulması arasında doğrudan bir ilişki olduğunu buldu (*). Daha da ilginç olan şey, araştırmaya göre erkekler, kırmızının bu etkisinden habersizler.

Keskin bir kalça- bel oranı

SpringerLink’te yayınlanan bir araştırmada, Yeni Zelendalı araştırmacılar, erkeklerin kum saati vücut şeklini ve ince bir beli daha çekici bulduklarını tespit etti (*). Katılımcılara çeşitli fotoğraflar gösterildi ve kadınların çekiciliğine ilişkin erkeklerin yargıları sırasında meydana gelen göz hareketlerine ilişkin nicel veriler elde edildi.

Bilimsel Olarak Kadınları Çekici Yapan 7 Özellik-3 - Saç Bakım Güzellik Bilimsel Olarak Kadınları Çekici Yapan 7 Özellik-4 - Saç Bakım Güzellik

Yüksek ses

Plos One’da yayınlanan bir çalışma, erkeklerin daha yüksek perdeli ve gür kadın seslerini tercih ettiğini ortaya koydu (*). Ama elbette kamusal alanlarda daha yüksek sesle konuşan birini gördüğünüzde bunu bir davet olarak algılamayın.

Esmerlik

Sarışınlar daha fazla dikkat çekiyormuş gibi gelebilir ama gerçekten daha mı çekici görünüyorlar? Wiley Online Library’de yayınlanan bir araştırmaya göre, esmerler erkek denekler tarafından sarışınlara kıyasla daha olumlu değerlendirildi (*).

Daha az makyaj

İşte “nomakingselfie” hareketine katılmak için bir bahane daha! Quarterly Journal of Experimental Psychology’deki bir çalışmada, deneklere çeşitli seviyelerde makyaj yapan kadın yüzlerinin fotoğrafları gösterildi ve hangi görünümü en çekici buldukları soruldu; ayrıca hemcinslerinin hangi görünümü çekici bulacaklarını tahmin etmeleri istendi (*). Hem erkekler hem de kadınlar, çekici buldukları makyaj konusunda aynı fikirdeydiler. Ancak kadınlar aslında erkeklerin daha fazla makyajı tercih edeceğini düşündüler.

Daha uzun kollar

Yine Wiley Online Library’de yayınlanan bir araştırmaya göre uzun kollara sahip olmak erkekler için daha çekici olabilir (*). Bu çalışmalardan herhangi birini daha önce duymuş muydunuz?

Araştırmaların sonuçları kulağa şaşırtıcı gelse de elbette belirli sayıda denekle yapılan sınırlı çalışmalardan ibaretler. Sonuçta, cinsiyet fark etmeksizin bir insanı, kendisi gibi ve özgüvenli olmasından daha çekici kılacak bir özellik bilmiyoruz. Siz biriciksiniz, olduğunuz gibi güzelsiniz!

Ayrıca Dünyadaki Güzellik Trendleri yazımız da ilginizi çekebilir.